sobota, 2 grudnia 2017 r., 10:35
W "Jedynce" w Kartuzach trwa dziewiąta edycja Giełdy Mam
Już po raz dziewiąty sala gimnastyczna i korytarze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach wypełniły się dziecięcymi ubrankami, akcesoriami i zabawkami. W sobotni poranek rozpoczęła się tam kolejna edycja Giełdy Mam. W ciuszki i sprzęty dla maluchów można się zaopatrzyć do godz. 12.

piątek, 1 grudnia 2017 r., 15:46
MEN chce obniżyć subwencje na kaszubski - małe szkoły zagrożone?
Nauczanie języka kaszubskiego w szkołach jest poważnie zagrożone. Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wprowadzić rozporządzenie, na mocy którego obniżone zostaną subwencje na język kaszubski. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie alarmuje, że planowane zmiany nie tylko zagrażają przyszłości języka, który jest dziedzictwem kulturowym Kaszub, ale uderzą w małe szkoły, mogąc ostatecznie doprowadzić do ich likwidacji. Jak wynika ze wstępnych szacunków, które zaprezentowało ZK-P, gminy powiatu kościerskiego stracić mogą nawet 1,3 mln zł.

czwartek, 30 listopada 2017 r., 12:49
Zdrada w powiecie? Chciał być wicestarostą, a wyrzucili go z zarządu
Dariusz Janta został odwołany z funkcji członka zarządu. Po głosowaniu na jaw wyszło to, jak przebiegały ustalenia co do podziału władzy po wyborach w 2014 roku. Przy okazji nie obyło się też bez oskarżeń, wypominek, wycieczek osobistych, zawiedzionych nadziei i niespełnionych aspiracji.

czwartek, 30 listopada 2017 r., 09:46
Janusz K. nie jest już sędzią. Po 9 latach nieorzekania wstrzymano mu pensję!
Od niemal trzech tygodni Janusz K. odsiaduje czteroletni wyrok za przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za wydawania korzystnych orzeczeń. Mimo zarzutów, postawienia go w stan oskarżenia, a następnie skazania, przez niemal dziewięć lat nieorzekania pobierał wynagrodzenie. Do teraz. Sąd Najwyższy wydał prawomocny wyrok w sprawie jego wydalanie z urzędu sędziego. Byłemu już sędziemu wstrzymano więc wypłatę wynagrodzenia.

środa, 29 listopada 2017 r., 10:17
Grzegorz Łangowski zwycięzcą powiatowej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych
Kilkudziesięciu młodych rolników po raz kolejny sprawdzało swoją wiedzę podczas powiatowego etapu Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Tradycyjnie zmaganiom towarzyszyła olimpiada z wiedzy o BHP. Najlepsi będą reprezentować region w finale wojewódzkim.

środa, 29 listopada 2017 r., 08:11
Nowe drogi powiatowe w Liniewie i Lipuszu oddane do użytku
Dwa odcinki dróg powiatowych na terenie gminy Lipusz oraz trakt relacji Liniewo-Małe Liniewo, łącznie pięć kilometrów zmodernizowanej nawierzchni zyskał powiat kościerski. Zadanie udało się zrealizować dzięki środkom w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej oraz współpracy powiatu z lipuskim i liniewskim samorządem.

poniedziałek, 27 listopada 2017 r., 14:30
Policjanci po dwuletniej przerwie przywróceni do służby
Dwaj kościerscy policjanci, którym pierwotnie zarzucano spożywanie alkoholu na terenie komendy oraz niewykonanie poleceń przełożonego, po ponad dwóch latach zostali przywróceni do służby. Jeden z nich pełni służbę w Żukowie, drugi przeszedł na emeryturę. Wobec trzeciego wciąż toczy się postępowanie przywracające do służby.

poniedziałek, 27 listopada 2017 r., 11:04
Nowy most w Kornem oddany do użytku
Koniec z ograniczeniem nośności na moście w Kornem. Do użytku oddano bowiem nowy wiadukt. Koszt inwestycji to blisko 650 tys., z czego kwotą w wysokości 100.000 zł realizację zadania kościerskiego samorządu wsparło Nadleśnictwo Kościerzyna.

niedziela, 26 listopada 2017 r., 12:34
Ratują życie, oddając krew. Podziękowania i odznaczenia dla kościerskich krwiodawców
Uratowali już niejedno życie, a chęć dzielenia się tym bezcennym darem, jakim jest krew, z roku na rok wzrasta. Mowa o kościerskich krwiodawcach, którzy jak pokazują statystyki, są najaktywniejszymi w Pomorskiem. Podczas dorocznej gali tradycyjnie podsumowano kolejny rok działalności oraz podziękowano tym, którzy bezinteresownie dzielą się cząstką siebie. Do najbardziej zasłużonych trafiły odznaczenia "Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

niedziela, 26 listopada 2017 r., 11:15
Gruźlica to nie mit - są przypadki śmiertelne!
Gruźlica jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez bakterie - prątki gruźlicy. Jest to przypadłość, która należy do najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Wojewódzka Stacja Sanepidarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zanotowała również zachorowania w powiecie kościerskim.