Aktualnie większość spraw takich jak, odebranie odpisu aktu urodzenia, czy też wyrobienie dowodu osobistego trzeba załatwiać w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Wraz z początkiem marca sytuacja ta ma się zmienić, ruszy wówczas System Rejestrów Państwowych, dzięki któremu sprawy te załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.
Do tej pory każda gmina pracowała na odrębnym systemie. Oznacza to, że dziś większość urzędników nie ma dostępu do wszystkich danych zawartych między innymi w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych. Mogą korzystać tylko z informacji, które dotyczą mieszkańców ich gminy. To dlatego odebranie odpisu aktu urodzenia lub wyrobienie dowodu osobistego, trzeba było załatwiać w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania
Wraz z początkiem marca, sprawy związane z dowodami osobistymi czy aktami stanu cywilnego, załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Wszystkie gminy zostaną wtedy podłączone do Systemu Rejestrów Państwowych i uzyskają dostęp do ogólnopolskiej bazy danych. Dzięki temu adres naszego zameldowania nie będzie decydował o właściwości urzędu. Większość spraw załatwimy w każdej gminie, ponieważ urzędnik znajdzie nasze dane w systemie.
Dowód osobisty będziemy mogli wyrobić w wybranym, najbliższym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Wraz z początkiem marca również po odpis aktu zgonu, czy urodzenia będziemy mogli udać się do wybranego urzędu stanu cywilnego. Jeśli nasz akt trzeba będzie wprowadzić do systemu, na odpis być może będzie trzeba poczekać kilka dni, ale nie będziemy musieli już nigdzie jeździć.
źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
oprac. MSz
Obserwuj nas na Google News
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Komentarze