Grupa ponad 30 fotografów, etnografów, filmowców i muzealników podjęła się zadania polegającego na stworzeniu mapy kapliczek z Kaszub, Kociewia i Żuław. Wszystkie są fotografowane i dokumentowane. W internetowej bazie jest już dostępne ponad 1.200 obiektów z samych Kaszub i prawie 2.200 z całego kraju.
Jak czytamy na stronie projektu "Ostańce Próśb" sama idea dokumentowania pomorskich kapliczek przyszła do głowy Waldemarowi Elwartowi w sierpniu 2001 roku. Od tego czasu pracownik Gdańskiego Muzeum Narodowego, wprowadza ją w życie, upowszechniając wiedzę o ciekawych formach architektury sakralnej Europy.
Na właściwe rozpoczęcie trzeba było jeszcze poczekać prawie 10 lat. Wówczas, w 2011 roku ruszyła pierwsza odsłona projektu. Podczas niej ograniczono się tylko do dokumentowania obiektów kaszubskich, norweskich i islandzkich. W 2013 roku rozpoczęła się kolejna odsłona programu. Tym razem do listy dokumentowanych obiektów sakralnych dołączyły te z Kociewia, Żuław, Powiśla oraz Pobrzeża Słowińskiego.
Jak dotąd ponad trzydziestu fotografom, etnografom, muzealnikom i filmowcom udało się udokumentować ponad 2126 kapliczek z całego kraju, w tym 1235 z samych Kaszub. Prace nad udokumentowaniem danego obiektu prowadzi najczęściej fotograf, wykonujący zdjęcia danej kapliczki.
- Dokładnie określone współrzędne geograficzne wszystkich obiektów pozwolą odnaleźć nawet najbardziej ukrytą kapliczkę. Bogata dokumentacja fotograficzna, dostępna dzięki technologii PhotoSynth, pozwoli również - bez wychodzenia z domu - na "obejście" każdego z obiektów w trójwymiarowej przestrzeni oraz na dokładne przyjrzenie się ich detalom - czytamy na stronie projektu.
Oprócz tego na miejscu pracuje także etnograf, wypytujący lokalną społeczność o historię danej kapliczki. Z efektami pracy pasjonatów można zapoznać się pod tym adresem. Wystarczy wybrać interesujący nas obiekt na mapie, później można przeczytać jego historię, obejrzeć zdjęcia, czy też materiały audiowizualne. Galeria zdjęć z Kaszub dostępna jest tutaj.
Zwieńczeniem projektu będzie multimedialna wystawa, która ma zostać pokazana w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Gerduberg Cultural Center w Reykjaviku, Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie oraz Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Cały projekt został dofinansowany ze środków unijnych.
źródło: Ostańce Próśb
oprac. MSz
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze