Do końca listopada zniknie ślad po składowisku odpadów w Osowie (gm. Karsin). Na wysypisku trwają prace rekultywacyjne - już na wiosnę, w miejscu gdzie do tej pory leżały śmieci, ma zostać posadzona trawa i drzewa. Wszystko to za sprawą nowej "ustawy śmieciowej", która zakazuje gromadzenia nieczystości na małych wysypiskach.
Składowisko odpadów w Osowie służyło mieszkańcom gminy Karsin przez 15 lat. W 1995 roku trafiły tam pierwsze odpady, a z pierwszym stycznia 2010 roku zaprzestano składowania śmieci w tym miejscu.
W związku z przystąpieniem gminy do Związku Gmin Wierzyca i rozpoczęciem wywozu nieczystości do Składowiska Odpadów w Starym Lesie, na terenie 11 mniejszych wysypisk, znajdujących się na terenie powiatów kościerskiego i starogardzkiego, przystąpiono do rekultywacji terenu. Na ten cel otrzymano dofinansowanie ze środków unijnych. Wysypisko w gminie Karsin należy do objętych projektem.
- Z nowych przepisów wynika, że małe wysypiska nie mogą być utrzymywane. Mogą działać tylko te większe, rejonowe. Na składowisku odpadów w Osowie śmieci nie były sortowane i nie spełniało ono wymogów Unii Europejskiej. Dlatego wspólnie wystąpiliśmy o dofinansowanie - mówi Kinga Browarczyk z Urzędu Gminy w Karsinie.
W dokumentacji zadania przeczytać możemy, że celem przedsięwzięcia jest powstrzymanie procesów degradacji środowiska naturalnego poprzez zaprzestanie przyjmowania odpadów do składowania oraz wykonanie zabiegów technicznych i biologicznych, które zapewnią docelowe użytkowanie obszaru składowiska oraz jego otoczenia w sposób bezpieczny dla środowiska i zgodnie z zakładanym planem zagospodarowania terenu.
Od miesiąca na terenie byłego śmietniska pracuje wykonawca robót. W poniedziałek radni gminy Karsin udali się do Osowa, aby przyjrzeć się postępom w prowadzonych działaniach. Jak zapewnił ich na miejscu wykonawca, prace idą zgodnie z planem.
W trakcie wykonywanych prac na początku wyrównano teren, po czym, przy użyciu ciężkiego sprzętu, zagęszczono warstwę śmieci, a następnie przystąpiono do wykonania okrywy. Ostatnim etapem będzie zasadzenie w tym miejscu trawy, krzewów i sadzonek drzew. Już na wiosnę spodziewać się więc można, zamiast śmieci, pierwszej roślinności.
Jednym ze składowisk odpadów, które mają zostać zrekultywowane jest także śmietnisko w Liniewskich Górach (gm. Liniewo), w tym miejscu prace mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.
Justyna Marszk
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze