Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku po raz dwunasty już gościło wszystkich tych, którzy mają wciąż w pamięci gehennę związaną z zesłaniem w głąb radzieckiej Rosji. To ich pamięci organizowane są doroczne spotkania. Podczas tegorocznych uroczystości odsłonięto kopię Bramy Śmierci, przez którą więźniowie przekraczali próg obozu koncentracyjnego Stutthof.
Podobnie, jak i w poprzednich latach, w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego odprawiona została okolicznościowa msza święta, po której poświęcono i uroczyście otwarto nową ekspozycję w Centrum Edukacji i Promocji Regionu - replikę Bramy Śmierci. Drewnianą konstrukcję bramy wzniesiono w latach 1940 - 1941, a prowadziła ona do Starego Obozu Stutthof. Bramę Obozu przekroczyło około 110 tysięcy osób, około 65 tysięcy więźniów - ofiar obozu już nigdy nie wyszło na wolność.
Część artystyczną, podczas której odbył się koncert pt. "Człowieczy Los…" oraz spektakl teatralny "Wywiad", przygotowano w pobliskim amfiteatrze. Wręczono również odznaki Sybiraków oraz "Bursztynowe Drzewo".
Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związków Sybiraków odznaczeni zostali:
Janina Kwiecień - starosta kartuski
Mirosław Zieliński - dyrektor Centrum Edukacji i Promocji Regionu
Bursztynowym Drzewem nagrodzeni zostali:
prof. Tadeusz Adamek (pośmiertnie)
Elżbieta Dukland
Zofia Kłoczko
Irena Witort
Janina Kwiecień
AL
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze