Reklama

Swornegacie. Rekordowy V Sejmik Rodu Stoltman(n)

Stoltman(n)owie z Kaszub, Polski i zagranicy spotkali się po raz piąty na sejmiku rodu, który odbył się w niedzielę w Swornegaciach. W zjeździe rodzinnym wzięło udział aż 370 osób.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Św. Barbary w Swornegaciach, podczas której poświęcono witraż przedstawiający postać Jana Stoltmanna - męczennika z okresu II wojny światowej. Zmarł on z wycieńczenia w 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau, a od 2003 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.

Po mszy złożono kwiaty na grobach Stoltmanów pochowanych na przykościelnym cmentarzu. Następnie członkowie rodu udali się do amfiteatru nad jeziorem, w którym odbyły się obrady sejmiku.

Wspólnie ustalono, że następny zjazd ma odbyć się na zamku w Bytowie już za dwa lata. Zgodnie z tradycją dotychczasowy sołtys rodu Dominik Stoltman przekazał laskę sołecką (klekę) nowo wybranemu sołtysowi Grzegorzowi Prondzińskiemu.

Była też okazja do rozmów, wymiany informacji na temat przodków, a także wspólny posiłek i zabawa.

- Spotykamy się po to aby zawrzeć znajomości, poznać bliżej rodzinę, zintegrować się, a także pomodlić za Sługę Bożego Jana Stoltmanna i wesprzeć go w procesie beatyfikacyjnym - mówi Dominik Stoltman.

Tegoroczny zjazdy rodu był rekordowy pod względem frekwencji. Wzięło w nim udział aż 370 osób. Wcześniejsze odbywały się w Leśnie (2004), Ostrowitem (2008), Kartuzach (2010) oraz w Zapceniu i Stoltmanach (2012).

Bartosz Kitowski
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości