Bezpłatne szczepienia dla seniorów w Kościerzynie

piątek, 4 października 2019 r., 15:17
fot. internet/pixabay.com

Mieszkańcy powiatu kościerskiego, którzy ukończyli 65 lat będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Akcja organizowana jest przez Szpitale Pomorskie, zaś zadanie finansowane jest przez 15 samorządów powiatowych z Pomorza. Na ten cel przeznaczono w całym województwie ponad 730 tysięcy złotych.

Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy 15 powiatów: bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego, gdańskiego, kwidzyńskiego, tczewskiego, kartuskiego, malborskiego, słupskiego, sztumskiego, puckiego, wejherowskiego oraz Gdynia, Sopot i Słupsk.

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zachorowalności i umieralności na świecie powodując około 3,5 mln zgonów rocznie, z czego milion z powodu zapalenia płuc. W przypadku dorosłych na zakażenie pneumokokami najbardziej narażona jest grupa osób po 65 roku życia, które mają deficyty odporności oraz cierpią na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, w tym astma lub zaburzenia immunologiczne.

Pneumokoki, to bakterie, które są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak - zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zaostrzone przewlekłe zapalenia oskrzeli czy zapalenie płuc.

Najcięższą postacią zakażenia pneumokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa, która może obejmować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.

Zakażenia wywołane przez pneumokoki mogą mieć szczególnie ciężki przebieg u osób powyżej 65 roku życia. Liczne dowody naukowe wskazują, ze zgonom wywołanym przez pneumokoki można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia.

Szczepienia mogą wykonać osoby, które ukończyły 65 lat, są zameldowane na terenie powiatu kościerskiego i nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom oraz są leczone z powodu chorób układu oddechowego z grupy J40-J47 (m.in. przewlekłego nieżytu oskrzeli czy dychawicy oskrzelowej).

Mieszkańcy powiatu kościerskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnego szczepienia w NZOZ "Przychodnia" przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie w Kościerzynie, tel. 58 680 24-40, 41 lub 44.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.