Dr Jerzy Knyba nie żyje

czwartek, 21 października 2010 r., 20:15
Dr Jerzy Knyba Dr Jerzy Knyba fot. dad

Jerzy Knyba był niezwykle zasłużonym dla Kościerzyny historykiem i społecznikiem. Wieloletni pedagog i inicjator powstania Muzeum Ziemi Kościerskiej. 29 października miał odebrać insygnia Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna. Zmarł w czwartek w wieku 78 lat.

Jerzy Knyba urodził się 10 października 1932 roku. Dzieciństwo i młodość spędził w powiecie puckim. W 1955 roku uzyskał dyplom magistra historii i rozpoczął pracę jako nauczyciel historii i łaciny w kościerskim Liceum Ogólnokształcącym. Przez ponad 20 lat pełnił funkcję radnego. W szkole stworzył szkolne izby: regionalną i pamięci narodowej, które w przyszłości stały się zalążkiem kościerskiej ekspozycji muzealnej. W 1965 roku z części zbiorów szkolnych utworzył w Powiatowym Domu Kultury pierwszą w województwie gdańskim i jedną z pierwszych w kraju Izbę Regionalną.

Przez całe życie angażował się w życie społeczne i kulturalne miasta. Był współorganizatorem i współinicjatorem obchodów rocznicy 600-lecia Kościerzyny. Z jego inicjatywy w mieście powstało Muzeum Ziemi Kościerskiej. 25 sierpnia na mocy uchwały radnych otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyna.

dad

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.