Zbiórka elektroodpadów w Kościerzynie

17 marzec 2018 r. (od godz. 08:00 do godz. 16:00)
Kościerzyna, Szkoła Podstawowa nr 6, ul. M. Skłodowskiej- Curie 19
Zbiórka elektroodpadów w Kościerzynie

Zespół Ekoborówki zaprasza mieszkańców Kościerzyny na zbiórkę elektroodpadów, zużytych baterii i akumulatorów.

Informujemy, że 17 marca 2018 r. w godz. 8:00 - 16:00 w naszej szkole (ul. M. Skłodowskiej-Curie 19) odbędzie się zbiórka elektroodpadów, zużytych baterii i akumulatorów. Zapraszamy mieszkańców miasta i okolic do aktywnego włączenia się w zbiórkę.

Zespół EKOBORÓWKI tworzą uczennice klasy II gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 6 im. ks. dr. B. Sychty w Kościerzynie. Zespół bierze udział w X Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym pod patronatem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska "DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY - ODDAJ MNIE W DOBRE RĘCE - 2018" organizowanym przez AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Co to są elektroodpady?

To urządzenia zasilane prądem lub bateriami, z których już nie korzystamy i chcemy się ich pozbyć lub zastąpić nowymi. Zaliczamy do nich pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, odbiorniki radiowe, odtwarzacze mp3, depilatory, żelazka, wiertarki i wiele innych sprzętów.

Dlaczego elektroodpady są niebezpieczne?

Zawierają groźne dla człowieka i zwierząt substancje, które przedostają się do środowiska, a następnie do organizmów żywych. Najbardziej niebezpieczne to kadm, rtęć, freon, azbest. Mogą powodować m.in.: wady wzroku i mowy, nadciśnienie, nowotwory, uszkodzenia wątroby.

Co szkodzi w zużytych bateriach?

Zużyte baterie są szkodliwe dla zdrowia i środowiska!
Jeśli baterie trafią na dzikie wysypisko lub składowisko odpadów komunalnych, korodując uwalniają wiele toksycznych metali ciężkich (kadm, ołów, rtęć, nikiel, lit), kwasów i zasad, które z łatwością przenikają do ziemi i wód gruntowych.

Za wyrzucanie baterii do śmietnika Inspekcja Ochrony Środowiska może ukarać mandatem wynoszącym nawet 500 zł.

nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
« lipiec 2019 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd