Reklama

Pierwsze rachunki za śmieci - zapłaciło tylko 70 procent mieszkańców. Pozostali zapłacą z odsetkami

Choć termin pierwszej płatności za odbiór odpadów na nowych zasadach upłynął 31 lipca, dotychczas jedynie nieco ponad 70 procent uiściło należności. Niektórzy, szczególnie ci, którzy dotychczas nie posiadali umów na wywóz odpadów, liczą na to, że nie będą musieli płacić, jednak jak podkreśla prezes Związku Gmin Wierzyca, należności zostaną wyegzekwowane od wszystkich.

Związek Gmin Wierzyca powoli kończy weryfikację deklaracji złożonych przez właścicieli nieruchomości. Jak się okazuje, dotychczas w niektórych gminach nawet od ośmiu do 40 procent mieszkańców nie posiadało umów na wywóz śmieci.

Wraz z wejściem nowych zasad firmom odbierającym odpady przybyło więc sporo nowych klientów. Nie jest to jednak jedyny problem. Przedsiębiorstwa mają też kłopot z identyfikowaniem nieruchomości, które nie posiadają numeracji. W niektórych miejscowościach utrudniony jest też dojazd do dalej położonych gospodarstw, co znacznie utrudnia odbiór śmieci od tych mieszkańców.

Z tymi trudnościami przedsiębiorcy są w stanie się jednak uporać, co oznacza, że wszystkie nieruchomości zostaną objęte odbiorem śmieci, a co za tym idzie także obciążone kosztami ich wywozu.

Niektórzy bowiem liczyli, że uda im się uniknąć opłat. Jak zaznacza jednak, prezes Związku Gmin Wierzyca, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek ponoszenia kosztów z tytułu wywozu odpadów.

- Mamy dużo zgłoszeń od mieszkańców, że nie zostały od nich odebrane odpady w związku z tym nie zamierzali uiszczać opłat. Po sprawdzeniu jednak okazało się, że było zupełnie inaczej. Weryfikujemy złożone przez mieszkańców deklaracje i identyfikujemy te nieruchomości, które dotychczas nie posiadały umów. Zgodnie z nową ustawą wszyscy właściciele nieruchomości są zobowiązani do podpisania umów. Opłata ma charakter powszechny, więc obowiązek jej wnoszenia mają wszyscy właściciele nieruchomości - stwierdza Wojciech Pomin.

Jak dodaje, dotychczas opłaty za wywóz śmieci uiściło 73 procent mieszkańców. Ci, którzy nie zrobili tego w wymaganym terminie, muszą liczyć się z wyższymi opłatami, gdyż będą naliczane odsetki.

Anna Lehmann
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości