Reklama

Dziemiany. W ośrodku nie ma pediatry - wójt bezradny

Ośrodek Zdrowia w Dziemianach utracił już połowę pacjentów. Mieszkańcy licznie wypisują się z przychodni, bo w placówce trudno doprosić się o pediatrę. Gmina problem dostrzega, ale nie wie jak go rozwiązać. Wójt przyznaje, że 20 lat temu było lepiej. Zdaniem kierownika przychodni problemu nie ma, bo ośrodek dokłada wszelkich starań w zapewnieniu pacjentom odpowiedniej jakości usług.

Mieszkańcy gminy Dziemiany już od lat zgłaszają problem braku pediatry w Ośrodku Zdrowia w Dziemianach. Z uwagi na brak odzewu, licznie wypisują się z przychodni i rejestrują w placówkach oddalonych o kilkanaście kilometrów - między innymi w Brusach czy Kościerzynie. Jak przyznaje wójt Leszek Pobłocki, z tutejszej przychodni wyrejestrowała się już niemal połowa mieszkańców.

- Mieszkańcy zgłaszają problem braku pediatry już od lat. Ta sprawa pojawia się niemal na każdej radzie gminy - podkreśla wójt gminy Dziemiany.

Zaznaczmy, że to na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia mieszkańcom podstawowej opieki zdrowotnej, dostępnej i równej dla wszystkich.

- Gmina niektóre swoje zadania realizuje poprzez podmioty zewnętrzne. Tak jest w tym przypadku. Podpisaliśmy umowę z NZOZ Przychodnia, która ma obowiązek, w naszym imieniu realizować zadanie polegające na zapewnieniu podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcom - tłumaczy wójt Leszek Pobłocki.

Sprawę postanowiliśmy wyjaśnić więc z prezesem NZOZ Przychodnia w Kościerzynie. Piotr Słomiński nie chciał z nami rozmawiać i odesłał nas do kierownika Przychodni w Dziemianach. Katarzyna Szylko nie odpowiedziała nam z kolei na nasze pytania, ale przedstawiła swoje stanowisko.

- Dokładamy najwyższej staranności w zapewnieniu pacjentom odpowiedniej jakości usług, jednocześnie z uwagą wsłuchując się w sugestie dotyczące rozwoju usług medycznych świadczonych na rzecz lokalnej społeczności. W wyniku tego przeprowadzony został w ostatnich latach gruntowny remont Ośrodka Zdrowia, a także wybudowano i kompleksowo wyposażono nowoczesny Dział Fizjoterapii. Od zeszłego roku pacjentów w ośrodku przyjmuje dwóch nowych lekarzy, w tym lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii - pisze p.o. kierownika ośrodka zdrowia Katarzyna Szylko.

Próbowaliśmy zarejestrować się do pediatry w dziemiańskiej przychodni. W rejestracji usłyszeliśmy, że w ośrodku nie ma pediatry.

Gmina Dziemiany z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej "Przychodnia" w Kościerzynie ma podpisaną 10-letnią umowę. Jak zaznacza wójt, w jej ramach placówka ma obowiązek realizować podstawową opiekę zdrowotną, a więc zapewnić mieszkańcom dostęp do lekarza rodzinnego, pediatry i stomatologa. Problem w tym, że gospodarz gminy nie wie, jak wyegzekwować od "Przychodni" realizacji obwarowanych umową świadczeń.

- Niezadowolenie z zapewniania opieki podstawowej deklarujemy od lat. My staramy się wymagać. Oni uważają, że realizują obowiązek. Spotykamy się z kierownictwem NZOZ "Przychodnia" w Kościerzynie. W tej chwili już się jednak nie spotykamy. Chciałem rozmawiać z prezesem NZOZ Przychodnia, ale pan prezes ode mnie nie odbiera już telefonów - podkreśla wójt Leszek Pobłocki.

- My, jako samorząd, musimy coś z tym zrobić, aby mieszkańcy nie czuli się w czarnej dziurze medycznej. Wszyscy udajemy normalnych, ale do normalności jeszcze dużo nam brakuje. Próbowałem pytać o radę w różnych miejscach. Dobrej rady nikt nie udziela. Mówią, że jakoś musimy sobie z tym poradzić. Rozwiązaniem problemu jest to, aby dostępność do świadczeń była tak jak 20 lat temu. To byłby już krok na przód - podsumowuje.

Do sprawy wrócimy.

AL
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ANDY - niezalogowany 2016-10-22 19:26:05

    Wójt mówi: "Wszyscy udajemy normalnych, ale do normalności jeszcze dużo nam brakuje". A więc jesteście nienormalni. A skoro tak, to nie ma się co dziwić, że z nienormalnymi nie chce nikt rozmawiać. Dalej wójt mówi, że "Rozwiązaniem problemu jest to, aby dostępność do świadczeń była tak jak 20 lat temu", a więc do czasu gdy był inny wójt i podsumowuje:" To byłby już krok na przód". Wystarczy zrobić ten krok. Na pytanie redaktora skierowane do kierownika placówki dlaczego w Dziemianach nie ma pediatry, pada odpowiedź:"Dokładamy najwyższej staranności w zapewnieniu pacjentom odpowiedniej jakości usług", "wsłuchujemy się w sugestie dotyczące rozwoju usług medycznych", "przeprowadzony został w ostatnich latach gruntowny remont Ośrodka Zdrowia". "wybudowano i kompleksowo wyposażono nowoczesny Dział Fizjoterapii", oraz dodaje:"w ośrodku przyjmuje lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii" jednak na próbę zarejestrowania sie do pediatry w rejestracji mówią, że w Dziemianach PEDIATRY NIE MA" A więc jest czy nie ma?, może wójt i rejestracja nie wiedzą, że pediatra jest, skoro kierownik tak mówi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości