piątek, 8 grudnia 2017 r., 14:20
Weekend ze świątecznymi kiermaszami i Mikołajkami
Jarmark Bożonarodzeniowy Starym Browarze, V Karsiński Zjazd Zmotoryzowanych Mikołajów, Spotkanie Mikołajkowe w Lipuszu, czy Mikołajki w Nowej Karczmie - między innymi takie wydarzenia ze świątecznym akcentem czekają mieszkańców powiatu kościerskiego w najbliższy weekend.

czwartek, 7 grudnia 2017 r., 16:48
Opłatkowe spotkanie członków "Kościerskiej Chaty" i przyjaciół
W czwartkowe popołudnie w sali wiejskiej w Dobrogoszczy zapanowała świąteczna atmosfera. Na stole królowały wigilijne potrawy, biesiadnicy łamali się opłatkiem, składali sobie bożonarodzeniowe życzenia i śpiewali kolędy. Świętujących członków Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego "Kościerska Chata" i ich przyjaciół odwiedził też św. Mikołaj.

czwartek, 7 grudnia 2017 r., 12:57
Łubiana. Kaszubskie literackie spotkanie z najmłodszymi
W minionym tygodniu obyły się spotkania literackie z najmłodszymi czytelnikami w Zespole Kształcenia w Łubianie. Aleksandra i Dariusz Majkowscy prezentowali dwie książki swojego autorstwa wszystkim grupom przedszkolnym.

środa, 6 grudnia 2017 r., 10:29
Moc Mikołajkowych atrakcji w Wielu
Zabawy i konkursy z animatorami, malowanie twarzy, konkurs na najładniejsze mikołajkowe przebranie, wizyza Olafa z Krainy Lodu oraz św. Mikołaja - między innymi takie atrakcje czekały na wszystkich tych, którzy zajrzeli do Domu Kultury w Wielu, by wspólnie świętować tegoroczne Mikołajki.

niedziela, 3 grudnia 2017 r., 14:09
Zmotoryzowane Mikołaje na kościerskim Rynku
Już po raz siódmy do Serca Kaszub zawitały Mikołaje na Motorach. Zwieńczeniem mikołajkowej parady ulicami Kościerzyny był postój na kościerskim Rynku, gdzie fani dwóch kółek mieli okazję obejrzeć maszyny, a dzieci spotkać kilkudziesięciu pomocników św. Mikołaja. Imprezie towarzyszyła zbiórka na rzecz potrzebujących, by również do nich dotarła magia świąt Bożego Narodzenia.

piątek, 10 listopada 2017 r., 08:00
Uczą się baletu i tańców regionalnych - nowe zajęcia w KUL-u
W Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym trwa kurs tańca kaszubskiego, w którym uczestniczy 18 osób. Wśród nich nauczyciele, działacze kulturalni i pasjonaci. Pierwsze warsztaty odbyły się w ostatni weekend września i są kontynuowane co dwa tygodnie. Kursanci pod okiem żywiołowych i cenionych ekspertów szkolą się nie tylko w zakresie tańców ludowych, ale również w balecie, śpiewie oraz rytmice.

sobota, 4 listopada 2017 r., 15:55
II Kościerski Zjazd Akordeonistów
Trwa II Kościerski Zjazd Akordeonistów. Miłośnicy gry na akordeonie zjechali w sobotę do Kościerzyny z różnych zakątków Polski, by wziąć udział w warsztatach pod okiem Pawła Nowaka. Zdobyte umiejętności będą mieli okazję zaprezentować szerszej publiczności podczas wieczornego koncertu.

wtorek, 31 października 2017 r., 22:55
Z diabelskimi skrzypcami na cmentarz... o kaszubskich zwyczajach zaduszkowych
Ludność Kaszub to osoby głęboko wierzące. Okres Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to dla mieszkańców regionu wyjątkowy okres - wypełniony modlitwą i troską o dusze bliskich oraz oczekujących na zbawienie w czyśćcu. Jak się jednak okazuje, czas ten silnie związany z wiarą chrześcijańską wypełniony był również różnego rodzaju obrzędami wywodzącymi się z kultury pogańskiej. Kaszubi dawniej wierzyli m.in. w czarownice i upiory. Istniała też postać tzw. wieszczego, który mógł powstać z grobu i wyrządzać szkody żyjącym.

niedziela, 22 października 2017 r., 19:44
Koncert Papieski w Wielu
"Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość" - te słowa Jana Pawła II przyświecały koncertowi Papieskiemu, który w niedzielne popołudnie odbył się w Domu Kultury we Wielu. Na scenie zaprezentowali się: zespół "Dominanta", schola parafialna z Brus oraz absolwenci i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wielu.

niedziela, 24 września 2017 r., 18:31
Bajanie po kaszubsku na kościerskim Rynku
Już po raz siódmy na kościerskim Rynku rozbrzmiały kaszubskie baśnie i opowiadania. W niedzielne popołudnie odbył się tam Bajkowy Festyn Rodzinny. A wszystko za sprawą kampanii społecznej "Kaszubskie Bajania", której głównym celem jest promocja regionalnej literatury dziecięcej.