Reklama

Odśnieżanie dachów to obowiązek

20/02/2013 14:36
W ostatnich dniach zima zaatakowała z dużą siłą. Pracownicy inspektoratów budowlanych przypominają o konieczności odśnieżania dachów budynków, usuwania sopli i nawisów śnieżnych i lodowych, w szczególności obiektów wielkogabarytowych. Pamiętać należy także o dbaniu o to, żeby na chodnikach nie było śniegu, lodu i błota. Kto nie zastosuje się do wymogów może liczyć się z grzywną.

Nadzór budowlany, jak co roku przypomina o obowiązku zimowego utrzymania nieruchomości. Ma to znaczenie szczególnie teraz, gdy całe Kaszuby pokryte są grubą warstwą śniegu. Szczególnie ważne jest aby pamiętać o odśnieżaniu obiektów wielkogabarytowych i nie dopuścić do zalegania na nich grubych pokryw śnieżnych, a także bieżące usuwanie sopli i nawisów śnieżnych i lodowych. Nie można także zapominać o odśnieżaniu chodników.

W specjalnych komunikatach powiatowe inspektoraty przypominają jakie obowiązki spoczywają na właścicielach i zarządcach nieruchomości:

"W razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).

W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Należy przy tym pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać ogromne zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

Przypominamy jednocześnie, że niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz nie zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego zagrożone jest grzywną nie mniejszą niż 100 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (zgodnie z art. 9la ustawy - Prawo budowlane)."

JM
Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wiola - niezalogowany 2013-02-21 12:19:33

    ciekawa jestem jak tam ulica Kościerska :D

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kandalis - niezalogowany 2013-02-21 12:11:49

    @kartuzy.info: U Ziegerta dach się sam odśnieża - przechodzą śnieg spadł mi na łeb - ino złote gwiazdki widziałam przez kilka sekund :lol::lol:

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    stefan - niezalogowany 2013-02-21 12:06:40

    @kartuzy.info: to może szanowny pan komendant straży zwanej miejską ruszyłby swoje cztery litery i pofatygował sie na spacer po ulicach miasta ciekawe jakie byłyby jego odczucia gdyby nie mógł zejść z chodnika bo dojście do przejścia dla pieszych zasypane proponuję ulicę Majkowskiego i Przy Rzeźni na początek ale jestem pewien że takich kwiatków w mieście będzie więcej wczoraj bagno było na wysokości dworca autobusowego, nie wiem jak dzisiaj wożenie czterech liter w samochodzie jadącym środkiem ulicy sprawy nie załatwia z naszych podatków macie pensyje, pamiętajcie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości