Reklama

Zamiast śmieci - trawa i krzewy

Do końca listopada zniknie ślad po składowisku odpadów w Osowie (gm. Karsin). Na wysypisku trwają prace rekultywacyjne - już na wiosnę, w miejscu gdzie do tej pory leżały śmieci, ma zostać posadzona trawa i drzewa. Wszystko to za sprawą nowej "ustawy śmieciowej", która zakazuje gromadzenia nieczystości na małych wysypiskach.

Składowisko odpadów w Osowie służyło mieszkańcom gminy Karsin przez 15 lat. W 1995 roku trafiły tam pierwsze odpady, a z pierwszym stycznia 2010 roku zaprzestano składowania śmieci w tym miejscu.

W związku z przystąpieniem gminy do Związku Gmin Wierzyca i rozpoczęciem wywozu nieczystości do Składowiska Odpadów w Starym Lesie, na terenie 11 mniejszych wysypisk, znajdujących się na terenie powiatów kościerskiego i starogardzkiego, przystąpiono do rekultywacji terenu. Na ten cel otrzymano dofinansowanie ze środków unijnych. Wysypisko w gminie Karsin należy do objętych projektem.

- Z nowych przepisów wynika, że małe wysypiska nie mogą być utrzymywane. Mogą działać tylko te większe, rejonowe. Na składowisku odpadów w Osowie śmieci nie były sortowane i nie spełniało ono wymogów Unii Europejskiej. Dlatego wspólnie wystąpiliśmy o dofinansowanie - mówi Kinga Browarczyk z Urzędu Gminy w Karsinie.

W dokumentacji zadania przeczytać możemy, że celem przedsięwzięcia jest powstrzymanie procesów degradacji środowiska naturalnego poprzez zaprzestanie przyjmowania odpadów do składowania oraz wykonanie zabiegów technicznych i biologicznych, które zapewnią docelowe użytkowanie obszaru składowiska oraz jego otoczenia w sposób bezpieczny dla środowiska i zgodnie z zakładanym planem zagospodarowania terenu.

Od miesiąca na terenie byłego śmietniska pracuje wykonawca robót. W poniedziałek radni gminy Karsin udali się do Osowa, aby przyjrzeć się postępom w prowadzonych działaniach. Jak zapewnił ich na miejscu wykonawca, prace idą zgodnie z planem.

W trakcie wykonywanych prac na początku wyrównano teren, po czym, przy użyciu ciężkiego sprzętu, zagęszczono warstwę śmieci, a następnie przystąpiono do wykonania okrywy. Ostatnim etapem będzie zasadzenie w tym miejscu trawy, krzewów i sadzonek drzew. Już na wiosnę spodziewać się więc można, zamiast śmieci, pierwszej roślinności.

Jednym ze składowisk odpadów, które mają zostać zrekultywowane jest także śmietnisko w Liniewskich Górach (gm. Liniewo), w tym miejscu prace mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Justyna Marszk
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości