Żukowo. Mundurowi pierwszoklasiści ZSZiO złożyli ślubowanie

sobota, 5 października 2019 r., 10:09
fot. Longina Templin

Ponad 90 uczniów pierwszych klas mundurowych żukowskiego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących ślubowało na sztandar szkoły. Zobowiązali się, że będą systematycznie i wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności, wykorzystując jak najlepiej czas i warunki do nauki oraz osiągać jak najlepsze wyniki w przygotowaniu do przyszłej pracy zawodowej dla potrzeb i dobra Rzeczypospolitej Polski.

W piątkowej uroczystości uczestniczyli ich rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście, m. in. przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, Morskiego oddziału Straży Granicznej w Gdańsku oraz 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Gdańsku.

W tym roku szkolnym do uroczystego ślubowania przystąpiło 93 uczennic i uczniów z trzech klas Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Żukowie. Chłopców jest 40, a dziewcząt 53. To więcej niż w poprzednich latach. Wychowawcami dwóch klas obrony terytorialnej są: Joanna Kazana i Szymon Świerczyński, a klasy straży granicznej Katarzyna Dagiel.

Uczniowie żukowskiej szkoły są z powiatu kartuskiego, z Trójmiasta, powiatu kościerskiego i wejherowskiego.

- Ci młodzi ludzie będą składać zobowiązanie do przestrzegania określonych zasadach i osiągania celów na miarę swoich możliwości. Jestem przekonana, że zupełnie innego znaczenia nabiorą dla nich takie słowa jak patriotyzm, samodyscyplina, odpowiedzialność. Stojący przed państwem uczniowie rozpoczynają nowy etap życia, polegający na zdobywaniu wiedzy ogólnej przygotowującej do matury oraz nauczaniu dającym podwaliny do pracy w służbach mundurowych. W wyniku starań naszych nauczycieli nasze liceum ogólnokształcące zostało włączone do programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej - powiedziała podczas uroczystości Gabriela Kowalska, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie.

Przyszedł uroczysty moment ślubowania. Przy sztandarze stanęli wyróżnieni pierwszoklasiści. Byli to uczniowie - Szymon Ellwart, Julia Rak, Zuzanna Wesołowska, Julia Borowska, Kamil Mazur i Jakub Formela.

Po ślubowaniu odbył się przemarsz w defiladzie. Cały program uroczystości realizowany był pod pieczą Daniela Błażejczyka.

Wydarzenie zakończył minikoncert w wykonaniu orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Barbara i Zbigniew Bulczakowie przybyli na uroczystość, aby towarzyszyć swojemu synowi Patrykowi podczas ślubowania mundurowych pierwszoklasistów. Ich starszy syn Sebastian jest już uczniem ZSZiO i uczęszcza do drugiej klasy obrony terytorialnej.

- Młodszy syn zawsze miał sprecyzowane plany na przyszłość. Wiedział, że chce być w wojsku i chciałby być saperem. Zaś starszy syn nie końca był przekonany co do swojego wyboru, ale teraz, po roku nauki, podoba mu się w tej szkole. Jest już przekonany, że dobrze wybrał. Myślę, że dla obu naszych synów inspiracją był fakt, że ich tata był żołnierzem marynarki wojennej w Gdyni. Być może obaj mają to w genach po ojcu - stwierdziła Barbara Bulczak.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.