dzisiaj, 12:07
Prawnik radzi: Jakie wynagrodzenie przysługuje od przedsiębiorstwa przesyłowego za wybudowaną sieć wodociągową?
Pan Zygmunt postanowił wybudować sieć wodociągową oraz przyłącze do swojej działki, na której chciał wybudować dom jednorodzinny. Po uzyskaniu wszystkich decyzji administracyjnych zawarł umowę na budowę w/w sieci. Po zakończeniu prac, a także odbiorze robót złożył wniosek o odpłatne przejęcie odcinka sieci wodociągowej przez spółkę komunalną (przedsiębiorstwo przesyłowe) w związku z przyłączeniem w/w urządzeń do sieci gminnej. Po pewnym czasie otrzymał on odpowiedź, z której wynikało, że otrzyma on od spółki komunalnej wynagrodzenie w wysokości 50% wartości wybudowanego odcinka wodociągowego, przy czym uzależnione to było od ustanowienia przez niego nieodpłatnej służebności przesyłu na rzecz spółki komunalnej. Czy panu Zygmuntowi przysługuje faktycznie jedynie częściowy zwrot poniesionych kosztów na wybudowanie odcinka sieci wodociągowej?

dzisiaj, 09:19
Prężna działalność Koła Gospodyń Wiejskich z Osowa
Pod koniec ubiegłego roku po wieloletniej przerwie Koło Gospodyń Wiejskich w Osowie reaktywowało swoją działalność. Obecnie należy do niego prawie czterdzieści pań, którym nie brak pomysłów na organizację wielu ciekawych inicjatyw.

wczoraj, 22:09
Urodzinowe morsowanie na Złotej Górze - Rowerowe Kaszuby świętowały 5-lecie!
Kilka lat temu połączyła ich pasja do rowerów. Promują aktywny styl życia, integrują środowisko lokalnych pasjonatów dwóch kółek i morsowania. Podejmują wiele ciekawych inicjatyw i organizują wspólne wyprawy, zachęcając innych do tego, by ruszyć się z domu. Grupa Rowerowe Kaszuby w niedzielne popołudnie świętowała jubileusz 5-lecia swojego istnienia. Klubowicze uczcili go wspólną kąpielą w jeziorze Brodno Wielkie. Było też ognisko i jak przystało na urodziny - pyszny tort.

sobota, 16 marca 2019 r., 13:31
Prezydent Andrzej Duda o darmowej pomocy prawnej. Dla kogo?
Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy O nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Andrzej Duda zwrócił się do naszej redakcji o rozpowszechnienie informacji o tych zmianach. Zgodnie z nowymi przepisami, adwokaci i radcy prawni udzielają darmowej pomocy prawnej wszystkim osobom, których nie stać na prawnika.

środa, 13 marca 2019 r., 15:54
Powitaj wiosnę w kajaku i pomóż Darkowi - Hydroaktywni zapraszają na wyjątkowy spływ
Darek to jeden z uczestników zawodów "Hydroaktywni". Ma 51 lat i w sierpniu ubiegłego roku uległ poważnemu wypadkowi. Po czterech miesiącach wybudził się ze śpiączki w olsztyńskiej klinice "Budzik". Teraz walczy o powrót do zdrowia. Czeka go długa i kosztowna rehabilitacja. Na pomoc koledze pośpieszyli organizatorzy "Hydroaktywnych". Zapraszają wszystkich na wyjątkowy, charytatywny spływ na "Rozpoczęcie Wiosny", który odbędzie się już 31 marca. Udział w nim jest bezpłatny. W trakcie spływu odbędzie się zbiórka pieniędzy dla Darka.

środa, 13 marca 2019 r., 13:43
Gm. Kościerzyna. W niedzielę mieszkańcy 12 sołectw wybiorą nowych sołtysów
W niedzielę w gminie Kościerzyna odbędą się wybory sołeckie. Do urn pójdą jednak tylko mieszkańcy 12 sołectw, w pozostałych 24 znamy już nazwiska gospodarzy miejscowości. W przypadku rad sołeckich głosowanie odbędzie się w trzech sołectwach.

wtorek, 12 marca 2019 r., 12:04
Prawnik radzi: Jak dochodzić roszczeń za zdarzenia medyczne?
Wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych zostały utworzone na mocy nowelizacji ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Komisje zostały utworzone, aby umożliwić pacjentom pozasądowe dochodzenie roszczeń w związku z tzw. zdarzeniami medycznymi.

wtorek, 12 marca 2019 r., 10:26
Już w ten weekend Kościerzyna za pół ceny
Przed nami weekend odkrywania kulinarnych i rekreacyjnych walorów Kościerzyny obfitujących w wiele atrakcji dla ducha i ciała. W sobotę i niedzielę odbędzie się bowiem wiosenna edycja akcji "Kościerzyna za pół ceny". Tym razem do skorzystania z promocyjnej oferty zaprasza 18 podmiotów. Na uczestników akcji czekają też nagrody!

wtorek, 12 marca 2019 r., 10:16
Na rynku w Kościerzynie drzewo obrodziło w pomarańcze
Pod koniec lutego na jednym z drzew na kościerskim Rynku zawisły pomarańcze. Pomarańczowe drzewko ma wzbudzać zainteresowanie mieszkańców i zachęcać ich do wykonywania kolonoskopii, a więc badania, które pozwala wykryć we wczesnym etapie raka jelita grubego. Jest to kolejny element kampanii społecznej "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię".

czwartek, 7 marca 2019 r., 12:00
W Kościerzynie powstanie baza WOT - MON podjął decyzję o przejęciu powiatowej nieruchomości
To już pewne. W Kościerzynie powstanie 72. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Przed tygodniem minister obrony narodowej wyraził zgodę na przejęcie w trwały zarząd nieruchomości po dawnym internacie PZS nr 3, na terenie którego powstanie jednostka szkoleniowa i baza sprzętowa terytorialsów.