Aż z trzech okazji w sobotnie popołudnie świętowali mieszkańcy Skorzewa. Odbyły się tam uroczystości związane z upamiętnieniem Cmentarza Epidemicznego połączone z otwarciem ulicy Kościelnej po modernizacji, które zwieńczył Dzień Seniora.
- Powodów tej uroczystości jest kilka. Po pierwsze otwarcie po modernizacji ulicy Kościelnej. Myślę, że jest to długo oczekiwana inwestycji. Po pierwsze budowa tej drogi zwiększy bezpieczeństwo wszystkich nią poruszających się. Po drugie zaś, mieszkańcy południowo - zachodniej części Skorzewa będą mieli bliżej do Kościerzyny i to jest bardzo ważny element - mówił wójt gminy Kościerzyna, Grzegorz Piechowski.
Drugim z elementów uroczystości było otwarcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Cmentarz Epidemiczny, na którym pochowane zostały osoby umierające na różnego rodzaju choroby zakaźne. Cmentarz założono w XIX wieku na niewielkim bezleśnym pagórku, kiedy to w okolicy szalały epidemie choroby: cholery, tyfusu i ospy. Tylko w 1831 roku epidemia pochłonęła w Kościerzynie 41 osób. W liczącym około 600 mieszkańców Skorzewie żniwo zebrała m.in. epidemia tyfusu w 1865 roku - 13 osób, ospy w1869 roku - 12 osób. W 1987 roku za sprawą ówczesnego proboszcza ks. Mariana Szczepińskiego oraz mieszkańców Skorzewa na cmentarzu ponownie umieszczono krzyż.
Sobotnie uroczystości w Skorzewie zwieńczył Dzień Seniora, który odbył w miejscowej sali wiejskiej.
AL
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze