Reklama

XII Zjazd Sybiraków w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku po raz dwunasty już gościło wszystkich tych, którzy mają wciąż w pamięci gehennę związaną z zesłaniem w głąb radzieckiej Rosji. To ich pamięci organizowane są doroczne spotkania. Podczas tegorocznych uroczystości odsłonięto kopię Bramy Śmierci, przez którą więźniowie przekraczali próg obozu koncentracyjnego Stutthof.

Podobnie, jak i w poprzednich latach, w kaplicy św. Rafała Kalinowskiego odprawiona została okolicznościowa msza święta, po której poświęcono i uroczyście otwarto nową ekspozycję w Centrum Edukacji i Promocji Regionu - replikę Bramy Śmierci. Drewnianą konstrukcję bramy wzniesiono w latach 1940 - 1941, a prowadziła ona do Starego Obozu Stutthof. Bramę Obozu przekroczyło około 110 tysięcy osób, około 65 tysięcy więźniów - ofiar obozu już nigdy nie wyszło na wolność.

Część artystyczną, podczas której odbył się koncert pt. "Człowieczy Los…" oraz spektakl teatralny "Wywiad", przygotowano w pobliskim amfiteatrze. Wręczono również odznaki Sybiraków oraz "Bursztynowe Drzewo".

Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związków Sybiraków odznaczeni zostali:
Janina Kwiecień - starosta kartuski
Mirosław Zieliński - dyrektor Centrum Edukacji i Promocji Regionu

Bursztynowym Drzewem nagrodzeni zostali:
prof. Tadeusz Adamek (pośmiertnie)
Elżbieta Dukland
Zofia Kłoczko
Irena Witort
Janina Kwiecień

AL
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości