czwartek, 29 grudnia 2016 r., 09:50
Powiat. Jak reforma oświaty wpłynie na szkoły i uczniów?
Od września przyszłego roku dzieci i młodzież rozpoczną naukę w nowym systemie oświatowym. Reformę edukacji, za sprawą której zlikwidowane zostaną gimnazja, wrócą ośmioklasowe szkoły podstawowe i o rok wydłuży się nauka w szkole średniej, sejm przegłosował 15 grudnia. Sprawdziliśmy, jak zmiany minister Zalewskiej mogą wpłynąć na uczniów w powiecie kościerskim.

środa, 28 grudnia 2016 r., 12:47
Ostrożnie z fajerwerkami! Nowy Rok powitaj bezpiecznie!
Jak co roku, w ostatni dzień grudnia, równo o godzinie 24. całe niebo pokryte jest kolorowymi światełkami. Tak z pewnością będzie też w sobotę. Jednak, by bezpiecznie rozpocząć Nowy 2017 Rok, należy dostosować się do kilku istotnych wskazówek podczas użytkowania fajerwerków, o których przypomina Komendant Powiatowy PSP w Kościerzynie bryg. Tomasz Klinkosz.

środa, 28 grudnia 2016 r., 09:48
Świąteczne warsztaty dla seniorów
W połowie grudnia w świetlicy seniora w Kościerskim Domu Kultury odbyło się spotkanie dla osób starszych połączone z warsztatami świątecznymi. Nie zabrakło poczęstunku, tworzenia ozdób świątecznych oraz wspólnego kolędowania.

wtorek, 27 grudnia 2016 r., 08:43
Silny wiatr na Kaszubach - masowe awarie prądu
Od poniedziałkowego popołudnia na Kaszubach silnie wieje. Wichura spowodowała wiele szkód m.in. masowe awarie prądu. Na całym Pomorzu zasilania pozbawionych jest około 30 tys. odbiorców.

poniedziałek, 26 grudnia 2016 r., 11:35
Święta o zapachu piernika i pomarańczy
Święta to szczególny czas, magiczny, rodzinny, radosny. Bożonarodzeniowe tradycje na Kaszubach są wyjątkowo bogate, a wspólnie spędzone chwile pamiętamy przez lata, a świąteczne wspomnienia są jednymi z najpiękniejszych i najcenniejszych. O podzielenie się świątecznymi zwyczajami i wspomnieniami poprosiliśmy Halinę Rogińską, kaszubską gospodynię i prezes Stowarzyszenia Kościerska Chata.

poniedziałek, 26 grudnia 2016 r., 11:11
Święta oczami milusińskich z Akademii Przedszkolaka
Sprawdziliśmy, jak święta postrzegają trzy, cztero- i pięciolatki z Akademii Przedszkolaka w Kartuzach. Jak się okazuje mają bardzo oryginalne pomysły na to, skąd Mikołaj bierze prezenty i dlaczego wymyślono Boże Narodzenie.

niedziela, 25 grudnia 2016 r., 10:17
Smołdzino. Tradycje bożonarodzeniowe hołubimy z przyjemnością
Gorączkę przedświątecznych zakupów i przygotowań mamy już za sobą. Teraz przyszedł czas biesiadowania przy suto zastawionych stołach, wręczania prezentów, składania życzeń i śpiewania kolęd. Jeszcze przed rozpoczęciem świętowania spotykamy się u Danuty i Bernadety Browarczyk w Smołdzinie. Przy stole zasiadły panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Jezioranki, aby powspominać te bardzo odległe i bliższe Boże Narodzenia. Jak to drzewiej bywało, a jak jest dzisiaj.

sobota, 24 grudnia 2016 r., 13:06
Radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!
Wszystkim Czytelnikom życzymy wspaniałych świąt, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze!

sobota, 24 grudnia 2016 r., 11:17
Chodzą od domu do domu, gwar i harmider czyniąc ogromny
Muzykant gra, chłop z babą tańczą. Rozbrykany diabeł szturcha widłami. Kominiarz sadzą smaruje. I jest - głośno, wesoło i z humorem. Dorośli śmieją się i przyjmują swoich gości na podwórkach, w korytarzach mieszkań i garażach. Dzieci płaczą ze strachu rozbrykaną grupą, a młode dziewczęta porywane są do tańca. Mowa o kaszubskich gwiżdżach, którzy do dziś w Wigilię kultywują kaszubską tradycję, w wielu miejscowościach odwiedzają domostwa, by ich mieszkańcom przynieść szczęście i zapewnić dostatek.

sobota, 24 grudnia 2016 r., 08:27
Kościerzyna. Wigilia dla potrzebujących na 250 osób
Paczki ze słodyczami, wigilijny stół, mikołaj oraz uśmiech na twarzach dzieci - tak w skrócie można opisać spotkanie wigilijne, które przed tygodniem odbyło się w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie. Uczestniczyło w nim ok. 250 osób najbardziej potrzebujących z terenu miasta i gminy.