Kościerzyna. Pamiątkowa tablica na rocznicę katastrofy smoleńskiej

piątek, 18 marca 2011 r., 15:26
fot. dad

W pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem w Kościerzynie ma zostać odsłonięta tablica upamiętniająca jej ofiary. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Kazimierz Maszk, radny powiatu.

10 kwietnia minie rok od tragicznej katastrofy, w której zginęli m.in. Lech i Maria Kaczyńscy, Ryszard Kaczorowski oraz kwiat dowództwa polskich sił zbrojnych, a także wielu przedstawicieli władz państwowych.

Z inicjatywą upamiętnienia wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wystąpił kilka tygodni temu Kazimierz Maszk, przewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego. Pierwotnie przy pamiątkowej tablicy miało pojawić się popiersie zmarłego prezydenta. Ostatecznie pomysł ten nie zyskał jednak akceptacji większości. Inicjatorzy poprzestali więc na murowanej tablicy z nazwiskami wszystkich ofiar.

- Powstał już komitet, którego celem będzie doprowadzenie do budowy tablicy pamiątkowej - informuje Kazimierz Maszk, główny inicjator przedsięwzięcia. - Jej odsłonięcie ma nastąpić w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, czyli 10 kwietnia.

Temat tablicy smoleńskiej omawiany był podczas konwentu samorządowców. Według ustaleń, kościerskie samorządy miałyby partycypować w kosztach jej budowy.

- Tablica z nazwiskami wszystkich zmarłych wydaje się być najtrafniejszą formą uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej - mówi Andrzej Pollak, wójt gminy Nowa Karczma. - To czy nasza gmina przyłączy się do tego pomysłu zależy od radnych, którzy będą musieli podjąć odpowiednią uchwałę w tej sprawie.

Koszt budowy i zamontowania tablicy przy pomniku Chrystusa Króla w Kościerzynie ma się zmieścić w kwocie 20 tys. złotych.

dad

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.