Reklama

Kaszubskie pączki i purcle królowały w Dzień Dobry TVN

O tradycji smażenia tłustoczwartkowych słodkości na Kaszubach można było posłuchać i obejrzeć w czwartek w Dzień Dobry TVN. O pączkach z żurawiną i purclach opowiedziały Halina Rogińska i Basia Sałata z Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego "Kościerska Chata".

O Kaszubach, a właściwie tłustoczwartkowej tradycji dowiedziała się cała Polska. Ekipa Dzień Dobry TVN odwiedziła Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata", by pokazać Polakom jak wykonać pączki z żurawiną i poznać różnicę między pączkami a kaszubskimi purclami. 

- Jestem Kaszubem, choć urodziłem się w Gdyni. Chcieliśmy pokazać, jak tłustoczwartkowa tradycja wygląda w różnych regionach. Nasza redakcja mieści się w Gdańsku, dlatego chcieliśmy pochwalić się całej Polsce jak u nas na Kaszubach smaży się pączki. Naszym zamiarem było tez pokazanie tego, że na Kaszubach robi się nie tylko pączki, ale też purcle, ruchanki i inne przysmaki, których nie znajdziemy w innych regionach Polski - mówi Łukasz Zagórski z Dzień Dobry TVN.

Reklama

- Mój kolega jest członkiem jednego z kaszubskich stowarzyszeń. Zadzwonił do mnie i powiedział, że zna taką fajną panią Halinę, która jest prezesem stowarzyszenia Kościerska Chata. Pani Halina zaprosiła nad do Wiela, do kochanej pani Basi, która posiada tradycyjny piec opalany drewnem. Obie panie nas zachwyciły, dlatego wybraliśmy to miejsce na nasz materiał - dodaje.

Przed kamerami ciasto wyrabiały, smażyły tłustoczwartkowe słodkości i opowiadały o nich  Halina Rogińska i Barbara Sałata.

- Czujemy się wyróżnieni, że ten program był nagrywany na Kaszubach. Uważamy, że jest to świetna promocja Kaszub, a dla stowarzyszenia Kościerska Chata przede wszystkim promocja działalności agroturystycznej ich członków. Był to dla nas bardzo przyjemny dzień. Współpraca z ekipą  bardzo miła. Jako stowarzyszenie polecamy się na kolejną promocję. Mam nadzieję, że ekipa Dzień Dobry TVN odwiedzi nas jeszcze nie raz, bo warto przyjeżdżać na Kaszuby - przyznaje Halina Rogińska.

Reklama

- Ja się najbardziej cieszę, że pączki się udały - dodaje Basia Sałata.

A musimy przyznać, że udały się i to bardzo.

- Zjadłem tylko dwa pączki. Na razie. Są pyszne. Czuć, że te paczki nie są napakowane powietrzem. Są przepyszne. Fajnie, że tłusty czwartek jest raz do roku, bo można docenić smak tych słodkości - potwierdza też Łukasz Zagórski.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo Koscierski.info




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości