Reklama

Nie przechodź obojętnie obok dziecka czy pupila pozostawionego w samochodzie

Coraz częściej możemy spotkać samotnie czekające dziecko czy czworonoga w zamkniętym samochodzie. Zazwyczaj opiekunowie wychodzą tylko na chwilę, na małe zakupy - zaraz wrócą. Nie wiedzą jakie niebezpieczeństwo czeka na ich pociechy. Temperatura w tak małym pomieszczeniu gwałtownie wzrasta nawet do 50 stopni, a ilość tlenu gwałtownie maleje. Nieodpowiedzialne zachowanie dorosłego człowieka może doprowadzić do śmierci.

Widok dziecka czy pupila zamkniętego w samochodzie jest coraz częstszym widokiem w Polsce. Takich sytuacji nie brakuje również i w naszym rejonie. Zazwyczaj opiekunowie wychodzą tylko na chwilę do marketu, a wycieczka niespodziewanie się przedłuża. Zapominają o dziecku czy pupilu czekającym na powrót wychowawcy. Dlatego służby ratunkowe apelują, by nie być obojętnym na tego typu widok. Jeżeli kiedykolwiek w zamkniętym samochodzie zobaczymy dziecko należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe: pogotowie ratunkowe, policję, czy straż pożarną. Powinniśmy zostać na miejscu zdarzenie i kontrolować sytuację. Aby zaradzić takiemu zdarzeniu można również wybić szybę w samochodzie. Z tego tytułu nie będą nam grozić żadne nieprzyjemności ze strony prawnej, ponieważ jest to wyższa konieczność - ratujemy życie ludzkie. W takiej sytuacji dobro materialne schodzi na drugi plan.

Zaznaczmy, że w zamkniętym pojeździe temperatura szybko wzrasta do 50 stopni, a ilość tlenu gwałtownie maleje. Przy osiągnięciu przez dziecko temperatury 41,5 stopnia, następuje śmierć.

Jeżeli uwięzione zostałoby zwierzę należy podejmować takie same działania jak w przypadku dziecka. Jednak przed interwencją, należy zabezpieczyć się na wypadek pretensji ze strony właściciela samochodu. Jeżeli byłaby taka możliwość, warto wykonać kilka zdjęć smartfonem i poprosić przechodniów, aby byli świadkami zajścia. Oczywiście oprócz wybicia szyby należy także zawiadomić policję, a po uwolnieniu zwierzęcia, niezwłocznie przewieźć je do weterynarza.

Apelujemy do kierujących pojazdem, aby nie pozostawiali swoich pociech i czworonogów w gorące dni w zamkniętym samochodzie. Przechodniów zaś, by zwracali uwagę na zaparkowane w pobliżu auta. Uczulamy wszystkich na tego typu sytuacje, tym bardziej, że upały zbliżają się wielkimi krokami.

Martyna Cichosz


Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ladybird - niezalogowany 2015-08-04 11:32:56

    Tyle się o tym trąbi, a nadal się tacy idioci trafiają. Ciekawe jak oni potem z tym żyją, gdy ich dziecko lub chociaż pies straci życie w taki sposób.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości