XIII Letnie Spotkania z Nauką i IV Oranżeria Naukowa dla Najmłodszych

25 lipiec 2015 r. (od godz. 18:30)
Czarlino-Skoczkowo koło Wąglikowic - Ośrodek Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN

Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku zaprasza mieszkańców Ziemi Kościerskiej i gości przebywających na Kaszubach do udziału w "Letnich Spotkaniach z Nauką" i "Oranżerii Naukowej". Spotkania odbywają się w ramach wielkiej, popularnonaukowej imprezy, jaką jest XIII Bałtycki Festiwal Nauki.

W lipcu i sierpniu, w ramach Letnich Spotkań z Nauką, w każdą sobotę o godzinie 20:00, w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie będą wygłaszane ok. 45-minutowe wykłady z różnych dyscyplin o charakterze popularnonaukowym, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja, a następnie bezpośrednie spotkanie z wykładowcą przy kawie i herbacie. W tym roku Spotkania będą w większości prowadzone przez uzdolnionych młodych naukowców.

"Letnie Spotkania z Nauką" i "Oranżeria Naukowa" odbywają się w sercu Kaszub. Są przez to łatwiej dostępne i pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę, ale również nawiązać bezpośredni kontakt z wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej.

W sobotę, 25 lipca, o godz. 18:30 odbędzie się kolejna Zabawa Naukowa pt. "Woda - substancja zwyczajna i niezwykła - część II". Podczas tej Naukowej Zabawy uczestnicy spotkania zapoznają się z prawem Archimedesa. Dowiedzą się dlaczego ciężkie stalowe statki pływają w po wodzie, a mały kamyczek tonie. Przy pomocy dzwonu nurkowego będą podnosić z dna "morza" ciężary. Pobawią się Nurkiem Kartezjusza, który na żądanie będzie się sam opuszczał na dno i podnosił na powierzchnię. Dowiedzą się jak zwiększyć i zmniejszyć i gęstość wody. Zorientują się, w jakim stopniu woda jest ściśliwa i jakie ciśnienia może przenosić. Dowiedzą się również, jak przy użyciu wody rozsadzać potężne kamienie i skały.

Natomiast o godz. 20:00, w ramach Letnich Spotkań z Nauką wykład pt. "Pojezierze Kaszubskie w czasach Cesarstwa Rzymskiego" wygłosi dr Anna Strobin z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykładu można będzie dowiedzieć się o ciekawych zwyczajach ludności zamieszkującej w tamtym okresie obecne Kaszuby, o ich strojach, narzędziach, broni oraz o obrzędach pogrzebowych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się również, jak na ich kulturę wpłynęły migracje grup plemiennych np. Gotów oraz kontakty z nowym wielkim partnerem politycznym i ekonomicznym - Cesarstwem Rzymskim.

Wstęp bezpłatny.

Komplet informacji o Letnich Spotkaniach z Nauką i Oranżerii, w tym opis kolejnych imprez i dokumentacja fotograficzna dotychczasowych, znajduje się na stronie internetowej: www.ibwpan.gda.pl/spotkania.

nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.
« październik 2019 »
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd