:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 13°C
powietrze Dobre
PILNE

Taki był rok 2016 - przypominamy najważniejsze wydarzenia

Opinie, przypominamy najważniejsze wydarzenia - zdjęcie, fotografia
Koscierski.info 31/12/2016 12:01
Ania Lehmann

Nowy rok już za pasem. I choć przygotowania imprez sylwestrowych idą pełną parą, to warto wspomnieć wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich 366 dni. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Styczeń

Na początku roku o powiecie kościerskim, a konkretniej o małej wsi Dziemiany usłyszała cała Polska. Wszystko to za sprawą mieszkanki tejże gminy Marzeny Polańskiej, która z miłości do psów stworzyła aplikację DingDog. Pomaga ona właścicielom psów umawiać się na wspólne spacery. Aplikacja zyskała popularność wśród miłośników czworonogów. Podbiła stolicę i inne polskie miasta, a jej twórczyni trafiła do programu Dzień Dobry TVN.

W styczniu zapadły też ostateczne decyzje odnośnie trzech niepublicznych przedszkoli, z których jedno musiało zmienić status na publiczne. Decyzją burmistrza Michała Majewskiego to "Tęczowa Trójeczka" dołączy do sieci placówek samorządowych.

W tym też miesiącu zapadł wyrok odnośnie księdza z Rekownicy, który rok wcześniej został zatrzymany przez kościerskich policjantów, a badanie alkomatem w jego przypadku wykazało ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Duchowny został skazany na karę grzywny oraz orzeczono wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na okres dwóch lat.

Do prokuratury trafiło z kolei zawiadomienie dotyczące fałszowania dokumentów, czego miała dokonać jedna z pracownic Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami kościerskiego starostwa. Nieprawidłowości dotyczyły dokumentów z 2014 roku i wykryto je w decyzjach i wypisach z operatów szacunkowych. Pracownica, która miała być odpowiedzialna za preparowanie dokumentów została zwolniona dyscyplinarnie.

Luty

Luty, a także kolejne miesiące w Tuszkowach upłynęło pod znakiem walki o miejscową szkołę, która przeznaczona została do likwidacji. W obronie tutejszej społeczności stanął także wicewojowa pomorski.

W połowie miesiąca na emeryturę przeszedł Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie insp. Andrzej Czaja, który w Policji służył 38 lat, w tym 26 lat na stanowiskach kierowniczych.

Luty to także zmiany u sterów tutejszego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ze stanowiskiem musiał pożegnać się Maciej Filipkowski, który szefował kościerskiego oddziałowi placówki przez dziewięć lat.

W tym czasie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał orzeczenie w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia trzech policjantów kościerskiej komendy w związku z głośną aferą alkoholową. Przypomnijmy, że ostatecznie funkcjonariusze odpowiadali za niewykonanie polecenia służbowego. WSA wytknął jednak zarówno prowadzącemu postępowanie dyscyplinarne Komendantowi Powiatowemu Policji w Tczewie, jak i Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Gdańskuszereg błędów proceduralnych i uchylił dyscyplinarkę. Komenda wojewódzka odwołała się jednak od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który sprawę rozpatrzy najwcześniej w 2018 roku.

Marzec

W marcu stery Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie objął insp. Marcin Piotrzkowski, który wcześniej pełnił funkcję wiceszefa Komendy Miejskiej w Pruszczu Gdańskim.

W tym czasie zaostrzył się też konflikt na linii OSP Nowy Barkoczyn a wójt gminy Nowa Karczma. Druhowie twierdzili, że samorząd zamiast wspierać ich w swojej działalności, utrudnia im chęć służenia mieszkańcom. Samochód, którym dysponowali przez ostatnia lata, został bowiem zlicytowany, a remiza przeznaczona do rozbiórki. Dla gminy sytuacja wyglądała inaczej. Jak zapewniał wójt, z chwilą rejestracji w KRS jednostka powstała od nowa, a więc może być to dobry czas, by druhowie w końcu wykazali chęć działania, a słowa zamienili czyny. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

Marzec to również miesiąc, kiedy to gmina Liniewo, jako pierwsza z kościerskich samorządów, postanowiła opuścić Związek Gmin Wierzyca i zdecydowała się sama obsługiwać system gospodarowania odpadami komunalnymi.

Kwiecień

Z dniem 1 kwietnia ruszył program Rodzina 500+. Parę tygodni później ruszyły też pierwsze wypłaty świadczeń. W pierwszym miesiącu wnioski o "500+" w naszym powiecie złożyło około pięć tysięcy osób.

Po raz kolejny reporterzy programu Superwizjer powrócili do sprawy kościerskiego sędziego Janusza K. Tym razem dziennikarze dotarł do rozmów, które sędzia prowadził z biznesmenem chcącym uniknąć więzienia. Był to już trzeci materiał dziennikarzy śledczych z Superwizjera TVN-u poświęcony sędziemu oskarżonemu o przyjmowanie korzyści majątkowych.

Kwiecień nie obył się także bez tragicznych wydarzeń. Jednego dnia na drodze zginęły w sumie aż trzy osoby. Na trasie Kościerzyna - Stara Kiszewa wskutek zderzenia passata z samochodem ciężarowym śmierć na miejscu poniosła 19-latka, 23-latek zmarł zaś w szpitalu. Na trasie Kliczkowy - Wiele śmiertelnie potrącony został z kolei 60-letni pieszy.

Pod koniec kwietnia mieszkańców powiatu poruszyła sprawa 29-letniego Patryka, który po pościgu został zatrzymany przez kościerskich funkcjonariuszy, a dzień po opuszczeniu komendy trafił na Oddział Intensywnej Terapii Medycznej, gdzie zmarł. Śledztwo w tej sprawie nadal prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk - Oliwa.

Maj

Z dniem 1 maja funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kościerzynie objął mł. bryg. Tomasz Holc - dotychczasowy kierownik sekcji ds. kwatermistrzowsko - technicznych. Roszady na tym stanowisku były efekt odejścia na emeryturę wieloletniego szefa JRG mł. bryg. Wojciecha Szyszki.

W maju przed kościerskim sądem zapadł także wyrok wobec trzech byłych funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie, którzy zostali obwinieni o spożywanie alkoholu na terenie jednostki. Sąd uniewinnił ich od zarzucanego im czynu, wskazując, że zarówno podczas postępowania przygotowawczego, jak i procesu nie przedstawiono jednoznacznych dowodów wskazujących na to, że Dominik Ł., Tadeusz P. i Dawid P. popełnili wykroczenie.

Miesiąc ten tradycyjnie upłynął też na świętowaniu strażaków, zarówno funkcjonariuszy, jak i ochotników.

Czerwiec


Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiało też wszelkie nadzieje kościerskich samorządowców, którzy wystosowali pismo do ministra w sprawie przywrócenia do Kościerzyny sądu pracy. Wiceminister Łukasz Piebiak w odpowiedzi jednoznacznie zaznaczył bowiem, że nie ma podstaw do zmiany decyzji w zakresie zniesienia tegoż wydziału w Sądzie Rejonowym w Kościerzynie.

Pod znakiem zapytania stanęło też absolutorium dla burmistrza Kościerzyny. Część radnych zarzuciło Michałowi Majewskiemu nierzetelność, niegospodarność, brak celowości i zasadności inwestycji, arogancję i ignorancję. W ostateczności jednak większość rajców opowiedziała się za udzieleniem burmistrzowi swoistego wotum zaufania z tytułu wykonania budżetu 2015.

Tymczasem w Sądzie Rejonowym w Koszalinie po raz drugi zapadł wyrok wobec kościerskiego sędziego. Janusz K. ma spędzić pięć lat w więzieniu, zapłacić grzywnę w wysokości 60.000 zł oraz zwrócić przyjętą korzyść majątkową w wysokości 140.000 zł. Wobec zasiadającego z nim na ławie oskarżonych Marcin L. orzeczono karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. Sędzia odwołał się jednak od wyroku. Apelacja ma zostać rozstrzygnięta w styczniu.

Czerwiec to także sukcesy naszych sportowców. Daniel Pek - reprezentant Olimpijczyka Skorzewo we włoskim Grosseto wywalczył tytuł Mistrza Europy IPC w biegu na 1500 m. Dzięki temu osiągnięciu Daniel zdobył kwalifikację na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro, podczas których wywalczył srebrny medal.

Po historyczne Mistrzostwo Polski w Piłce Ręcznej sięgnęły też gimnazjalistki z Nowej Karczmy. W 2012 roku jako szóstoklasistki zostały wicemistrzyniami Polski. Po czterech latach, po ciężkim boju, udało się im uzyskać wymarzone zwycięstwo i sięgnąć po główne trofeum XII Ogólnopolskiej Gimnazjady w Piłce Ręcznej dziewcząt w Kołobrzegu.

Lipiec

Pierwszy weekend lipca to tradycyjnie czas świętowania Kaszubów. W tym roku gospodarzem XVIII Zjazdu Kaszubów była gmina Kościerzyna, a Kaszubi z różnych zakątków kraju, ale też i za granicy przybyli do Wdzydz.

Ten miesiąc to także oficjalne otwarcie nowej siedziby Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, która z Gdańska została przeniesiona do Lubania, a więc rolniczego centrum Pomorza. Tym samym historia zatoczyła koło, gdyż przed 60-laty to właśnie w Lubaniu powstało centrum wojewódzkie służby doradczej rolnictwa naszego województwa.

Niestety nie obyło się także bez tragicznych wieści. W Szumlesiu Królewskim wskutek zderzenia fiata 126p z ciężarówką śmierć na miejscu poniosły aż dwie osoby.

Sierpień

Sezon wakacyjny sprzyjał organizacji imprez plenerowych, których z pewnością tego lata w powiecie kościerskim nie brakowało, ale należałoby wspomnieć o tej największej - Disco pod Gwiazdami z Polsatem w Stężycy. Bez wątpienia była w naszym regionie impreza zorganizowana z największym rozmachem. W ciągu dwóch dni w Stężycy bawiło się kilkadziesiąt tysięcy osób, a transmisję z koncertów w Stężycy mógł obejrzeć każdy, kto włączył Polsat.

Kościerzyna po raz kolejny stała się słynna na całą Polskę. Tym razem za sprawą kadry kościerskiego szpitala, która nakręciła teledysk disco polo promujący placówkę i jej prezesa. Teledysk złośliwie skomentował satyryczny serwis AszDziennik, który stwierdził, że powstał on najwyraźniej po to, aby pacjenci zaczęli dbać o swoje zdrowie, by do szpitala jednak nie trafić.

Problemy finansowe ponownie odnotował z kolei Związek Gmin Wierzyca. Na skutek niepłacenia przez mieszkańców za odbiór odpadów samorządy musiały dopłacić ponad sześć milionów złotych do budżetu związku.

Wrzesień

Wrzesień okazał się szczęśliwy dla kościerskich samorządów, które w sumie pozyskały aż 19.295.207 zł dofinansowania na realizację projektów wodno-ściekowych na łączną kwotę 33.383.775 zł.

Do Lubania zaś tradycyjnie zjechali rolnicy z całej diecezji pelplińskiej, by wspólnie dziękować za tegoroczne plony. Dożynki jak co roku zostały połączone z targami rolnymi, które odwiedziło kilkanaście tysięcy osób.

Miesiąc zakończył się jednak tragicznym pożarem na Osiedlu 1000-lecia w Kościerzynie. W wyniku pożaru zginął mężczyzna, natomiast trzy osoby podtrute zostały dymem.

Październik

Miesiąc ten upłynął pod znakiem pożegnań. Z funkcji dyrektora Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odwołany został Aleksander Mach. Jego miejsce zajął Andrzej Dolny. Ze służbą w Komendzie Powiatowej PSP w Kościerzynie pożegnał się także zastępca komendanta Wiesław Kiedrowicz. Na stanowisku tym zastąpił go Tomasz Holc.

W październiku narodził się także konflikt na linii gmina Kościerzyna - gmina Stężyca - powiat kartuski, a poszło o ... znak ograniczający tonaż na drodze powiatowej w Stężycy, którą dojeżdżają ciężarówki na teren żwirowni w Gostomiu. Kilka tygodni upłynęło więc na wymianie pism i odpieraniu stawianych sobie nawzajem zarzutów. Finał sprawy mamy poznać już niebawem.

Listopad

W listopadzie mieszkańców powiatu obiegła wiadomość o 2,5-letnim Kornelku, u którego zdiagnozowano siatkówczaka - złośliwego raka oka. Jedyną nadzieją dla małego mieszkańca Wielkiego Klincza jest kosztowne leczenie w USA. Na pomoc ruszyli więc mieszkańcy, którzy organizowali i nadal organizują charytatywne akcje, zbierają środki do puszek. W pomoc zaangażowały się różne środowiska. Do tej pory udało się uzbierać niespełna 970.000 zł, a potrzebna jest kwota 1.800.000 zł.

Kościerski szpital natomiast zyskał oddział chirurgii onkologicznej. Do tej pory na Pomorzu funkcjonowały cztery i wszystkie znajdowały się w północno-zachodniej części województwa. Aby ułatwić pacjentom dostęp do profesjonalnej pomocy w przypadku schorzeń nowotworowych stworzono kolejny taki oddział. Został on zlokalizowany w Kościerzynie, a więc w centralnej części Pomorza.

Burzę wśród pomorskich samorządowców wywołały zaś opóźnienia w budowie trasy S6. Samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy wystosowali w tej sprawie apel o przyspieszenie budowy Trasy Kaszubskiej - drogi ekspresowej, która ma połączyć Trójmiasto z Lęborkiem, Słupskiem oraz Pomorzem Zachodnim.


Grudzień

Początek miesiąca to wybory nowego prezesa największej kaszubskiej organizacji - Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Na jego czele stanął prof. Edmund Wittbrodt.

11 grudnia ku uciesze mieszkańców Kościerzyny ruszyły bezpośrednie połączenia PKM z Kościerzyny do Gdańska. Ponadto w tym też miesiącu odbyło się podpisanie umowy na dofinansowanie na budowę węzła integracyjnego w Kościerzynie, w ramach którego zmodernizowany zostanie tutejszy dworzec oraz powstanie niemal 16 km ścieżek, które połączą z dworcem w Kościerzynie cztery miejscowości - Skorzewo, Dobrogoszcz, Mały Podleś oraz Wielki Klincz.

Podsumowanie roku kończymy dobrą wiadomością ze Starostwa Powiatowego w Kościerzynie. Władze powiatu w grudniu podsumowały bowiem półmetek kadencji. A wynik dwuletniej pracy jest imponujący. Udało się zredukować zadłużenie samorządu z 60 do 44 proc. Władze powiatu liczą też, że trzyletni program naprawczy zrealizują w stu procentach.

W Nowym 2017 Roku życzymy sobie i wszystkim naszym Czytelnikom jak najwięcej pozytywnych informacji.

AL

Reklama

Taki był rok 2016 - przypominamy najważniejsze wydarzenia komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Toyota Avensis 2.0 Diesel -

Sprzedam samochód osobowy TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebieg 153.868 km., rok. prod. 2005 (pierwsza rej . 06.2005), limuzyna 4..


Skup Aut Kościerzyna

Skup Aut na terenie całego województwa pomorskiego i inne województwa Osobowe,Dostawcze,Terenowe,Busy wszystkie roczniki,darmowa wycena i dojazd..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez koscierski.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"