Rada Gminy Lipusz udzieliła wotum zaufania oraz absolutorium wójtowi Mirosławowi Ebertowskiemu za rok 2025. Podczas sesji radni zapoznali się z Raportem o Stanie Gminy oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu.
Ubiegłoroczny budżet gminy Lipusz zamknął się dochodami w wysokości ponad 48,1 mln zł i wydatkami na poziomie blisko 46,7 mln zł. Największą pozycję po stronie wydatków stanowiły nakłady inwestycyjne – ponad 20 mln zł, czyli 43 procent wszystkich wydatków. W ciągu roku zrealizowano 40 przedsięwzięć inwestycyjnych.
Do największych inwestycji należały: budowa i przebudowa dróg gminnych (blisko 4,9 mln zł, z czego ponad 4,4 mln zł z dofinansowania), budowa i modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków – etap II (ponad 3,1 mln zł, dofinansowanie blisko 3 mln zł) oraz rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ponad 3 mln zł, dofinansowanie niemal w całości pokryło koszty zadania).
Zrealizowano również budowę kładki przez rzekę Wdę wraz z ciągiem pieszo-rowerowym (ponad 1,7 mln zł), adaptację pomieszczeń nad remizą OSP i przebudowę budynku banku z przeznaczeniem na centrum aktywizacji kultury, sportu i turystyki (ponad 1,4 mln zł), a także modernizację energetyczną budynków OSP w Lipuszu i Tuszkowach (ponad 634 tys. zł). W ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej przeprowadzono pierwszy etap modernizacji kąpieliska. Gmina zakupiła też ciągnik, zbiorniki na paliwo i agregat prądotwórczy w ramach programu ochrony ludności oraz pojazd do odśnieżania i posypywania ulic.
Zdecydowana większość środków na inwestycje – ponad 14,5 mln zł – pochodziła z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Mimo rozmachu inwestycyjnego zadłużenie gminy na koniec 2025 roku wynosiło zaledwie 670 tys. zł i dotyczyło wyłącznie kredytu zaciągniętego jeszcze w 2020 roku. Wójt poinformował, że zobowiązanie to zostało w bieżącym roku w całości spłacone.
Po ogłoszeniu wyników głosowania wójt Mirosław Ebertowski podziękował radnym za udzielone absolutorium i wotum zaufania, a także za uwagi zgłaszane w ciągu roku.
– Chciałbym serdecznie podziękować zarówno za wotum zaufania, jak i udzielone absolutorium. Jednocześnie dziękuję także za wszelkie uwagi, które pojawiają się w ciągu roku w trakcie naszych spotkań. To jest zawsze inspiracja do głębszego zastanowienia się nad różnymi rozwiązaniami, a także do wprowadzenia poprawek. Staramy się spełniać oczekiwania mieszkańców, których państwo reprezentujecie. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie zespół, z którym mam przyjemność na co dzień pracować. Dlatego też podziękowania kieruję pod jego adresem – powiedział Ebertowski.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze