Reklama

Sfotografowali i spisali historię ponad 1.200 kapliczek z Kaszub

26/11/2015 15:32
Grupa ponad 30 fotografów, etnografów, filmowców i muzealników podjęła się zadania polegającego na stworzeniu mapy kapliczek z Kaszub, Kociewia i Żuław. Wszystkie są fotografowane i dokumentowane. W internetowej bazie jest już dostępne ponad 1.200 obiektów z samych Kaszub i prawie 2.200 z całego kraju.

Jak czytamy na stronie projektu "Ostańce Próśb" sama idea dokumentowania pomorskich kapliczek przyszła do głowy Waldemarowi Elwartowi w sierpniu 2001 roku. Od tego czasu pracownik Gdańskiego Muzeum Narodowego, wprowadza ją w życie, upowszechniając wiedzę o ciekawych formach architektury sakralnej Europy.

Na właściwe rozpoczęcie trzeba było jeszcze poczekać prawie 10 lat. Wówczas, w 2011 roku ruszyła pierwsza odsłona projektu. Podczas niej ograniczono się tylko do dokumentowania obiektów kaszubskich, norweskich i islandzkich. W 2013 roku rozpoczęła się kolejna odsłona programu. Tym razem do listy dokumentowanych obiektów sakralnych dołączyły te z Kociewia, Żuław, Powiśla oraz Pobrzeża Słowińskiego.

Jak dotąd ponad trzydziestu fotografom, etnografom, muzealnikom i filmowcom udało się udokumentować ponad 2126 kapliczek z całego kraju, w tym 1235 z samych Kaszub. Prace nad udokumentowaniem danego obiektu prowadzi najczęściej fotograf, wykonujący zdjęcia danej kapliczki.

- Dokładnie określone współrzędne geograficzne wszystkich obiektów pozwolą odnaleźć nawet najbardziej ukrytą kapliczkę. Bogata dokumentacja fotograficzna, dostępna dzięki technologii PhotoSynth, pozwoli również - bez wychodzenia z domu - na "obejście" każdego z obiektów w trójwymiarowej przestrzeni oraz na dokładne przyjrzenie się ich detalom - czytamy na stronie projektu.

Oprócz tego na miejscu pracuje także etnograf, wypytujący lokalną społeczność o historię danej kapliczki. Z efektami pracy pasjonatów można zapoznać się pod tym adresem. Wystarczy wybrać interesujący nas obiekt na mapie, później można przeczytać jego historię, obejrzeć zdjęcia, czy też materiały audiowizualne. Galeria zdjęć z Kaszub dostępna jest tutaj.

Zwieńczeniem projektu będzie multimedialna wystawa, która ma zostać pokazana w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Gerduberg Cultural Center w Reykjaviku, Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie oraz Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Cały projekt został dofinansowany ze środków unijnych.

źródło: Ostańce Próśb
oprac. MSz
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości