Poznaliśmy datę wyborów samorządowych - startuje kampania wyborcza

wtorek, 14 sierpnia 2018 r., 12:14
fot. archiwum

Premier Mateusz Morawiecki, we wtorek 14 sierpnia ogłosił datę tegorocznych wyborów samorządowych. Odbędą się one 21 października. Drugą turę zaplanowano natomiast na 4 listopada. Wraz z podaniem daty wyborów oficjalnie ruszyła kampania wyborcza. Wkrótce powinniśmy poznać kandydatów na wójtów i burmistrzów, oraz do rad gmin i powiatu.

21 października mieszkańcy będą wybierać wójtów, burmistrzów i członków rad gmin, miast oraz powiatów i sejmiku wojewódzkiego. Przypomnijmy, że wraz z nowelizacją ordynacji wyborczej, jesienne wybory samorządowe niosą za sobą istotne zmiany.

Kadencja władz samorządowych zostanie wydłużona z czterech do pięciu lat, jednak wójtowie, burmistrzowie będą mogli sprawować swoje funkcje nieprzerwanie tylko przez dwie kadencje, a więc maksymalnie przez dziesięć lat.

Dotychczas kandydaci na wójtów i burmistrzów mogli także ubiegać się o mandat w radach powiatu czy sejmiku wojewódzkiego. Po zmianach nie będą mieli już takiej możliwości. Zgodnie z nowelizacją osoby startujące na wójtów i burmistrzów, nie będą mogli ubiegać się o mandat radnego w innym organie samorządowym.

Podczas wyborów samorządowych w listopadzie 2014 roku po raz pierwszy obowiązywały jednomandatowe okręgi wyborcze. W tym roku przepis ten dotyczyć będzie tylko gmin liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców utworzone muszą zostać okręgi wyborcze, w których wybiera się od 5 do 8 radnych. To oznacza, że w mniejszych gminach o wyborze na radnego będzie rozstrzygać liczba ważnie oddanych głosów na poszczególnych kandydatów. Z kolei w większych gminach podział mandatów pomiędzy listy kandydatów będzie dokonywany proporcjonalnie do łącznej liczby ważnie oddanych głosów odpowiednio na kandydatów danej listy.

W naszym regionie okręgi, w których mieszkańcy będą wybierać od 5 do 8 radnych, zostaną utworzone w Kościerzynie, natomiast w powiecie kartuskim w gminach Kartuzy i Żukowo.

Wraz z podaniem daty wyborów oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. Wkrótce poznamy kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz do rad gmin, powiatów i sejmiku wojewódzkiego, a co za tym idzie poznamy ich programy wyborcze.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.