poniedziałek, 3 grudnia 2018 r., 09:09
Kamerdyner w Łubianô
W piątkowy wieczór mieszkańcy Łubiany mieli okazję spotkać się ze scenarzystą i producentem filmu Kamerdyner Mirosławem Piepką. Podczas spotkanie jego uczestnicy dowiedzieli się o kulisach powstawania filmu, jak i tego, jak aktorzy poradzili sobie z językiem kaszubskim.

niedziela, 2 grudnia 2018 r., 08:19
Dziemiany. Spotkanie z autorami książki "Konspiracja w Gminie Dziemiany w latach 1939 - 1945"
W środę, 28 listopada w sali posiedzeń Urzędu Gminy Dziemiany odbyło się spotkanie z dr Moniką Tomkiewicz, prof. Andrzejem Gąsiorowskim i prof. Bogdanem Chrzanowskim - autorami książki "Konspiracja w Gminie Dziemiany w latach 1939 - 1945".

piątek, 30 listopada 2018 r., 09:53
Łubiana. Smătk a Remus
Przed tygodniem w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie odbyło się II czytanie epopei kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego "Życie i Przygody Remusa". Spotkanie zorganizowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Łubianie.

piątek, 23 listopada 2018 r., 09:20
Łubiana. Spotkaj się z Mirosławem Piepką - scenarzystą "Kamerdynera"
Spotkanie, podczas którego będzie można obejrzeć fragment filmu i zadać pytania autorowi scenariusza, odbędzie się 30 listopada w Zespole Kształcenia w Łubianie. Poprowadzi je Eugeniusz Pryczkowski.

wtorek, 20 listopada 2018 r., 08:46
Muzyczny hołd Ziemi Kościerskiej dla Niepodległej
Wyjątkowy, pełen wzruszeń i muzycznych uniesień, mieli okazję doświadczyć ci, którzy w poniedziałkowy wieczór pojawili się w Sali Szopińskiego w Kościerzynie. Odbył się tam bowiem wspaniały koncert w wykonaniu mieszkańców, którzy niezwykłym programem muzycznym i wspomnieniami osób z czasów II wojny światowej oddali hołd Niepodległej.

poniedziałek, 1 października 2018 r., 14:47
Wiele. Święto szkoły z biciem rekordu Guinnessa w tle
Bańkopiada, zabawy integracyjne, malowanie buziek, koncert zespołu Focus, malowanie wzorów kaszubskich kredą na kostce, loteria fantowa, czy próba ustanowienia rekordu Guinnessa na największe "Kaszubskie Nuty" - tak w wielkim skrócie przebiegało sobotnie święto szkoły w Wielu.

czwartek, 27 września 2018 r., 08:56
Rolnicy z gminy Karsin dziękowali za plony w Osowie
Uroczysta msza święta, dożynkowy korowód, przekazanie bochna chleba prze starostów dożynek na ręce gospodarzy gminy, uhonorowanie właścicieli najpiękniejszych zagród, a także liczne występy artystyczne i koncert Mariusza Kalagi - tak mieszkańcy gminy Karsin świętowali doroczne święto plonów, które w tym roku odbyło się w Osowie.

wtorek, 25 września 2018 r., 08:48
Kościerzyna. Nowy rok harcerski otwarty
Miniony weekend harcerze kościerskiego hufca spotkali się na starcie roku harcerskiego w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie.

poniedziałek, 24 września 2018 r., 10:18
"Kamerdyner" oczarował uczniów z Łubiany. Przedstawiamy ich recenzję
Uczniowie z III klasy gimnazjum w Łubianie w piątek 21, września wybrali się na premierowy pokaz filmu "Kamerdyner" w kinie Remus w Kościerzynie. To pierwszy film "na dużym ekranie", w którym tak bogato wykorzystano język kaszubski i historię Kaszubów. O swoich wrażeniach po premierze napisała uczennica Izabela Brandt.

poniedziałek, 17 września 2018 r., 08:09
Kościerzyna. Bajkowy Festyn Rodzinny
Już po raz ósmy na kościerskim Rynku rozbrzmiały kaszubskie baśnie i opowiadania. W niedzielne popołudnie odbył się tam Bajkowy Festyn Rodzinny. A wszystko za sprawą kampanii społecznej "Kaszubskie Bajania", której głównym celem jest promocja regionalnej literatury dziecięcej.