Kościerski Hufiec upamiętnił Szare Szeregi w Warszawie

wtorek, 8 października 2019 r., 10:17

W ostatni weekend września kościerski Hufiec ZHP im. Franciszka Sędzickiego wybrał się do stolicy, by upamiętnić 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 80. rocznicy przejścia ZHP do konspiracji. Kościerscy harcerze poznali historię Szarych Szeregów i wzięli udział w uroczystym apelu.

W ostatni weekend września w Warszawie obchodzono 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 80. rocznicę przejścia ZHP do konspiracji. Hufiec im. Franciszka Sędzickiego wziął udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Alertu Pamięci w Warszawie.

- Mieliśmy sposobność nocowania w Szkole Podstawowej nr 42 dzielnicy Bródno. Na miejsce dojechaliśmy w piątek wieczorem. Sobotę rano rozpoczęliśmy wędrówkę po stolicy śladami Szarych Szeregów każde środowisko, zaczynało z innego miejsca. Wrażenie na skautach zrobiły mogiły harcerzy żołnierzy z batalionu Parasol i Zośka. Na zakończenie harcerze wszystkich chorągwi spotkali się na placu im. Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się uroczysty apel i złożenie kwiatów - informuje phm. Piotr Kwidziński.

W niedzielę druhowie uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej, gdzie gościł ks. misjonarz z Syberii za jeziora Bajkał. Kapłan w homilii wspomniał, że opiekuje się potomkami zesłańców powstań listopadowego i styczniowego. Przed wyjazdem na Kaszuby harcerze odwiedzili jeszcze Muzeum Powstania Warszawskiego i autobusem do domu.

Warto przypomnieć, że 27 września 1939 roku w okupowanej Warszawie rozpoczął się rozdział historii, który na pokolenia zdefiniował etos polskiego harcerstwa. Członkowie Związku Harcerstwa Polskiego zeszli wówczas do podziemia i przystąpili do walki konspiracyjnej.

- "Szare Szeregi" stały się kryptonimem harcerstwa czasów wojny, w zbiorowej pamięci łącząc dziedzictwo Pogotowia Harcerek, czyli "Związku Koniczyn", a później "Bądź gotów!", z pracą Organizacji Harcerzy. Słowa "Dziś - Jutro - Pojutrze" wyznaczyły awangardowy program wychowania Polaków w warunkach wojennej zawieruchy. Osiemdziesiąt lat temu harcerskie zawołanie "Czuwaj!" nabrało nowego znaczenia. Stanęliśmy do służby. Wielu z naszych harcerskich braci i sióstr w konspiracji i powstaniu warszawskim oddało Polsce ofiarę życia. Kolejni za służbę w Szarych Szeregach musieli odpowiadać przed komunistycznymi władzami powojennej Polski. Ich służba i poświęcenie zbudowały tożsamość i legendę. Przypomnijmy o nich naszym harcerzom. Raz jeszcze, w tych sierpniowych i wrześniowych dniach, przywróćmy ich pamięć - informuje hm. Anna Nowosad ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Kościerscy harcerze udali się do stolicy dzięki projektowi "Uwierz w siebie -kompleksowe usługi społeczne wsparcia rodziny na obszarze powiatu kościerskiego" projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.