Hala sportowa przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Kościerzynie, czyli popularnej Budowlance, została oficjalnie oddana do użytku. To jedna z najważniejszych inwestycji zrealizowanych przez powiat kościerski w tej kadencji. Budowa obiektu pochłonęła ponad 7 mln zł.
W tym uroczystym wydarzeniu oprócz dyrekcji Powiatowego Zespołu Szkół nr 2, nauczycieli, uczniów, uczestniczyli samorządowcy, parlamentarzyści, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, Rady Rodziców oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który mocno zaangażował się w pozyskanie dofinansowania na budowę hali z budżetu państwa. Na ten moment młodzież wraz z gronem pedagogicznym czekała od wielu lat, o czym wspomniał podczas swojego przemówienia dyrektor kościerskiej Budowlanki, Krzysztof Sowa.
- Za nami znajduje się budynek architektonicznie piękny, który już od końca XIX wieku, aż do dzisiaj, służy uczniom, i nie tylko uczniom, do uprawiania sportu. Wielu z nas osobiście mogło się przekonać, że pomimo całej sympatii do starej sali sportowej, przydałoby się znacznie więcej niż te 200 metrów kwadratowych. Pierwszy duży krok do polepszenia organizacji pracy szkoły pod kątem rozwoju kultury fizycznej został uczyniony w 2009 roku, kiedy to powstał kompleks boisk sportowych Orlik. Wówczas uczyło się około 900 uczniów. Wszyscy przyznamy, że sport jest w naszym życiu ważny, bo poprawia zdrowie, kondycję oraz odporność, a także uczy cierpliwości i pokory oraz daje sporo satysfakcji i motywacji. Nawet wśród tych, którzy go nie uprawiają, wyzwala sporo pozytywnych emocji, łączy społeczności i jest powodem do dumy. Sport szkolny daje szansę na rozwój i osiągnięcie mistrzowskich rezultatów. A w takich obiektach sportowych jak nasza hala, można już tylko czerpać przyjemność z uprawiania kultury fizycznej – podsumował Krzysztof Sowa.
Dyrektor PZS nr 2 w Kościerzynie, jako przykład osiągania wielkich sukcesów sportowych podał wyniki absolwentów kościerskiej Budowlanki – Daniela Peka oraz Faustyny Kotłowskiej. Przypomnijmy, że pierwszy z wymienionych uczestniczył w trzech Igrzyskach Paraolimpijskich, które odbywały się w Londynie, Rio de Janeiro oraz Tokio, zdobywając dwukrotnie srebrne medale. Z kolei Faustyna Kotłowska wiele razy zdobywała najwyższe laury na Mistrzostwach Świata oraz Europy osób niepełnosprawnych w takich dyscyplinach jak pchnięcie kulą, czy rzut dyskiem. Reprezentowała także barwy naszego kraju podczas ostatniej Paraolimpiady w Tokio.
- Jestem wzruszona, że dzisiaj, w imieniu samorządu powiatu kościerskiego mogę przekazać ten wspaniały obiekt do użytku społeczności uczniowskiej PZS nr 2 w Kościerzynie. Dokładnie w marcu 2020 odbyło się w tym miejscu przekazanie wykonawcy terenu budowy. A dzisiaj możemy już świętować otwarcie tego wspaniałego obiektu, o którym marzyła cała społeczność szkolna wraz z dyrektorem, który od wielu lat zabiegał o to, by to marzenie się spełniło – podkreśliła Alicja Żurawska, starosta kościerski.
Dodajmy, że oficjalne otwarcie hali sportowej zostało uświetnione przez występy artystyczne uczniów ze szkolnego zespołu Dream Team.
Przypomnijmy, że inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które udało się pozyskać władzom powiatu kościerskiego. Całe przedsięwzięcie oszacowano na kwotę ponad 7 milionów złotych, z czego 3,6 mln zł, to kwota zdobyta w ramach wspomnianej dotacji. Pozostała część środków finansowych pochodziła z budżetu powiatu. Budowlanka jest największą szkołą ponadpodstawową w powiecie kościerskim. Uczęszcza do niej ponad 1100 uczniów, którzy do tej pory korzystali z sali gimnastycznej, która powstała jeszcze w XIX wieku.
W ramach inwestycji została wybudowana pełnowymiarowa sala sportowa (43 metry na 23 metry i wysokości 14,34 m) dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z zapleczem socjalno-sanitarnym (toalety, pomieszczenia dla trenerów, szatnie, magazyn), a także parking. Ponadto, w starej sali gimnastycznej został przeprowadzony generalny remont. Trzeba też wspomnieć, że obiekt już wkrótce będzie wyposażony w nowoczesną siłownię. Wykonawcą robót była firma ECOZET.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Zajedabista hala. Ciekawe, kiedy ktoś przypomni sobie o tym, że "Drzewna" nie ma konkretnej sali... Stawiam na jakiś 2030-2035 rok, bo przecież "Drzewna" zawsze była dla choćby takiego LO szkołą "gorszej kategorii"...
no bo jest chujowa szkola to co zrobisz ????
P.L. jak ty się starzejesz.
PRL -BIS.....ciekawe czy Żurawska zaprosila 1 sekretarza kaczora i ojca dyrektora z Torunia....
Dobra inwestycja w przyszłość naszej młodzieży i rozwój sportu powszechnego na terenie powiatu. Super.
A ten w czarnej sukni co tam robi?
Szuka ciebie ha ha ha
Wstydź się Ala, wstydź. Jest coś takiego jak przyzwoitość, zapytaj ludzi. Nie tych wokół Ciebie, bo Ci już dawno zapomnieli.
Zdjęcia z d... Rodzice chętnie zobaczyliby zdjęcia hali,w której zajęcia będą miały ich dzieci a nie pseudo osobowości. Pomijając nauczycieli, uczniów, strażaków i ks. Ostrowskiego.
Zapraszamy rodziców na hale podczas wywiadowki
To trzeba czytać na bieżąco. To jest chyba już któryś artykuł z rzędu a wcześniej było wiele zdjęć ze środkam. Wystarczy ruszyć..... Palce i poszukać w archiwum.
Do redakcji: super fotki, super przekaz dla mieszkańców, halę widać w całej okazałości ha ha. Dla kogo Wy te artykuły piszecie?
Piękna sala gimnastyczna brawo dla powiatu, jak mówił dyrektor szkoły powstała w czasie pandemii. Brawa również dla wykonawcy, że w tym czasie Covidowym udzwignął ciężar inwestycji.
Szkaradny wygląd tych ludzi. Co ci mentalni niewolnicy mają na twarzach? Co ich tak opętało?
Rózie plotki chodzą po mieście o kulisach tej inwestycji. Od początku do końca nie było dla niej dobrej aury. Dobrze, że wszytko się zakończyło sukcesem. Wielkie brawa dla Ecozet za kawał dobrej roboty.
Niestety świetną imprezę przyćmił blask zegarka Wicestarosty Laski. Białe złoto, wysadzane kryształami. Wartość pewnie równa tej nowej sali. Szyk i elegancja godna otwarcia Stadionu Wszechświata.
Ten Pjoter z takim wekrem to będzie richt Wojt Dziemiannem
Nie, nie, nie niech zostanie tam gdzie jest.
Najbardziej wytrwale i z największym uporem w pozytywnym tego słowa znaczeniu starał się o ten obiekt Pan Grzegorz Czajkowski. Pan Grzegorz Czajkowski doprowadzając do powstania hali sportowej BUDOWLANKA wpisał się złotymi zgłoskami w historię PZS nr 2 w Kościerzynie.
To pisałem Ja - Grzegorz
Zajedabista hala. Ciekawe, kiedy ktoś przypomni sobie o tym, że "Drzewna" nie ma konkretnej sali... Stawiam na jakiś 2030-2035 rok, bo przecież "Drzewna" zawsze była dla choćby takiego LO szkołą "gorszej kategorii"...
no bo jest chujowa szkola to co zrobisz ????
P.L. jak ty się starzejesz.