piątek, 26 kwietnia 2019 r., 13:19
Dziemiany. Twórcy najlepszych nalewek domowych wyłonieni
Pigwówka, wiśniówka, cytrynówka, jajowa, śliwowica, z winogron, pędów sosny, malin, aronii i wiele innych rodzajów nalewek mieli okazję skosztować uczestnicy tegorocznej edycji Konkursu Nalewek Domowych w Dziemianach. Do twórców najlepszych trunków trafiły nagrody.

niedziela, 21 kwietnia 2019 r., 08:48
Harcerze z Łubiany ze świątecznymi życzeniami
Nie tylko wykonali przepiękne pisanki, ale postanowili je podarować wraz z najserdeczniejszymi życzeniami instytucjom, stowarzyszeniom i lokalnym firmom. Mowa o łubiańskich harcerzach, którzy podczas jednego z kwietniowych spotkań zajęli się wykonaniem ozdób wielkanocnych, a później ruszyli w teren ze świątecznymi życzeniami.

środa, 10 kwietnia 2019 r., 11:34
Wielkanocne tradycje w Stacji Kościerzyna
W miniony czwartek w świetlicy "Stacja Kościerzyna", prowadzonej przez kościerskich harcerzy z ZHP i PCPR w Kościerzynie, zorganizowano warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone zwyczajom wielkopostnym i wielkanocnym.

środa, 27 marca 2019 r., 09:53
W Skorzewie też świętowano Dzień Jedności Kaszubów
W niedzielę w Skorzewie uczczono Dzień Jedności Kaszubów. Wspólne świętowanie rozpoczęto mszą świętą. Były też kaszubskie występy, regionalne wypieki i rękodzieło.

niedziela, 24 marca 2019 r., 17:49
Kilkuset tancerzy rywalizowało w ogónopolskim turniej tanecznym Kaszubski Stolem
W sobotę w Kartuzach podziwiać można było umiejętności taneczne kilkuset osób. W hali widowiskowej przy ul. Piłsudskiego odbyła się trzecia edycja ogólnopolskiego turnieju formacji tanecznych Kaszubski Stolem. O miano najlepszych rywalizowały grupy z całej Polski.

niedziela, 24 marca 2019 r., 10:44
Łyko wydaje debiutancką płytę - premiera albumu "Neony" już w sobotę
Ciekawe, oryginalne brzmienia w rockowo-popowej oprawie i nieprzekombinowane, bardzo trafne teksty - tak najkrócej scharakteryzować można twórczość zespołu Łyko. Zespół właśnie wydał kolejny singiel pt. "Na zawsze", który promuje "Neony" debiutancki album grupy. Jego premiera odbędzie się w sobotę w Wydziale Remontowym w Gdańsku. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy dwie wejściówki na koncert.

sobota, 23 marca 2019 r., 21:17
Dzień Jedności Kaszubów. W Żukowie nie udało się pobić rekordu z 2016 r.
W tym roku Dzień Jedności Kaszubów odbył się po raz szesnasty. W 2006 roku wzbogacono program imprezy. Od tej pory podczas obchodów muzycy próbują pobić rekord Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Dyrygentem akordeonowej orkiestry jest Paweł Nowak. Do tej pory największym osiągnięciem był rekord w Bojanie w 2016 r. Wówczas zagrało tam 372 akordeonistów. W Żukowie było ich 327.

sobota, 23 marca 2019 r., 14:52
Dzień Jedności Kaszubów po raz pierwszy w Żukowie
Po raz pierwszy w historii wielkie święto Kaszubów obchodzono w Żukowie. W tym dniu w kolebce haftu kaszubskiego dominowały w mieście czarno - żółte barwy. Organizatorzy przygotowali występy lokalnych artystów, turniej gry w baśkę, wystawy i atrakcje dla dzieci. Tradycyjnie już podczas tej uroczystości odbyła się próba ustanowienia nowego rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach.

niedziela, 17 marca 2019 r., 11:49
Tuchom. "Kaszëbsczi wieselé" na VI Regionalnej Bitwie Kulinarnej
Takiej imprezy jeszcze w Tuchomiu nie było. W Dworku Oleńka odbyła się bowiem VI Regionalna Bitwa Kulinarna pod hasłem "Kaszëbsczi wieselé". Głównymi bohaterkami były trzy kucharskie drużyny reprezentujące Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie z Sierakowic, z Tuchomia (pow. bytowski) oraz Zblewa. Dziewięć pań starało się przyrządzić najsmaczniejsze dania. Najlepszym zespołem okazały się panie ze Zblewa.

niedziela, 10 marca 2019 r., 10:10
W kaszubskim świecie poezji Ewy Warmowskiej
Zanim zajęła się literaturą pracowała jako nauczycielka. Jej największą inspiracją są dzieci. Od ponad dziesięcu lat tworzy prozę i poezję kaszubską. Mowa o Ewie Warmowskiej, która szczęście określa jako czerpanie radości z każdego dnia i umiejętność cieszenia się z małych rzeczy. W swoich tekstach opowiada o tym, co jej bliskie - przyrodzie.