niedziela, 3 grudnia 2017 r., 14:09
Zmotoryzowane Mikołaje na kościerskim Rynku
Już po raz siódmy do Serca Kaszub zawitały Mikołaje na Motorach. Zwieńczeniem mikołajkowej parady ulicami Kościerzyny był postój na kościerskim Rynku, gdzie fani dwóch kółek mieli okazję obejrzeć maszyny, a dzieci spotkać kilkudziesięciu pomocników św. Mikołaja. Imprezie towarzyszyła zbiórka na rzecz potrzebujących, by również do nich dotarła magia świąt Bożego Narodzenia.

piątek, 10 listopada 2017 r., 08:00
Uczą się baletu i tańców regionalnych - nowe zajęcia w KUL-u
W Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym trwa kurs tańca kaszubskiego, w którym uczestniczy 18 osób. Wśród nich nauczyciele, działacze kulturalni i pasjonaci. Pierwsze warsztaty odbyły się w ostatni weekend września i są kontynuowane co dwa tygodnie. Kursanci pod okiem żywiołowych i cenionych ekspertów szkolą się nie tylko w zakresie tańców ludowych, ale również w balecie, śpiewie oraz rytmice.

sobota, 4 listopada 2017 r., 15:55
II Kościerski Zjazd Akordeonistów
Trwa II Kościerski Zjazd Akordeonistów. Miłośnicy gry na akordeonie zjechali w sobotę do Kościerzyny z różnych zakątków Polski, by wziąć udział w warsztatach pod okiem Pawła Nowaka. Zdobyte umiejętności będą mieli okazję zaprezentować szerszej publiczności podczas wieczornego koncertu.

wtorek, 31 października 2017 r., 22:55
Z diabelskimi skrzypcami na cmentarz... o kaszubskich zwyczajach zaduszkowych
Ludność Kaszub to osoby głęboko wierzące. Okres Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to dla mieszkańców regionu wyjątkowy okres - wypełniony modlitwą i troską o dusze bliskich oraz oczekujących na zbawienie w czyśćcu. Jak się jednak okazuje, czas ten silnie związany z wiarą chrześcijańską wypełniony był również różnego rodzaju obrzędami wywodzącymi się z kultury pogańskiej. Kaszubi dawniej wierzyli m.in. w czarownice i upiory. Istniała też postać tzw. wieszczego, który mógł powstać z grobu i wyrządzać szkody żyjącym.

niedziela, 22 października 2017 r., 19:44
Koncert Papieski w Wielu
"Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość" - te słowa Jana Pawła II przyświecały koncertowi Papieskiemu, który w niedzielne popołudnie odbył się w Domu Kultury we Wielu. Na scenie zaprezentowali się: zespół "Dominanta", schola parafialna z Brus oraz absolwenci i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielu.

niedziela, 24 września 2017 r., 18:31
Bajanie po kaszubsku na kościerskim Rynku
Już po raz siódmy na kościerskim Rynku rozbrzmiały kaszubskie baśnie i opowiadania. W niedzielne popołudnie odbył się tam Bajkowy Festyn Rodzinny. A wszystko za sprawą kampanii społecznej "Kaszubskie Bajania", której głównym celem jest promocja regionalnej literatury dziecięcej.

czwartek, 21 września 2017 r., 22:05
Sportowy weekend z Biegiem Mazurka Dąbrowskiego, meczem KGW i bajkowym festynem
Przed nami przedostatni wrześniowy weekend. Także i tym razem przygotowano propozycję do spędzenia tych dni. Nie zabraknie sportowych emocji, tradycyjnych kaszubskich wykopków w Muzeum we Wdzydzach, festynu Bajkowego w Kościerzynie, czy pełnego emocji Integracyjnego Meczu Piłki Nożnej Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkim Klinczu połączonego z koncertem charytatywnym.

sobota, 16 września 2017 r., 16:05
Ultramaraton Kaszubska Poniewierka 2017 - zwycięzcą Piotr Rolbiecki
Punktualnie o godzinie 2 w nocy z Sopotu do Wieżycy wybiegło około 150 śmiałków, którym nie straszny był stukiloetrowy dystans. Pierwszy na mecie, po niemal 11-godzinnym biegu, był Piotr Rolbiecki. Ponadto kilkaset osób wyruszyło też w 30-kilometrową trasę, rozpoczynając ją od wbiegnięcia na Szczyt Wieżyca.

czwartek, 14 września 2017 r., 13:53
Weekend z Kaszubską Jesienią Rolniczą, dożynkami diecezjalnymi i Sybirakami
Jubileuszowa, 20. edycja Kaszubskiej Jesieni Rolniczej połączona z dożynkami diecezji pelplińskiej i gminy Nowa Karczma, Światowy Zjazd Sybiraków, Kaszubska Poniewierka, czy jubileusz Kościerskiej Giełdy Mam - między innymi takie wydarzenia odbędą się w najbliższy weekend.

środa, 13 września 2017 r., 13:53
Przywrócili przeszłość - niezwykłe fofografie we wdzydzkim muzeum
Zwyczaje weselne na Kaszubach z XIX wieku na unikatowych zdjęciach wykonanych w technice ambrotypii można oglądać w Muzeum we Wdzydzach. Projekt, którego autorem jest Radosław Brzozowski - fotograf i archeolog fotografii - jest jedynym takim projektem w Polsce, a nawet i w Europie. - Zrobiliśmy coś, co choć w jakimś stopniu przywraca przeszłość. Projekt ten uzupełnia lukę w materiale historycznym, ponieważ takich zdjęć brakuje - podkreśla Radosław Brzozowski.