:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze B. dobre
PILNE

Ciemna strona rewitalizacji kolei. Pociąg towarowy co 28 minut. Mieszkańcy protestują

Interwencje, Ciemna strona rewitalizacji kolei Pociąg towarowy minut Mieszkańcy protestują - zdjęcie, fotografia
Koscierski.info 26/09/2019 10:58
Ania Lehmann

Ma być szybciej i sprawniej. Wraz z rozbudową linii kolejowej Bydgoszcz - Trójmiasto ma zwiększyć się liczba składów pasażerskich i towarowych. Podróżni mają zyskać lepszy dostęp do kolei, zaś do portu w Gdyni dotrze więcej towarów. Jak to jednak zwykle bywa, jest też druga strona medalu. Pociągi towarowe przejeżdżające co 28 minut, czyli średnio 50 na dobę i to przez samo serce Szwajcarii Kaszubskiej. Zdaniem mieszkańców budowa magistrali towarowej jest zagrożeniem dla terenów o wybitnych walorach turystycznych. W związku z tym trwa protest. Mieszkańcy zabiorą głos w czwartek w Gołubiu i Szymbarku.

Trwają prace przygotowawcze do elektryfikacji linii kolejowej Bydgoszcz - Trójmiasto oraz budowy kolejnego toru.

- Zaplanowana elektryfikacja oraz dodatkowy - trzeci - tor poprawi przepustowość linii. Pozwoli to lepiej pogodzić duży ruch pociągów aglomeracyjnych z Gdyni Głównej do Gdańska Osowej oraz ruch regionalny do Kartuz i Kościerzyny z ruchem towarowym. W efekcie pociągi pojadą szybciej i sprawniej. Pojawi się możliwość prowadzenia większej liczby składów pasażerskich i towarowych. Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei, zaś do portu w Gdyni dotrze więcej towarów - podkreśla PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zdaniem jednak mieszkańców, rozbudowa magistrali jest zagrożeniem dla Kaszub, a więc terenu o wybitnych walorach turystycznych i przyrodniczych.

- Apelujemy o rezygnację z budowy drugiego toru na odcinku Żukowo - Zachodnie - Kościerzyna. Zdecydowanie namawiamy o zainspirowanie PKP PLK S.A. i zmobilizowanie zarządu spółki, aby do celów ewentualnych potrzeb i alternatywnego towarowego połączenia portu Gdynia z południem kraju, skierował swoje siły i uwagę na modernizację trasy 229 relacji Pruszcz Gdański - Łeba oraz reaktywowanie historycznie Polskiej trasy 235 relacji Gdańsk - Osowa - Kokoszki i trasy 234 przez Leźno do trasy 229 - apelują mieszkańcy gminy Stężyca.

Jak dodają, gmina Stężyca, popularnie nazywana przez odwiedzających ją gości Szwajcarią Kaszubską jest Perłą Kaszub, gdzie rocznie setki tysięcy turystów przybywa z całej Polski, aby rozkoszować się ciszą oraz pięknem natury jezior i rezerwatów przyrody Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

- Jako przedstawiciele mieszkańców gminy Stężyca i dysponenci jej zasobów naturalnych wskazujemy, że ewentualna realizacja planowanej dobudowy drugiego toru zniweczy kilkudziesięcioletnie inwestycje lokalnych przedsiębiorców w rozwój zrównoważonej turystki i spowoduje całkowity jej zanik w okolicach wsi Sławki, Kolano, Wieżyca, Szymbark, Potuły, Gołubie Kaszubskie. Znaczące załamanie się jakości klimatu akustycznego negatywnie wpłynie na dobrostan fizyczny i psychiczny mieszkańców gminy Stężyca oraz wyeliminuje najbardziej popularną w regionie turystkę konną. Inwestycja znacząco zdegraduje faunę i florę chronionych przez prawo obszarów Natura 2000, bez możliwości jej odbudowy - grzmi lokalna społeczność.

Co więcej, jak dodają, w zamierzeniu budowlanym wymienia się między innymi wyburzenie dwóch budynków mieszkalnych i budynku dworca kolejowego oraz zamknięcie jednej z dróg - ważnej komunikacji dla rolników (własność PKP)

- PKP zamierza wybudować tunel pod linią kolejową, jednak ze względu na ukształtowanie terenu wydaje się być to niekorzystnym rozwiązaniem - przyznaje jedna z mieszkanek.

W związku z planami PKP Polskie Linie Kolejowe w czwartek., 26 września odbędą się dwa spotkania, podczas których głos zabiorą mieszkańcy. Przedstawią swoje stanowisko odnośnie budowy kolejowej magistrali towarowej przez Kaszuby. O godzinie 17.30 spotkanie odbędzie się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Szymbarku, o godzinie 19. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gołubiu.

Do tematu będziemy wracać.

AL

Reklama

Ciemna strona rewitalizacji kolei. Pociąg towarowy co 28 minut. Mieszkańcy protestują komentarze opinie

 • Cztery - niezalogowany 2019-10-05 21:55:55

  No cóż? Rozwój kosztuje. O czym wy tu gadacie? Jeżeli nie koleją to przez nasze wioski i tak będą zapie...ać tiry. Taniej, ciszej i bezpieczniej dla naszych dzieci, jest aby przewozić towary pociągami, przez tereny leśne a nie ciężarówkami, przez środek wsi i miasta.

 • Lokalna społeczność - niezalogowany 2019-10-04 12:11:55

  Pod przykrywką forsowanej przez PKP PLK koncepcji elektryfikacji torów linii 201 relacji Maksymilianowo - Kościerzyna - Gdynia, kryją się plany dobudowy drugiego toru celem zrealizowania budowy Centrum Handlowego Gdańsk nad torami kolejowymi w centrum miasta Gdańsk, na którą to budowę w sposób niezgodny z prawem, pod naciskami lobby posłów PO urzędnicy PKP PLK z Gdyni wydali pozytywną opinię budowlaną. Oczywiście z tego właśnie powodu rośnie poparcie posłów PO, urzędników z PKP PLK, Inwestora Forum Gdańsk oraz Prezydenta Miasta Gdańsk, bo bez dobudowy drugiego toru towarowego na linii 201 Kościerzyna - Gdynia i bez możliwości puszczenia linią 201 transportów towarowych oraz materiałów niebezpiecznych, inwestycja Forum Gdańsk, za którą lobbowali posłowie PO mogła być zagrożona, mówi się tu o decyzjach z roku 2013.

 • Odnośnie IP - niezalogowany 2019-09-30 10:03:59

  Adres IP, który pojawia się pod podpisem jest adresem zewnętrznym (dla uproszczenia: jest to adres IP dostawcy internetu), natomiast adres IP konkretnego komputera to inna bajka (mimo, że zapisuje się go tak samo). Dlatego też początkowe liczby w adresie IP mogą być identyczne dla wielu komputerów i nie świadczą o tym, że komentarze pisze się z jednego komputera, nie mówiąc już o konkretnej osobie...

 • Xxx - niezalogowany 2019-09-30 09:44:36

  Kupowali działaczki przy torach za pół darmo, a teraz narzekają bo pociągi będą jeździć. Janusz słabych inwestycji.

 • GKA - niezalogowany 2019-09-30 08:00:31

  Ludzie - co Wy wygadujecie? Nawet nie dziesiątki, a setki zestawów ze żwirem codziennie rozjeżdżają naszą krainę. I co? Ano nikomu to nie przeszkadza, a najmniej wójtowi - bo kasa z kopalin jest całkiem sympatyczna. To, że niszczone przy okazji jest wszystko wokół, też zdaje się być nie zauważone: degradacja środowiska i zanieczyszczenie powietrza, dewastacja dróg, pękające domy przy skrzyżowaniach, uszkodzenia samochodów mieszkańców wpadających w dziury lub noszące ślady zniszczeń na karoserii, o niebezpieczeństwie wynikającym z ułańskiej jazdy kierowców "łódek" nie wspominając... Tylko wprowadzenie bezwzględnego zakazu przejazdu takiego zestawu na trasie innej niż żwirownia-bocznica kolejowa da nam ciszę, a środowisku oddech.

 • mieszkaniec123 - niezalogowany 2019-09-30 00:58:58

  Ten problem też dotyczy mieszkańców Gminy Kościerzyna. Mają zamknąć większość przejazdów kolejowych (częstotliwość co 3 km.). Bardzo często odetnie się przejazdy dla rolników, którzy mają pola i łąki po obu stronach torowisk i od pokoleń korzystali z przejazdów. Odetnie się drogi, które od " zawsze " służyły mieszkańcom. Dojazd na pola, sprzętem rolniczym będzie odbywał się ruchliwymi drogami, czyli "większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników dróg". Monopol jednej firmy ma prawo tak radykalnie zmieniać nam życie? Gdzie nasi włodarze gmin? Kto będzie nas bronił? Przecież mamy na Pomorzu inne połączenie Trójmiasta z Bydgoszczą.

 • #mieszkaniec - niezalogowany 2019-09-29 13:44:11

  Patrząc na to jakie świry miejskie tam mieszkają będzie ciężko, patrząc jak myśli peowski, chory z nienawiści do PiS wójcio , będzie ciężko .

 • mieszkaniec ... - niezalogowany 2019-09-29 12:24:44

  Dawniej na zebraniu w Gołubiu pewien pan Stanisław powiedział że na dzikim zachodzie najpierw zbudowano kolej wtedy nastąpił tam szybki rozwój ,to jest fakt i tak musi być u nas .Oby PKP też zadbało o nas mieszkańców .

 • Mieszkanka - niezalogowany 2019-09-28 19:46:20

  Może i Pan Zwara nie jest kryształowy,ale gdyby nie On, nikt nie wiedziałby,że taka inwestycja jest planowana.Wszystko odbyłoby się po cichu.
  Mieszkańcy nie są przeciwni modernizacji.Gdyby chodziło o zwiększenie ruchu pasażerskiego to nie byłoby protestów,bo to rozwój.Ale kto wytrzyma taki tonaż...nie mający nic wspólnego z rozwojem.

 • enrike - niezalogowany 2019-09-28 19:14:01

  Niedługo do Stężycy będziemy wjeżdżać z paszportami... mam nadzieję, że bez wiz.

 • konduktor - niezalogowany 2019-09-28 10:31:10

  walczyli o dobre polaczenie ze swiatem teraz gdy to jest realizowane protestuja Mieszkancy gminy Stezyca tylko chca balowac a nie sie uczyc i pracowac wstyd dla Kaszub

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-09-28 08:02:56

  Osoba o początkowym IP 162.158.202.**** to ewidentnie ktoś z PKP, ktoś kto przez dziesiątki wpisów próbuje tę sprawę nieco uspokoić, wygłuszyc, odwrócić uwagę ludzi od tego artykułu, próbuje przekonac, że większość społeczeństwa popiera te inwestycję!...a to bzdura! Ruch towarowy to śmierć dla tego regionu. Kolej nie rozmawia z mieszkańcami...bo wie że nie ma żadnych argumentów, ktorymi mogłaby przekonać mieszkańców do poparcia inwestycji. Ludzie nie możemy na to pozwolic!!!nie możemy pozwolić na to by piękne miejsce zostało z pełną premedytacją zniszczone przez PKP PLK S.A.!!!!!!!

 • IP - niezalogowany 2019-09-27 17:22:41

  Drogi komentatorze, nie ważne jak się podpiszesz. Pamiętaj,że pod każdym wpisem zostaje IP. W 90% przy podpisach jest takie same IP,tylko podpis inny. Więc jeden gość (można się domyślać kto) pisze co chwilę komentarze. ŻENADA

 • info - niezalogowany 2019-09-27 11:49:36

  nie ciemna strona rewitalizacji tylko interesy deweloperów i władz Gdańska !

  uwalili ruch towarowy budując galerię nad torami to teraz muszę pchać przez wioski.

 • Nik - niezalogowany 2019-09-27 11:13:08

  Tylko Zwarowi nie pasuje niby dla wszystkich chce dobrze A on o swuj tyłek się martwi i tak to wybudują
  czy komuś się podoba czy nie A jak te tiry zapierdzielają z tej góry też jest głośno

 • q - niezalogowany 2019-09-27 10:21:41

  Nagle się ludzie budzą jak projekt modernizacji jest na ukończeniu... Jeżeli to komukolwiek miałoby przeszkadzać, to powinien zgłosić się z obiekcjami przed rozpoczęciem prac projektowych lub na samym początku.

 • też Kaszub - niezalogowany 2019-09-27 08:06:49

  Kaszubi-opamiętajcie się;transport kolejowy znacznie ograniczy transport samochodowy;będzie mniej spalin-o co wam znowu chodzi???

 • Kaszub - niezalogowany 2019-09-27 05:41:50

  Ściągnąć asfalt niech są polne drogi, EKO. Raz na 30 lat coś na tych kaszubach robią, to jeszcze ludzie nie pozwolą. Co za świat....

 • Prawda w oczy kole - niezalogowany 2019-09-27 01:57:32

  Zaoszczędziły chytre Kaszuby to teraz mają :D
  Bawi mnie to bardzo.
  Myśleli, że działaleczki są za grosze bez powodu hah
  Czas najwyższy ściągnąć TIR-y z dróg i wszystko transportować koleją jak to się czyni zagranicą

 • Hmmm - niezalogowany 2019-09-27 01:37:22

  Zwara i pobłocki duet jak diabli. Żenada

 • p0 - niezalogowany 2019-09-27 00:27:20

  Panie Wójcie kto pana przywlókł do G ołubia myślę że nie nasz sołtys bo to zbyt mięka pipa to wam pasuje....... Moim zdaniem do rzeczy mówił tylko pan Zwara i pan Pobłocki a to pisiorom nie pasuje .

 • Najlepiej nic nie robić - niezalogowany 2019-09-26 23:03:30

  Co za napinacze. I to śmieszne zasłanianie się walorami turystycznymi. Elektryfikacja może tylko pomóc.

 • Tory - niezalogowany 2019-09-26 21:55:35

  Zawsze znajdzie sie ktos kto bedzie buntowal co wam to przeszkadza ludzie ogarnijcie sie kolejna akcja typu tiry na tory tylko jak importowac cos na torach jak nie ma infrastruktury

 • Wg - niezalogowany 2019-09-26 21:53:01

  Cena działek ostro w dół

 • dudi - niezalogowany 2019-09-26 21:09:22

  Walory turystyczne? Szwajcaria... Zajmijcie się tymi domkami letniskowymi, co za każdym drzewem stoją. Wszystko obsrane, żadnych pól biwakowych nie ma z infrastrukturą, ścieżek rowerowych, nie ma kompletnie nic.

 • DGE - niezalogowany 2019-09-26 20:23:38

  A samochody ciężarowe już nie przeszkadzają? Śmiech na sali. Kupili tanie działki przy torach a teraz stwarzają problemy. Jak się nie podoba to zaszyj się gdzieś w bunkrze w środku lasu. Przeżywają to jak bohater z filmu dzień świra

 • ... - niezalogowany 2019-09-26 17:07:44

  Kartuzy to dopiero jest zacofana wiocha, ogarnijcie swoje zasyfione jeziora a potem można pogadać.

 • TPvD - niezalogowany 2019-09-26 17:00:24

  Jestem ZA. Rozbudować infrastrukturę do Kartuz i niech się rozwijają, a tamci niech nadal siedzą w średniowiecznym lesie.

 • Do Eli - niezalogowany 2019-09-26 16:09:49

  Chodzi o grubego z wiezycy?

 • Ja - niezalogowany 2019-09-26 15:48:21

  Ja mieszkam całe życie 30m od torów kolejowych trasy Kościerzyna - Gdynia, NIGDY nie przeszkadzały mi jeżdżące pociągi towarowe choć szklanki brzęczały w szafce :) Więc nie rozumiem, dlaczego mieszkańcom Stężycy będzie przeszkadzał pociąg jadący przez Gołubie???

 • X - niezalogowany 2019-09-26 15:47:57

  Nie no, oczywiście. Do Kartuz 2 tory, a do Kościerzyny nie. Super! Poza tym setki ciężarówek
  że żwirem i Bóg wie czym rozumiem, że nie psuje krajobrazu?! Lobbing firm transportowych nie zna granic.

 • Kartuzy - niezalogowany 2019-09-26 12:59:39

  A w Kartuzach jak zrobią bajpas czyli pętlę do zwracania dla pociągów to dojdzie nam jeden przejazd kolejowy na grzybno i jeden na dzierżąrzno wtedy to dopiero autem nie pójdzie jechać.

 • .... - niezalogowany 2019-09-26 12:39:54

  A wiecie komu to najbardziej przeszkadza, pseudo turystom co się tam wprowadzili i postawili swoje domki blisko torów. Miejscowym to wcale nie przeszkadza, tylko mieszczuchom, weekendowym turystom.

 • Ojciec Luke"a - niezalogowany 2019-09-26 12:27:41

  Luke, jestem twoim ojcem...

 • Ja prle - niezalogowany 2019-09-26 12:25:11

  "Znaczące załamanie się jakości klimatu akustycznego negatywnie wpłynie na dobrostan fizyczny i psychiczny mieszkańców gminy Stężyca (...) - grzmi lokalna społeczność."
  Myślę, że w tym zakresie tam nie ma czego ratować...

 • Andrzej - niezalogowany 2019-09-26 12:23:54

  Setki tysięcy turystów- nie widziałem. Ale zacofanie jest w tamtych terenach. Nie wpuszczać ich do Trójmiasta. W całej cywilizowanej Europie inwestuje się krocie w ruch kolejowy; także jako najbardziej ekologiczny masowy przewóz towarów i osób, a tam nie,w tamtej części Kaszub mają królować wielkie diesle z wyciętymi katalizatorami. Ot postęp i dbanie o dobrostan psychiczny i akustyczny.

 • Ela - niezalogowany 2019-09-26 12:07:05

  "zniweczy kilkudziesięcioletnie inwestycje lokalnych przedsiębiorców w rozwój zrównoważonej turystki i spowoduje całkowity jej zanik w okolicach wsi Sławki, Kolano, Wieżyca, Szymbark, Potuły, Gołubie Kaszubskie" to może skończy się zatrudnianie na czarno w tym fyrtlu? Tam Kaszubski Ciemnogród - albo brak umowy albo 1/4 etatu a reszta pod stołem , kuzynka u takiego buca przez trzy lata legalnej umowy się nie mogła doprosić a tego prawdziwego Kaszuba co rusz w telewizji pokazywali

 • Postęp - niezalogowany 2019-09-26 11:36:28

  Jak im tak przeszkadza, zaorać linie kolejową, zaorać drogi i będą mieli spokój, linie enrgetyczna też odciąć.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Toyota Avensis 2.0 Diesel -

Sprzedam samochód osobowy TOYOTA Avensis D-4D 2,0 Diesel, moc 116 KM , przebieg 153.868 km., rok. prod. 2005 (pierwsza rej . 06.2005), limuzyna 4..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez koscierski.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Portale Regionalne.info Joanna Stoltman z siedzibą w Kartuzy 83-300, Mściwoja II 13 B/3

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"