W sobótkowy wieczór Nowy Barkoczyn stał się centrum świętojańskich obchodów gminy Nowa Karczma. Na brzegu Jeziora Barkocińskiego zebrali się licznie mieszkańcy i goście, by uczestniczyć w imprezie łączącej lokalną tradycję z konkursami siłowymi i koncertem.
Program otworzyły warsztaty wyplatania wianków oraz Konkurs na Wianek Świętojański. Uczestnicy przygotowali 11 wianków, które następnie puszczono na wody Jeziora Barkocińskiego. Wyróżnienia w konkursie przypadły Marcelinie Pytce, Marceli Kałużnej oraz Agnieszce Moltzan.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz strongmanów. Sławomir Toczek i Jarosław Dymek nie tylko zaprezentowali swoje możliwości, ale też wciągnęli widownię do rywalizacji. W konkurencji dla pań – trzymaniu dwóch walizek po 50 kg – zwyciężyła Patrycja Pasławska z Zakopanego z czasem 1:17,78 s, przed Michaliną Peplińską z Lubieszynka (69,11 s) i Joanną Piankowską z Lubania (55,72 s).
Mężczyźni rywalizowali w trzech bojach. W spacerze farmera – przejściu z walizkami po 90 kg – najszybszy okazał się Michał Słowik z Nowej Karczmy (12,04 s) przed Rafałem Sajewiczem z Kartuz (13,63 s) i Krystianem Koplem z Nowego Barkoczyna (13,90 s). W przeciąganiu sań ważących 350 kg z pasażerką ponownie triumfował Słowik (18,69 s), wyprzedzając Łukasza Węsiorę (19,67 s) i Mateusza Okoniewskiego z Nowych Polaszek (20,04 s). W uścisku Herkulesa – trzymaniu samochodu Ford Fiesta – zwyciężył Marek Szopiński z Czerska (51,06 s) przed Łukaszem Węsierskim (15,61 s).
– W programie wydarzenia nie zabrakło także licznych atrakcji dla całych rodzin. Uczestnicy mogli skorzystać z przejażdżek konnych, obejrzeć pokaz wozu strażackiego, a najmłodsi świetnie bawili się na dmuchańcach. Na miejscu dostępne były również stoiska gastronomiczne, stoisko z zabawkami i biżuterią, które cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi Aleksandra Peplińska, dyrektor GOKSiR w Nowej Karczmie.
Wieczór należał do zespołu Dr. SWAG, który zakończył oficjalną część imprezy koncertem. Tradycyjny punkt programu – rozpalenie ogniska – dopełnili wójt gminy Nowa Karczma Andrzej Pollak oraz sołtys Nowego Barkoczyna Beata Dullak. Po ceremonii uczestnicy bawili się na zabawie tanecznej do późnych godzin nocnych.
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowej Karczmie. W organizacji Sobótki 2026 pomagali druhowie z OSP Lubań i OSP Nowy Barkoczyn, Rada Sołecka Nowego Barkoczyna, KGW Nowy Barkoczyn oraz KGW Stary Barkoczyn.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze