Reklama

Pomorze: co piąta osoba jest zatrudniona przez samorządy

Niedawno opublikowany został raport "Samorząd jako pracodawca", sporządzony przez Związek Miast Polskich. Wynika z niego, że co piąta osoba w województwie pomorskim jest zatrudniona przez samorządy. Jego autorzy nie ograniczyli się jedynie do pracowników urzędów gmin i starostw, ale włączyli do puli osób zatrudnionych przez samorządy także tych nauczycieli, pracowników instytucji kultury, czy też spółek komunalnych.

Największy wzrost liczby zatrudnianych przez samorządy nastąpił w latach 2006-2010, miało to związek z realizacją Jak wynika z danych opublikowanych w raporcie - w okresie tym zatrudnienie w administracji samorządowej wzrosło o 45.000 osób, a w państwowej o 21.000 osób.

Liczba osób zatrudnionych bezpośrednio w administracji samorządowej w województwie pomorskim wynosi 3%, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi średnia krajowa.

Co podkreślają autorzy raportu, sytuacja zmienia się diametralnie jeśli do szeroko rozumianego sektora samorządowym, dołączy się instytucje publiczne, będące częścią administracji samorządowej, bądź te, które wykonują zadania będące ustawową kompetencją samorządów terytorialnych.

Po takim rozszerzeniu pojęcia pracy w samorządzie, wychodzi na to, że pracuje tam blisko 1.900.000 osób, co stanowi aż 21,5% zatrudnionych ogółem w kraju. Województwo pomorskie pod tym względem zajmuje środek stawki z 21% osób zatrudnionych w samorządach.

Autorzy opracowania zauważyli pewną prawidłowość - ilość osób zatrudnianych przez samorządy jest odwrotnie proporcjonalna do stopnia rozwoju województwa.

W województwach o wysokim PKB oraz niskim bezrobociu, relatywnie podobna liczba urzędników stanowi znacznie mniejszy odsetek wśród wszystkich zatrudnionych.

Odwrotnie jest natomiast w województwach o najniższym poziomie PKB i relatywnie wysokim bezrobociu - proporcja liczby zatrudnionych w administracji samorządowej jest do ogółu osób pracujących jest najwyższa.

Pracę w samorządach można określić jako stabilną - większość osób jest zatrudnia się na umowę o pracę. Średnio w kraju, na umowach okresowych przez samorządy zatrudnionych jest około 8% osób, natomiast w województwie pomorskim wskaźnik ten jest sporo wyższy i sięga 30% jeśli chodzi o budownictwo i około 18% zatrudnionych okresowo w szeroko pojętej służbie zdrowotnej i pomocy społecznej.

źródło: raport "Samorząd jako pracodawca", sporządzony przez Związek Miast Polskich
oprac. MSz
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości