wtorek, 22 sierpnia 2017 r., 10:46
Nawałnica zabrała im wszystko - strażacy z poświęceniem ruszyli na ratunek. "To cisi bohaterowie"
Około 700 interwencji, ponad 2.000 zaangażowanych w działania strażaków, dziesięciodniowa walka z usuwaniem skutków nawałnicy, zniszczony sprzęt, umundurowanie, wyeksploatowane samochody - tak w wielkim skrócie można podsumować działania straży pożarnej po nocy z 11 na 12 sierpnia. Ratowali życie, zdrowie i mienie, nie szczędząc sił i czasu. - To cisi bohaterowie. Dzielni są ci nasi strażacy - podkreślają mieszkańcy. - Gdyby ktoś wcześniej powiedział mi, że taki kataklizm będzie miał miejsce i że ludzie będą potrafili aż tyle dać z siebie, to bym nie uwierzył. Nigdy wcześniej nie widziałem w ludziach takiego zapału do pracy - zaznacza komendant PSP Tomasz Klinkosz.

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 13:02
Ponad 70 nowych pilarek trafi do OSP walczących ze skutkami nawałnicy
Samorząd Województwa Pomorskiego ma przekazać 100.000 zł na zakup pilarek dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które walczyły ze skutkami kataklizmu. Kolejne 100.000 zł na ten cel ma przekazać WFOŚiGW. Pilarki do ochotników z naszego województwa trafia również od Zarządu Głównego ZOSP RP. Łącznie ochotnicy mają otrzymać ponad 70 sztuk nowego sprzętu.

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 11:07
67-latek stracil przytomność - z pomocą ruszyli strażacy
Podczas przejażdżki rowerem u 67-letniego mężczyzny nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Z pomocą przybyli strażacy, którzy do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego reanimowali mężczyznę. Nieprzytomnego 67-latka przetransportowano do szpitala.

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 10:42
Kościerzyna-Rybaki. Nietrzeźwy 42-latek kierował passatem - zareagowali inni kierowcy
Zatrzymaniem prawa jazdy i odholowaniem samochodu zakończyła się dla 42-letniego mężczyzny przejażdżka VW Passatem pod wpływem alkoholu. Jego zachowanie na drodze zaniepokoiło innych użytkowników ruchu, którzy powiadomili o tym policję.

poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r., 10:28
Kościerzyna. 83-latek potrącony na pasach przez VW Golfa
83-letni mężczyzna z ogólnymi potłuczeniami ciała został przetransportowany do szpitala po tym, jak na przejściu dla pieszych został potrącony przez samochód. Do zdarzenia doszło w niedzielę na ulicy 8 Marca w Kościerzynie.

piątek, 18 sierpnia 2017 r., 18:48
Nad Kaszuby ponownie nadciąga burza. Wydano ostrzeżenia
W nocy nad Kaszubami przejść mają burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w tej sprawie ostrzeżenie I stopnia. Obowiązuje ono od piątku od godziny 20. do soboty do godziny 6.

piątek, 18 sierpnia 2017 r., 12:55
Uproszczone procedury i wyższe odszkodowania dla poszkodowanych przez nawałnicę
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło uproszczone procedury w przypadku rozbiórki i odbudowy budynków. Obowiązują jednak one mieszkańców tych gmin, które ministerstwo wymieniło w swoim wykazie, w tym gminy Lipusz, Dziemiany i Karsin. Próżno szukać na nim jednak gminy wiejskiej Kościerzyna. Apel o uzupełnienie wykazu wystosował już marszałek Mieczysław Struk.

piątek, 18 sierpnia 2017 r., 10:36
Mija tydzień, a służby wciąż walczą ze skutkami nawałnicy
Mija tydzień od potężnej nawałnicy, która przeszła nad Kaszubami. Służby nadal walczą z jej skutkami. Codziennie w rejonie gmin Lipusz i Dziemiany pracuje kilkuset strażaków. W piątek na pomoc im przybyła straż wojskowa. Bez prądu nadal pozostaje kilka tysięcy odbiorców.

piątek, 18 sierpnia 2017 r., 09:27
Samorządowcy apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Wojewoda ma opory
Zdaniem wojewody pomorskiego nie ma potrzeby wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w związku ze skutkami ostatniej potężnej nawałnicy, która spustoszyła kilka tysięcy hektarów lasów, pozbawiła dachu nad głową setki rodzin, uszkodziła budynki gospodarcze i samochody, zerwała kilometry linii energetycznych. Do dziś wielu mieszkańców pozostaje bez wody i prądu. Dlatego samorządowcy apelują do Dariusza Drelicha o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, co znacznie pomogłoby mieszkańcom uporać się ze skutkami żywiołu

środa, 16 sierpnia 2017 r., 12:23
Policja podsumowuje długi weekend na drogach powiatu
13 kolizji, trzy wypadki na skutek, których ranne zostały trzy osoby, ponad 50 wystawionych mandatów, dwoje nietrzeźwych kierujący i jednej po użyciu alkoholu - tak przedstawia się bilans długiego weekendu na drogach powiatu kościerskiego. W tym czasie funkcjonariusze angażowani byli także w działania zwalczające skutki piątkowej nawałnicy.