Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje - przez trzy najbliższe dni będziemy zmagać się z wichurą. W środę wiatr osiągnie w porywach 75 km/h, następnego dnia 90 km/h, a w piątek nawet 100 km/h, by w sobotę jego prędkość stopniowo zaczęła spadać. Towarzyszyć mu mają opady deszczu i deszczu ze śniegiem.
Prognozy IMGW przewidują wystąpienie pierwszego stopnia zagrożenia w piątek. Wichura może spowodować utrudnienia w ruchu drogowym, zerwanie sieci energetycznych, a także uszkodzenia budynków.
Podczas wichury należy mieć włączone radio bateryjne na częstotliwości radia regionalnego albo rozgłośni lokalnej, ażeby uzyskać komunikat o zagrożeniu.
Ważne jest także zabezpieczenie swojego domu - zamknięcie okien, zabezpieczenie lamp i innych urządzeń mogących ulec zniszczeniu. Niezwykle istotne jest też wyłączenie głównych wyłączników prądu i gazu - co ograniczy niebezpieczeństwo powstania pożaru.
Warto też sprawdzić stan apteczki pierwszej pomocy i przygotować rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji - dokumenty, odzież, żywność, latarki elektryczne.
Dla kierowców ważne jest aby nie parkować pojazdów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych.
MSz
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
o której i gdzie ?
Jutro wystawiam grilla.