Reklama

Ile osób faktycznie pracuje w szpitalu?

Pracownicy nie wiedzą jeszcze, kto z imienia i nazwiska pozbawiony zostanie pracy w kościerskim szpitalu. Znają już jednak liczbę etatów do likwidacji. Wiadomo, że zwolnienia grupowe najbardziej uderzą w pielęgniarki. Co ciekawe analizującym program naprawczy związkowcom, nie zgadza się lista wykazanych zatrudnionych pracowników z rzeczywiście pracującymi. Informacje te potwierdzają też inni pracownicy.

Związkowcy otrzymali pismo, w którym podano ile etatów ulegnie likwidacji. Dokument został jednak opatrzony klauzulą poufności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zwolnienia najbardziej dotkną pielęgniarki. Prace może stracić ich aż ponad sto.

Pracownicy nie spodziewają się jednak w najbliższym czasie imiennej listy osób, które zostaną objęte zwolnieniami grupowymi. Te najtrudniejsze decyzje będą należały nie do zarządu placówki, a do ordynatorów i oddziałowych danych oddziałów.

Tymczasem nadal trwa spór zbiorowy z pracodawcą. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Inspekcji Pracy o słuszności postulatów zawartych w sporze, związkowcy zamierzają dyskutować i negocjować z zarządem szpitala.

- Czekamy na opinię prawną Państwowej Inspekcji Pracy odnośnie sporu zbiorowego, który ogłosiliśmy i zwolnień grupowych. 24 stycznia wystosowaliśmy pismo do PIP z prośbą o interpretację naszych postulatów, czy mogą być ujęte w sporze zbiorowym. Czekamy na odpowiedź i wtedy będziemy podejmowali dalsze kroki. Zarząd szpitala uznał nasze wątpliwości i potwierdził, że jeśli PIP uzna nasze argumenty, to nie będą wnosili żadnych sprzeciwów i dalej będziemy negocjować i dyskutować - informuje Andrzej Pufelski szef Związku Zawodowego "Solidarność" w kościerskim szpitalu.

Na koniec lutego zaplanowany jest protest pracowników szpitala, którzy zamierzają wyjść na ulice Kościerzyny i bronić swoich praw. Wcześniej jednak na zaproszenie władz miasta, starostwa i związkowców ma odbyć się spotkanie z marszałkiem Mieczysławem Strukiem i przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, którzy mają powiedzieć, jak widzą przyszłość kościerskiej placówki medycznej po zwolnieniu aż tylu pracowników.

- Obecnie nie wiemy, jak szpital będzie funkcjonował, gdy zwolnionych zostanie tylu pracowników. Twierdzimy, że zmniejszenie liczebności personelu w tak dużym stopniu, spowoduje zagrożenie życia i zdrowia pacjentów, jak również pracowników, którzy zostaną w pracy - podkreśla Andrzej Pufelski.

W szpitalu brakuje pracowników?

W czwartek po południu przewodniczący organizacji związkowych spotkają się także z zarządem szpitala. Przedmiotem rozmów ma być między innymi porównanie danych, które posiadają związkowcy z tymi, które zostały zawarte w programie naprawczym.

- Kilka niezgodnych faktów już udowodniliśmy. Jednym z nich jest liczba lekarzy pracujących na oddziale wewnętrznym. Firma Know - How wykazała, że na tym oddziale pracuje 12 lekarzy. W rzeczywistości do pracy przychodzi jedynie sześciu - mówi szef Związku Zawodowego "Solidarność" w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Informacje o tym, że w placówce pracuje mniej osób niż jest oficjalnie zatrudnionych, dotarły już do nas kilka miesięcy temu. Niektórzy pracownicy po podaniu przez szpital ogólnej liczby osób zatrudnionych w szpitalu, też nie mogli doliczyć się aż takiej ilości pracowników.

- Gdy usłyszeliśmy, że w naszym szpitalu zatrudnionych jest ponad 900 osób, zdziwiliśmy się. Staraliśmy się policzyć mniej więcej ile osób pracuje w naszej placówce. Po zliczeniu pracowników poszczególnych oddziałów i zatrudnionych w Dzierżążnie brakuje nam jeszcze co najmniej 100 osób - przyznał jeden z pracowników szpitala.

Takie doniesienia i informacje potwierdzają tylko słuszność wniosku redakcji Koscierski.info, który został wystosowany do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie z prośbą o wykaz osób zatrudnionych w placówce. Szpital jednak odmówił udzielenia tych informacji, co poskutkowało wejściem z zarządem lecznicy na drogę sądową.

Anna Lehmann
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    King Of Snake - niezalogowany 2014-02-06 15:10:03

    @koscierski.info: Jeżeli uda się komukolwiek zdobyć tą informację, to czy uda się dowiedzieć skąd są te osoby?? Dam uciąć rękę teściowej, że będą to mieszkańcy 3miasta

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości