:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze Dobre
Opinie, telegraficznym skrócie - zdjęcie, fotografia
Koscierski.info 31/12/2018 07:30
Ania Lehmann

Nowy Rok już za pasem. I choć przygotowania imprez sylwestrowych idą pełną parą, to warto wspomnieć wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich 365 dni. Poniżej prezentujemy najważniejsze z tych opisywanych przez nas w 2018 roku.

Styczeń

Początek roku tradycyjnie upłynął pod znakiem Orszaków Trzech Króli oraz finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze z powiatu kościerskiego mogli pochwalić się niemałym sukcesem, odnotowali bowiem rekordową ilość zebranych datków. Przekroczono 130.000 złotych. Finał 2018 dedykowany był wyrównywaniu szans w leczeniu noworodków.

W styczniu zapadł też wyrok w związku z eksplozją w Dziemianach, do której doszło w listopadzie 2014 roku w magazynie z materiałami pirotechnicznymi. Tomasz L. został skazany na karę roku w zawieszeniu na pięć lat. Dodatkowo sąd orzekł wobec niego obowiązek naprawienia szkody oraz zakaz prowadzenia działalności związanej z materiałami łatwopalnymi. Wskutek później apelacji Sąd Okręgowy w Gdańsku złagodził wyrok z pięciu do trzech lat okresu próby.

Dobre wieści dotarły za to do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Władze szpitala w Ministerstwie Zdrowia podpisali umowę dotyczącą projektu "Rozbudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w celu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego na obszarze powiatu kościerskiego i powiatów ościennych". Kościerski szpital pozyskał na realizację tegoż projektu kwotę 4.207.362 zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Na terenie gminy Karsin zabezpieczono z kolei 40 ton pojemników z podejrzaną substancją, którą okazał się szlam poprodukcyjny z produkcji lakierów.

Luty

Luty rozpoczął się aferą w klubie Kaszubia Kościerzyna. Prezes klubu został aresztowany za liczne wyłudzenia i oszustwa. Usłyszał łącznie 67 zarzutów, głównie związanych z doprowadzeniem pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem lub usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zarzucane mu przestępstwa miał popełniać jako pracownik jednego z parabanków.

W związku z aresztowaniem prezesa KS Kaszubia Kościerzyna Piotra D., podczas lutowego walnego zebrania członków odwołano dotychczasowy zarząd i powołano nowy. Na jego czele stanął Jacek Konkol, który za cel postawił sobie odbudowanie dobrego imienia klubu, współpracę ze środowiskiem kibiców oraz pozyskiwanie nowych sponsorów.

W ostatnia niedzielę lutego w Garczynie pojawiło się ponad 500 morsów i miłośników aktywnego wypoczynku, by wziąć udział w VII edycji Biegu Morsa. Wśród uczestników znaleźli się członkowie wielu klubów morsa z różnych zakątków Polski Północnej.

Po raz kolejny o Kaszubach mówiła cała Polska, a to za sprawą senatora Waldemara Bonkowskiego, który został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości oraz Klubu Parlamentarnego PiS-u. Tak zdecydował prezes partii Jarosław Kaczyński. Decyzja ta miała mieć związek z umieszczeniem na facebooku przez senatora Bonkowskiego filmiku, który ukazywał nazistowski materiał propagandowy "Jak Żyd Żyda gonił na śmierć".

Marzec

Na początku marca smutna wiadomość obiegła gminę Kościerzyna. W wieku 60 lat zmarł bowiem Jerzy Landowski, sołtys Czarlina. Funkcję sołtysa pełnił od 1993 roku.

Marzec to tradycyjnie rywalizacja kół gospodyń wiejskich. W tym roku w szranki o tytuł najlepszego koła w gminie Kościerzyna stanęły trzy koła i choć każde z nich wykazało się kreatywnością, pomysłowością i licznymi talentami, tytuł mógł trafić tylko do jednego z nich. Tym razem triumfowały panie z KGW Wąglikowice, które poza gminnym Grand Prix, wywalczyły też bilet na finał wojewódzki turnieju KGW.

21 marca świętowali Kaszubi. W tym roku na Dzień Jedności Kaszubów zjechali do Kosakowa. Dzień Jedności Kaszubów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców tego regionu. Jest obchodzony na pamiątkę pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub".

Aktywnie, rodzinnie i z sercem - tak w wielkim skrócie można podsumować I Charytatywny Przejazd Rowerowy MTB w Kłobuczynie, podczas którego zbierano środki na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia był Daniel Borkowski.

Kwiecień

Kwiecień rozpoczął się tragicznie na kościerskich drogach. W Kaliszu (gm. Dziemiany) BMW rozbiło się na drzewie. Dwie osoby poniosły śmierć. Pasażer zginął na miejscu. Kierowca zmarł w szpitalu. Dwie w ciężkim stanie trafiły do szpitala.

Powody do radości mieli za to kościerscy policjanci i strażacy. Policjanci ze służby kryminalnej z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie wzięli udział w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu "Policjant Służby Kryminalnej roku 2018." Znaleźli się w gronie najlepszych, zajmując w końcowej klasyfikacji trzecie miejsce.

Strażacy z Kościerzyny natomiast ponownie znaleźli się w gronie najaktywniejszych jednostek biorących udział w XII edycji programu "Ognisty Ratownik - Gorąca Krew". Oddając w 2017 roku łącznie blisko 40 litrów tego dającego nadzieję i ratującego życie płynu zajęli drugie miejsce w Pomorskiem.

W mieście po raz pierwszy przyznano zaś Kościerskie Stolemy. Burmistrz Kościerzyny symbolicznymi statuetkami uhonorował działaczy społecznych, kultury, sportu, sportowców oraz przedsiębiorców.

Maj

Maj tradycyjnie upłynął pod znakiem akademii z okazji Dnia Strażaka. Podczas uroczystości, które odbyły się w każdej z gmin, nie brakowało zarówno podziękowań za ich ofiarną służbę, jak i medali i odznaczeń. Szczególne powody do świętowania mieli strażacy z Osowa, których jednostka obchodziła 100-lecie istnienia.

Gmina Nowa Karczma zyskała natomiast nowego Honorowego Obywatela. Do tego zaszczytnego grona dołączyła prof. dr hab. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska. Mieszkanka Szumlesia Królewskiego jest pierwszą w tej kadencji, a szóstą w historii samorządu osobą, która została uhonorowana tym wyjątkowym tytułem.

Miesiąc zakończył się tragicznym w skutkach pożarem stodoły w Szatarpach. Z żywiołem walczyło kilka jednostek straży pożarnej. Dzięki natychmiastowym i sprawnym działaniom udało się uratować sąsiedni budynek mieszkalny. Stodoła wraz z oborą spłonęły doszczętnie. Podczas pożaru zginął 79-letni mężczyzna.

Czerwiec

Strażackim Oskarem dla OSP Karsin rozpoczął się czerwiec w Kościerskiem. "Wieś bezpieczna, wieś wesoła, bezpieczeństwo od przedszkola" - to projekt, który zyskał uznanie kapituły ogólnopolskiego strażackiego konkursu "Floriany". Tym samym realizator zadania Ochotnicza Straż Pożarna w Karsinie uhonorowana została strażackim Oscarem za Najlepszą Inicjatywę Społeczną w Polsce.

Po siedmiu miesiącach, w czerwcu były sędzia Janusz K. wyszedł na wolność. Był to efekt rozpatrzenia kasacji przez Sąd Najwyższy, który uchylił jeden z punktów wyroku Sądu Okręgowego w Koszalinie. Uchylenie zaskarżonego orzeczenia w jednym punkcie poskutkowało uchyleniem kary łącznej. W związku z tym, że Sąd Rejonowy w Koszalinie nie przekazał do zakładu karnego nakazu przyjęcia do odbycia kary, były sędzia został wypuszczony z więzienia. Po kilku tygodniach były sędzia powrócił jednak "za kratki".

Pod koniec czerwca z prezesurą Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie musiał pożegnać się Wiktor Hajdenrajch. W czasie pełnienia przez niego funkcji prezesa doszło do ponownego zadłużenia i nie zrealizował on planu naprawczego placówki, do którego został zobowiązany. Nie przedstawił też wizji poprawy sytuacji szpitala, która byłaby akceptowalna dla właściciela i nie zagrażałaby płynności działania szpitala. W związku z tym walne zgromadzenie nie zdecydowało się na kontynuację współpracy.

Lipiec

W lipcu Kościerzyna powiększyła się o kolejnego honorowego obywatela. Ten zaszczytny tytuł otrzymał Werner Rzeźnikowski - przedwojenny kościerski harcerz, który jako członek szarych szeregów podczas II wojny światowej prowadził działalność konspiracyjną. Przeżył Marsz Śmierci, a w 1946 roku został pierwszym powojennym komendantem Hufca ZHP w Kościerzynie.

Lipiec to też święto Kaszubów. W tym roku tysiące Kaszubów z różnych zakątków świata przybyło do Luzina, gdzie odbyła się XX edycja Światowego Zjazdu Kaszubów. To jedno z najważniejszych w roku wydarzeń dla mieszkańców i sympatyków regionu. Łączy tych, którzy są dumni ze swoich kaszubskich korzeni. Wspólnie z Kaszubami świętował prezydent RP Andrzej Duda.

Strażaków z OSP Karsin odwiedził z kolei były premier RP, doświadczony polityk i wieloletni Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP - Waldemar Pawlak. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie jakie karsińscy strażacy złożyli druhowi Prezesowi podczas tegorocznej gali rozdania Florianów - nagród za najlepsze inicjatywy społeczne w Polsce.

Pod koniec czerwca region obiegła wiadomość o zatrzymaniu Marcina P. - trenera w jednym z ośrodków jeździeckich na terenie gminy Dziemiany oraz niedawnego prezesa Pomorskiego Związku Jeździeckiego. Usłyszał on dwa zarzuty z artykułu 198 kk, a więc dokonania czynności seksualnej na dwóch pełnoletnich nastolatkach wykorzystując ich bezradność lub niepoczytalność.

Sierpień

W sierpniu minął rok kiedy, trwający zaledwie pół godziny, żywioł zmienił krajobraz Kaszub i życie ich mieszkańców. Kilka tysięcy hektarów zniszczonego lasu, kilometry uszkodzonych linii energetycznych, pozrywane dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych, drzewa poprzewracane na obiekty i samochody, nieprzejezdne drogi - tak wyglądał poranek 12 sierpnia 2017 roku. W rok od tego wydarzenia wciąż trwała walka z usuwaniem skutków potężnego żywiołu.

11 sierpnia o godzinie 23, a więc o godzinie, która rok wcześniej zmieniła życie mieszkańców gminy Lipusz, lipuscy parafianie spotkali się u skraju zniszczonego przez ubiegłoroczną nawałnicę lasu, gdzie na pagórku stanął blisko 12-metrowy krzyż i obelisk. Mają one upamiętniać wydarzenia sprzed roku, ale przede wszystkim są one dziękczynieniem za ocalone życie.

Przez sierpniowy tydzień Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie gościło harcerzy z całej Polski. Odbył się tam bowiem zlot JAMBOREE GARCZYN Ꞌ2018, który miał upamiętniać Światowy Zlot Skautów Wodnych w Garczynie sprzed 86 laty. Harcerze bardzo wyraźnie zapisali się w kartach 90-letniej historii i tradycji ośrodka w Garczynie. W 1932 roku na jego terenie odbył się Światowy Zlot Skautów Wodnych, w którym uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki.

Wrzesień

Pomnik autora przygód Remusa znów wrócił do Kościerzyny. W nowej odsłonie i nowej lokalizacji pomnik dra Aleksandra Majkowskiego został uroczyście odsłonięty we wrześniowe niedzielne popołudnie. Monument urodzonego w Kościerzynie wybitnego kaszubskiego poety, dziennikarza, działacza społecznego, lekarza, czy przywódcy Towarzystwa Młodokaszubów stanął na ulicy Długiej.

Wrzesień to także oddanie do użytku ważnych dla gminy Nowa Karczma inwestycji, a mianowicie stermomodernizowanej szkoły podstawowej i rozbudowanego urzędu gminy. Na tę chwilę zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy administracji samorządowej czekali od lat. Obiekt nie tylko rozbudowano, ale także stermomodernizowano, przebudowano oraz zmieniono źródło ogrzewania na pompę ciepła.

Ten miesiąc to także finał prac przy rewitalizacji dworca kolejowego w Kościerzynie. Dzięki rewitalizacji obiekt odzyskał dawny blask. Inwestycję wartą nieco ponad dziewięć milionów złotych uroczyście otwarto 29 września. Przy dworcu powstać mają też nowe parkingi, planowana jest również budowa tunelu łączącego ul. Dworcową z ulicą Towarową.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Kościerska Marka do Kościerzyny zawitał profesor Jerzy Buzek - były premier, były szef Parlamentu Europejskiego, a obecnie europoseł. Podczas spotkania w kościerskiej Strzelnicy zaznaczał, jak ważna dla naszego kontynentu jest Unia Europejska. - UE traktuje się jako dostarczycielkę pieniędzy. Te pieniądze są ważne, ale są rzeczy ważniejsze - równowaga, spokój, bezpieczeństwo na kontynencie europejskim. Ten porządek, o który na świecie zadbała Unia Europejska, tworząc system wartości, utworzyła po to, aby nie powtórzyła się sytuacja z początku XX wieku - podkreślał profesor Buzek.

Październik

Tegoroczny październiku upłynął pod znakiem intensywnej kampanii wyborczej i wyborów samorządowych. Przyniosły one spore roszady w radach gmin, ale mieszkańcy obdarzyli ponownie zaufaniem dotychczasowych wszystkich włodarzy kościerskich samorządów.

Październik to dobre wieści dla Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Wówczas do szpitala przybył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który podpisał umowę o dofinansowanie na zakup sprzętu do ratowania zdrowia i życia najmłodszych pacjentów dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kościerzynie.

Na terenie leśnictwa Kłodno zasadzono z kolei las w kształcie orła. Akcja odbyła się w ramach sadzeniu lasów na zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. terenach leśnych, a jednocześnie była okazją do uczczenia przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Listopad

Przełom października i listopada to zaostrzony protest policjantów, którzy masowo poszli na L4. Problem absencji funkcjonariuszy na służbie pojawił się też w Kościerzynie. W pierwszych dniach listopada na zwolnieniu lekarskim przebywali między innymi wszyscy dzielnicowi oraz 14 z 16 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Braki kadrowe występowały też w innych wydziałach.

11 listopada świętowano z kolei 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w każdej z gmin odbyły uroczyste akademie, apele, marsze, czy inne uroczystości mające na celu wspólne uczczenie Niepodległej.

W listopadowy poranek funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali funkcjonariusza Policji w Kościerzynie. Arkadiusz O. usłyszał sześć zarzutów oszustwa przy transakcjach kupna-sprzedaży działek na Kaszubach. Drugi z zatrzymanych, ojciec policjanta, pięć. Sąd nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury o tymczasowe ich aresztowaniu. Opuścili areszt za poręczeniem majątkowym.

Nie obyło się też bez tragicznych wydarzeń. 55-letni mieszkaniec Kościerzyny 18 listopada podczas kłótni i w stanie upojenia alkoholowego najpierw oblał benzyną, a potem podpalił swoją 48-letnią konkubinę. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Kobieta zmarła niemal miesiąc później w szpitalu.

Grudzień

Początek grudnia to również tragiczny w skutkach wypadek na trasie Nowa Karczma-Egiertowo. Skoda wypadła tam z drogi i uderzyła w drzewo. 55-letni kierowca śmigłowcem LPR został przetransportowany do szpitala w Gdańsku. 55-letnia pasażerka trafiła do kościerskiego szpitala, gdzie po dwóch godzinach zmarła.

Grudzień to też protesty pracowników sfery budżetowej. Najpierw przed budynki wymiaru sprawiedliwości wyszli pracownicy sądów, a później prokurator. Wszyscy żądają podwyżek swoich płac.

Podsumowanie roku tradycyjnie kończymy dobrą wiadomością, szczególnie dla druhów z Lipusza i Dziemian, do których trafiły fabrycznie nowe samochody. Nowy nabytek ochotników z Lipusza to średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo, wyposażony w napęd na wszystkie koła, zbiornik wody o pojemności 3.000 litrów wody, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 300 litrów, autopompę o wydajności 1600 litrów/minutę. Strażacy z Dziemian otrzymali z kolei średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN. Jest wyposażony w napęd na wszystkie koła, zbiornik wody o pojemności 4.700 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 470 litrów, autopompę o wydajności 4600 litrów na minutę.

Wszystkim naszym Czytelnikom na Nowy Rok składamy najlepsze życzenia, samych pozytywnych informacji, jak najwięcej powodów do radości i uśmiechu.

AL

Reklama

Rok 2018 w telegraficznym skrócie komentarze opinie

  • JP2GMD - niezalogowany 2019-01-04 21:48:50

    Już 2019 a jan paweł II zdechł i nadal nie żyje.

  • Seba Gałecki - niezalogowany 2019-10-22 21:31:31

    Nadchodzi 2020 a Janusz Pawlacz II nadal jest zwłokami w Watykanie XD

  • Wykop.pl - niezalogowany 2019-10-22 23:54:55

    jan pawel ii to ten, ktory ruchal male dzieci?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Profesjonalne Usługi

Firma E-Parkiet Oferuje kompleksową usługę w zakresie: * montażu podłóg drewnianych; * renowacji podłóg drewnianych; * renowację tarasów; * montaż..


Toyota Avensis 2.0 Diesel -

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Dyskretny-Realny szuka na

SPOTKANIA w AUCIE z dziewczyna 18-27 lat z Gdanska,Gdyni,Wejherowa,Slupska,Tczewa,Malborka,Starogardu Gd.,Koscierzyny,Chojnic,Bytowa.dojade do..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez koscierski.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"