Reklama

Co robić, kiedy lasy toną w śmieciach?

Kaszubskie lasy należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce, jednak część korzystających z nich osób, zaśmiecających je, najwyraźniej zdaje się tym nie przejmować. Ludzie spacerujący po lasach nierzadko natykają się na stare lodówki, puszki czy też części samochodowe szpecące krajobraz.

Jeden z naszych czytelników zwrócił się do nas z apelem o nagłośnienie sprawy. Jego zdaniem zanieczyszczanie miejsca swojego zamieszkania jest zarówno nieetyczne jak i nielegalne.

- Jako przyrodnik, myśliwy, inżynier leśnictwa (choć nie pracuję w zawodzie) i sympatyk ochrony środowiska jestem oburzony zachowaniem niewielkiej części społeczeństwa zamieszkującego okolicę. Jak można tak zanieczyszczać tereny w pobliżu których się mieszka? Gminy i miasta często organizują zbiórki tego typu urządzeń i nie mogę zrozumieć dlaczego te osoby nie pozbywają się śmieci w sposób legalny? - pyta nasz czytelnik?

Zanieczyszczanie lasów to czynność nie tylko nieetyczna i niekulturalna, ale też i nielegalna. Najmniejsza możliwa kara za wywożenie śmieci do lasu to 500 zł, kwota ta może się jednak zwielokrotnić, a sprawa może trafić do sądu.

- Kara w najlepszym wypadku wynosi 500 zł, a może być znacznie wyższa, jeśli sprawa będzie się klasyfikowała do sądu. Natomiast karą 500 zł, może ukarać strażnik leśny, miejski albo policjant. Jeśli sytuacja ma miejsce w miejscu objętym szczególną ochroną przyrody, to może dojść drugie 500 zł, czyli w sumie 1000 zł. Tego typu przypadki należy zgłaszać do nadleśnictwa - mówi Jacek Leszewski, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.

Zbiórką śmieci i odpadów wielkogabarytowych zajmują się gminy, bądź też Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

- Przede wszystkim prawo zabrania śmiecenia lasów, zarówno ustawa o lasach, jak i kodeks wykroczeń ewidentnie mówią, że śmieci do lasu wywozić nie wolno. Już pomijając aspekt ekologiczny, szacunek do środowiska czy też zwykłą przyzwoitość, jest to po prostu sprzeczne z prawem. Od zbierania takich śmieci są gminy, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a lasy nie służą do wyrzucania w nich śmieci - tłumaczy Jacek Leszewski

MSz
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    marekwisniewski0 - niezalogowany 2015-01-29 13:33:23

    Często biegam po lesie, i widzę jak bardzo dużo jest śmieci. Ludzie wysypują do lasów gruz, stare meble i worki ze śmieciami. Niestety bardzo trudno złapać taką osobę na gorącym uczynku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości