Sesje inauguracyjne między 19 a 23 listopada

wtorek, 30 października 2018 r., 11:04
fot. archiwum

Mimo iż ustawa mówi jasno, że zaprzysiężenie burmistrzów i wójtów musi odbyć się w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów, sesje podczas których nowi włodarze złożą ślubowanie odbędą się dopiero między 19 a 23 listopada. Taką decyzję podjął komisarz wyborczy.

Jak już informowaliśmy, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, termin zaprzysiężenia wójtów i burmistrzów powiązany jest ściśle z datą ogłoszenia przez Państwową Komisję Wyborczą oficjalnych wyników wyborów. W myśl przepisów komisarz wyborczy zwołuje bowiem sesję rady na dzień przypadający w ciągu siedmiu dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju. Termin ten upływa więc w środę, 31 października.

Witold Niemkowicz, Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku, utrzymuje jednak stanowisko, że ślubowanie nowo wybranych wójtów i burmistrzów musi odbyć się przed nowym składem rady, a te prace mogą rozpocząć dopiero po 16 listopada, a więc po zakończeniu trwającej jeszcze kadencji 2014-2018.

Stąd też terminy sesji inauguracyjnych, podczas których nastąpi zaprzysiężenie burmistrzów i wójtów, a radni złożą ślubowanie, zaplanowano na okres od 19 do 23 listopada.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.