Reklama

W Kościerzynie powstanie szkoła wyższa kształcąca personel medyczny?

Czy w niedalekiej przyszłości w Kościerzynie powstanie wyższa uczenia, która będzie kształcić przyszły personel medyczny? Są na to duże szanse, bo do zrealizowania tego przedsięwzięcia przymierzają się władze powiatu kościerskiego, szefostwo Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie oraz przedstawiciele Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie.

Od dłuższego czasu przedstawiciele wspomnianych czterech instytucji prowadzili rozmowy, w czasie których omawiano ideę uruchomienia filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kościerzynie, w której będzie można kształcić się na studiach stacjonarnych na kierunkach – pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne. Rozmowy zostały zwieńczone podpisaniem listu intencyjnego, który ma być pierwszym, niezwykle ważnym krokiem w kierunku uruchomienia wyższej szkoły w Kościerzynie.

- To jest niezwykle ważne wydarzenie, i jesteśmy przekonani, że zaowocuje w przyszłości rozwojem kadry medycznej w naszym regionie. Po ponad rocznych rozmowach i przygotowaniach, przy zaangażowaniu i determinacji przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie i dyrekcji Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie oraz zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie podpisano list intencyjny, który umożliwia ubieganie się przez o uczelnię o odpowiednie pozwolenia w Ministerstwie Zdrowia i Ministerstwie Edukacji i Nauki na uruchomienie placówki w Kościerzynie – informuje Marta Hess, pełnomocnik ds. marketingu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Reklama

Konieczność uruchomienia takiej placówki dostrzega starosta kościerski Alicja Żurawska

- Od pewnego czasu prowadziłam rozmowy z panią prezes szpitala Marzeną Mrozek, która wielokrotnie podkreślała potrzebę zwiększenia liczebności personelu medycznego w postaci pielęgniarek. Przypomnę, że w Bytowie, Chojnicach i Kartuzach oraz Kościerzynie działają duże szpitale, a w tych powiatach nie ma szkoły, która kształciłaby przyszły średni personel medyczny. Już teraz widzimy problem z obsadą takiego personelu zarówno w szpitalu, jak i Domach Pomocy Społecznej, więc uruchomienie szkoły wyższej w Kościerzynie wychodziłoby naprzeciw temu wyzwaniu, tym bardziej, że bazą dla tej placówki byłby Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Kościerzynie, który ma bogate tradycje w kształceniu o takim profilu. Na takim rozwiązaniu skorzystaliby również mieszkańcy naszego powiatu, którzy wiążą przyszłość z takimi zawodami, jak również kościerski szpital, w którym odbywałyby się praktyki oraz PZS nr 1, gdzie odbywałyby się zajęcia teoretyczne– argumentuje Alicja Żurawska, starosta kościerski.

Reklama

- Powiślańska Szkoła Wyższa, realizuje bardzo szeroko zakrojoną współpracę z otoczeniem zewnętrznym, w przypadku kierunku pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, dietetyka czy kosmetologia w dużej mierze są to jednostki systemu ochrony zdrowia. Stąd jakiś dłuższy czas temu rozpoczęliśmy dość intensywną współpracę ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie. Współpraca ta zacieśniła się ponad rok temu, kiedy to, pani prezes zarządu szpitala Marzena Mrozek zaszczyciła nas dołączeniem do kadry dydaktycznej naszej uczelni na kierunku pielęgniarstwo. W tym czasie do grona naszej kadry dydaktycznej oraz badawczo-dydaktycznej dołączyło jeszcze parę osób, na co dzień pracowników szpitala, więc można powiedzieć, iż współpraca była coraz bardziej intensywna. Uczelnia, wychodząc naprzeciw dylematom szpitala, związanym z zapewnieniem kadry pielęgniarskiej obecnie, ale również w przyszłości, mając na uwadze swoje ponad 16-to letnie doświadczenie w kształceniu kadr pielęgniarskich, poparte wieloma sukcesami w tym obszarze - jak choćby akredytacją "Studia z przyszłością", zdecydowała się na podjęcie rozmów w kierunku uruchomienia filii uczelni w Kościerzynie. Rozmów, jak widać zakończonych spektakularnym sukcesem, za co dziękuję pani Staroście Alicji Żurawskiej, panu wicestaroście Piotrowi Lasce, pani prezes Marzenie Mrozek - niewątpliwie inicjatorce naszego sukcesu oraz pani dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 Jarosławie Łonckiej - gdzie mieścić się będzie filia uczelni - stwierdza dr Katarzyna Strzała-Osuch, Prorektor ds. rozwoju i współpracy Powiślańskiej Szkoły Wyższej.

Jak się dowiedzieliśmy, kształcenie miałoby się odbywać na studiach pierwszego oraz drugiego stopnia. Zajęcia teoretyczne, jak wspomniała starosta, miałyby być prowadzone w kościerskim „Ekonomiku”, natomiast praktyczne w szpitalu. Według planów, filia szkoły wyższej miałyby rozpocząć swoją działalność w 2022 roku. List intencyjny podpisali: dr Katarzyna Strzała-Osuch, prorektor ds. rozwoju i współpracy Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie, Alicja Żurawska, starosta kościerski, Marzena Mrozek, prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie oraz Jarosława Łoncka, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie.

Reklama

Jak zaznaczyła starosta Alicja Żurawska, działania zmierzające do uruchomienia uczelni w Kościerzynie, ze strony starostwa będzie koordynował wicestarosta Piotr Laska oraz Barbara Piepióra, naczelnik wydziału edukacji w kościerskim starostwie.

Fot. Starostwo Powiatowe w Kościerzynie

 

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/03/2025 16:00
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Sprawiedliwość - niezalogowany 2020-12-03 20:29:09

    Są chwilę które mijają i te chwila to nasze życie. Potem sąd ostateczny i wieczny wstyd i ogień.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Asia - niezalogowany 2020-12-03 20:31:06

    Pielegniarki nie są niższym ani średnim personelem medycznym. kończą studia i mają tytuł tak samo jak lekarze. personel to personel. może czas skończyć to stygmatyzowanie ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • JA - niezalogowany 2020-12-05 19:31:18

    To jest prawda! Położne odwalają całą robotę za ginów i robią to bardzo, bardzo profesjonalnie ! A trafisz na takiego gina co nawet pożądnie ręki nie potrafi złożyć do badania i wbija kciuka w pośladek to jest dopiero jazda. Nie ma się normalnie śmiałości wyjaśniać chłopu co robi nie tak .

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości