Szymon Kropidłowski z UKS Manta Kościerzyna zdobył złoty medal na dystansie 100 metrów w konkurencji BiFins oraz srebrny na 50 metrów BiFins podczas 23. Mistrzostw Świata w Pływaniu w Płetwach CMAS, rozgrywanych w koreańskim Incheon. Do kompletu doszło srebro w sztafecie mieszanej.
Na dystansie 100 m BF 24-letni zawodnik kościerskiej Manty był bezkonkurencyjny i stanął na najwyższym stopniu podium. Na krótszym, 50-metrowym dystansie uplasował się tuż za zwycięzcą, zdobywając srebrny krążek. Trzeci medal Kropidłowski wywalczył w sztafecie 4 x 100 metrów SB MIX. Polska czwórka — obok kościerskiego asa wystąpili Antonina Dudek z MKP Gdańsk oraz Filip Nowak i Julia Małachowska z Feniksa Chodzież — ustąpiła na mecie jedynie ekipie CMAS 1, płynąc niespełna sekundę wolniej od rekordu świata.
Dla Szymona Kropidłowskiego to kolejna karta w imponującym dorobku. Przypomnijmy: karierę na arenie międzynarodowej zaczął od złota mistrzostw świata juniorów w egipskim Sharm El Sheikh w 2019 roku. Trzy lata później, na igrzyskach sportów nieolimpijskich The World Games w Birmingham, sięgnął po srebro na 100 m i złoto na 50 m BF — jako pierwszy Polak w historii wywalczył tytuł mistrza The World Games w finswimmingu.
W 2022 roku w Cali zdobył podwójne mistrzostwo świata seniorów, bijąc rekord globu na 100 m. W 2023 roku triumfował na mistrzostwach Europy w Gödöllő, a w 2025 powtórzył to w Olsztynie z nowym rekordem świata (40,60 s). Koroną tamtego sezonu było podwójne złoto i kolejny rekord globu na 100 m — 40,45 s — na The World Games w Chengdu.
Warto podkreślić, że Szymona Kropidłowskiego od lat trenuje trener Adam Gniba, szkoleniowiec kadry narodowej Polskiego Związku Płetwonurkowania i zarazem mieszkaniec Kościerzyny.
Zawody w Incheon to historyczna impreza — pierwsza edycja mistrzostw świata w finswimmingu rozgrywana na Półwyspie Koreańskim.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze