Reklama

20 milionów na inwestycje i spłata długu. Radni Lipusza docenili wójta

Rada Gminy Lipusz udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium wójtowi Mirosławowi Ebertowskiemu za rok 2025. Podczas sesji radni zapoznali się z Raportem o Stanie Gminy oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu.

Ubiegłoroczny budżet gminy Lipusz zamknął się dochodami w wysokości ponad 48,1 mln zł i wydatkami na poziomie blisko 46,7 mln zł. Największą pozycję po stronie wydatków stanowiły nakłady inwestycyjne – ponad 20 mln zł, czyli 43 procent wszystkich wydatków. W ciągu roku zrealizowano 40 przedsięwzięć inwestycyjnych.

Do największych inwestycji należały: budowa i przebudowa dróg gminnych (blisko 4,9 mln zł, z czego ponad 4,4 mln zł z dofinansowania), budowa i modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków – etap II (ponad 3,1 mln zł, dofinansowanie blisko 3 mln zł) oraz rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ponad 3 mln zł, dofinansowanie niemal w całości pokryło koszty zadania).

Reklama

Zrealizowano również budowę kładki przez rzekę Wdę wraz z ciągiem pieszo-rowerowym (ponad 1,7 mln zł), adaptację pomieszczeń nad remizą OSP i przebudowę budynku banku z przeznaczeniem na centrum aktywizacji kultury, sportu i turystyki (ponad 1,4 mln zł), a także modernizację energetyczną budynków OSP w Lipuszu i Tuszkowach (ponad 634 tys. zł). W ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej przeprowadzono pierwszy etap modernizacji kąpieliska. Gmina zakupiła też ciągnik, zbiorniki na paliwo i agregat prądotwórczy w ramach programu ochrony ludności oraz pojazd do odśnieżania i posypywania ulic.

Zdecydowana większość środków na inwestycje – ponad 14,5 mln zł – pochodziła z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Mimo rozmachu inwestycyjnego zadłużenie gminy na koniec 2025 roku wynosiło zaledwie 670 tys. zł i dotyczyło wyłącznie kredytu zaciągniętego jeszcze w 2020 roku. Wójt poinformował, że zobowiązanie to zostało w bieżącym roku w całości spłacone.

Reklama

Po ogłoszeniu wyników głosowania wójt Mirosław Ebertowski podziękował radnym za udzielone absolutorium i wotum zaufania, a także za uwagi zgłaszane w ciągu roku.

– Chciałbym serdecznie podziękować zarówno za wotum zaufania, jak i udzielone absolutorium. Jednocześnie dziękuję także za wszelkie uwagi, które pojawiają się w ciągu roku w trakcie naszych spotkań. To jest zawsze inspiracja do głębszego zastanowienia się nad różnymi rozwiązaniami, a także do wprowadzenia poprawek. Staramy się spełniać oczekiwania mieszkańców, których państwo reprezentujecie. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zespół, z którym mam przyjemność na co dzień pracować. Dlatego też podziękowania kieruję pod jego adresem – powiedział Ebertowski.
Mirosław EbertowskiMirosław Ebertowski
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości