:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
powietrze Dobre
Imprezy, Diecezjalne święto plonów Lubaniu - zdjęcie, fotografia
Koscierski.info 15/09/2019 15:17
Ania Lehmann

Rolnicy z całej diecezji pelplińskiej w niedzielę zjechali do Lubania. Odbyły się tam bowiem diecezjalne dożynki połączone ze świętem plonów gminy Nowa Karczma. Uroczystości dożynkowe były okazją do podziękowania rolnikom za ich trudną pracę na roli.

Jesienne targi rolne w Lubaniu tradycyjnie już połączone zostały z diecezjalnym i gminnym świętem plonów. Tradycyjnie wspólne świętowanie zainaugurowała msza święta, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Po nabożeństwie dożynkowy korowód przemaszerował pod scenę, gdzie nastąpiło przekazanie symbolicznego bochna chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarzy bpa Ryszarda Kasyny oraz wójta gminy Nowa Karczma Andrzeja Pollaka.

Dożynki były także okazją do podziękowania rolnikom za ich całoroczną pracę. A miniony rok był trudnym czasem dla pracujących na roli.

- Był to trudny rok dla rolników. W wyniku klęsk żywiołowych wielu z nas straciło swoje uprawy mające zapewnić dochód na najbliższe miesiące. To smutne. Miejmy jednak wiarę w pomyślność. Niech zatem uroczystości dożynkowe będą okazją do złożenia hołdu Panu Bogu za to, co udało się nam wyprodukować, lecz niech także stanowią okazję do wzniesienia modlitwy, aby podobne tragedie nie miały już miejsca, a obfite plony zaoowocowały każdemu polskiemu gospodarstwu w kolejnych latach. Piękna tradycja nakazuje się dzielić się chlebem. To gest braterstwa, przyjaźni i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nikt inny, jak rolnicza rodzina, nie podzieli chleba sprawiedliwy, w taki sposób, by nikomu nigdy go nie zabrakło. Świadomi tego faktu, pamiętajmy też o jedności, której symbol jest dożynkowy bochen. Niech każdy kto trzyma w ręku dożynkowy chleb pamięta, że to efekt ciężkiej pracy rolnika, niech czuje radość i wdzięczność. Niech pamięta, że współtworzą go Bóg i ludzie - podkreślał szef Pomorskiej Izby Rolniczej, Wiesław Burzyński.

- Tak jak co roku, tutaj w Lubaniu, gościmy rolników, a właściwie to rolnicy goszczą nas. Jest to dzień, w którym chcemy podziękować za efekt całorocznej pracy i zarówno za tę pracę, jak i jej owoce. Dziękuję dziś rolnikom za unowocześniania swoich zagród, za postęp technologiczny, za to, że nasze zagrody pięknieją. Dziękuję wam za to, że przy postępie technologicznym, nie zapominacie o tradycji, o czym świadczą piękne wieńce dożynkowe i chleby, którymi się łamaliśmy. Życzę wam wszystkim, aby wiodło się wam w polu, domu i zagrodzie - mówił z kolei Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma.

- Mamy czas pracy i czas świętowania. Dzisiaj świętujemy. Przyjechał tu do Lubania, aby podziękować rolnikom w tym dniu ich święta, który jest podsumowaniem tego, co wyprodukowali przez cały rok. W imieniu ministra dziękuję wam za waszą pracę, za to, co robicie dla nas wszystkich, za to, co tworzycie - bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dziękuję wam za trud i za to, co przenosicie na kolejne lata naszej wspólnej pracy - dodawał wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

AL

Reklama

Diecezjalne święto plonów w Lubaniu komentarze opinie

 • były Pies z WRD - niezalogowany 2019-09-21 20:24:12

  Do int. "Kaszub" - Ten rudy wylinialec jeszcze beknie za swoje banery z których jego fobie i nienawiść wylewają się jak szambo.

 • Kaszuba - niezalogowany 2019-09-20 23:17:38

  No a w pierwszym rzedzie "najwiekszy" katolik Kaszub! Chlop, tapicer, podrzegacz damski bokser, skazany prawomocnam wyrokiem, cudzoloznik ! Przyklad dla mlodego pokolenia!

 • Jadźka - niezalogowany 2019-09-19 13:08:36

  Elwira. Dzwoń do "semafora", prezentuje to co lubisz: kulturę osobistą, poczucie humoeu, a wygląd jest faktycznie sprawą drugorzędną .... Śmiało

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-19 07:32:20

  Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • Viktoria z LO - niezalogowany 2019-09-18 16:43:21

  Śledztwo w sprawie głosowania "na dwie ręce" trwa już trzy lata, to musi być strasznie skomplikowana sprawa, no ale najważniejsze to należeć do odpowiedniego ugrupowania. Ciekawe czy tatuś Krzywoustego zapłacił już za remont siedziby swojej partii, czy dalej się miga?

 • Śmedek - niezalogowany 2019-09-18 13:13:41

  Lokalnie to możesz sobie edku obalić tanie wino z gwinta. Prawdy nie obalisz. Tak to działa

 • edek - niezalogowany 2019-09-18 00:22:07

  Do Wielki człowiek coś tam. Czy w ogole czytasz prasę lokalną w której te wszystkie bzdury są obalone?

 • Wielki człowiek i mąż ... - niezalogowany 2019-09-17 22:00:29

  Tabloid opatrzył tekst o trójce parlamentarzystów tytułem "Patoposłowie nie wrócą na Wiejską". "Są skompromitowani i nie ma dla nich miejsca w polityce" - czytamy.
  Chodzi o posła Łukasza Zbonikowskiego, senatora Waldemara Bonkowskiego i posła Stanisława Piętę. Pierwszy i drugi mieli stosować przemoc wobec swoich żon, o romansie ostatniego rozpisywały się media w całym kraju.
  "(...) Bonkowski bił żonę, a na miesięcznicach smoleńskich prowadzał się z kochanką" - pisze tabloid. Parlamentarzysta miał też grozić pistoletem rodzinie żony, by nie wyszedł na jaw jego romans z radną PiS. - faktycznie prawdziwy mąż {stanu}

 • Natalia - niezalogowany 2019-09-16 20:35:38

  Senator Bonkowski wygląda przy tych obok, jak prawdziwy mąż stanu. Zresztą ta kosmopolityczna zgraja co stoi koło senatora, do pięt mu nie dorasta.

 • Julia PZS - niezalogowany 2019-09-16 20:13:18

  Czy pani Zwiercan przyjmowała chleb (fot. 113) na dwie ręce? To takie normalne dla tej pani.... Wstyd pewnie schowany w szafie.

 • Viktoria z LO - niezalogowany 2019-09-16 11:25:53

  Chyba już powariowano z tymi dożynkami. Dożynki gminne, dożynki parafialne, dożynki powiatowe, dożynki wojewódzkie, dożynki prezydenckie, dożynki diecezjalne. Może jeszcze każdy kandydat na posła i senatora zrobi swoje dożynki? Chociaż oni teraz na miesiąc przed wyborami pokazują się wszędzie, bo może lud zapamięta i to pokazywanie się kupi.

 • Ewa Kowalska- Adamczyk - niezalogowany 2019-09-16 10:28:47

  Najważniejszą osobistością na tych dożynkach był nasz wielki senator Waldemar Bonkowski. Patriota, Polak, katolik. Cieszę się, że mogłam uścisnąć Mu dłoń.

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-16 10:07:13

  Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • Bożena - niezalogowany 2019-09-16 06:57:21

  Już kiedyś pisałam - wstydzić się także powinni ci, którzy koło niego stoją / siedzą ... Mowa oczywiście o Bonkowskim

 • Tadeusz - niezalogowany 2019-09-15 21:39:22

  Tylko taki czlowiek jak Bonkowski nie powinien sie wogole publicznie pokazywac ....! Hańba! Tutaj stoi za figura a diabła ma za skóra damski dreczyciel i damski bokser ! Hańba!

 • Rolnik - niezalogowany 2019-09-15 21:32:47

  Do 83.23.348. To dożynki diecezjalne, a więc gospodarzem jest Biskup Diecezjalny. A tak poza tym - na święto rolników i do kościoła każdy jest zaproszony i każdy ma możliwość przybycia i uczestnictwa

 • Burak Sierrakowice - niezalogowany 2019-09-15 21:30:26

  No i ba czego dekle sie czepiacie macie co powinno byc

 • Ta z gorszego sortu .... - niezalogowany 2019-09-15 21:06:29

  A kto Bonczka tam zaprosił czyzby ksiadz proboszcz Wysiecki ??? To by sie zgadzalo ....

 • Elwira - niezalogowany 2019-09-15 21:06:29

  Cześć mili panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

 • #pan Adam - niezalogowany 2019-09-15 18:33:03

  Morda w kubeł tęczowy dewiancie!

 • Pan Adam - niezalogowany 2019-09-15 17:19:08

  Bonkowski wypierd ....!!!!

 • P.g.r - niezalogowany 2019-09-15 16:48:00

  A co Bonkowski tam robi przecież wyrzucili go z PIS dlaczego w pierwszej ławce siedzi kogo reprezentuje? Jakiś P.G.R?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dyskretny-Realny szuka na

SPOTKANIA w AUCIE z dziewczyna 18-27 lat z Gdanska,Gdyni,Wejherowa,Slupska,Tczewa,Malborka,Starogardu Gd.,Koscierzyny,Chojnic,Bytowa.dojade do..


Zatrudnię Pracownika Obsługi

Stacja Paliw ORLEN nr 4522 w Kościerzynie ul. Chojnicka (obok Mc Donald`s) Oferuję pracę na stanowisku Pracownik Obsługi Klienta oraz zdobycie..


Wywóz szamba

Zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych z szamb, zbiorników bezodpływowych, zbiorników na wodę deszczową, basenów oraz przydomowych oczyszczalni..


Toyota Avensis 2.0 Diesel -

Sprzedam sam. osob. TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM, wersja wyposażenia Sol. Przebieg 154 tys. Kupiony przeze mnie w Salonie Toyoty w..


Profesjonalne Usługi

Firma E-Parkiet Oferuje kompleksową usługę w zakresie: * montażu podłóg drewnianych; * renowacji podłóg drewnianych; * renowację tarasów; * montaż..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez koscierski.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PortaleRegionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"