Sezon grzybowy. Mieszkańcy chwalą się swoimi zdobyczami

środa, 2 października 2019 r., 09:12

Mówi się, że grzyby najlepiej zbiera się jesienią. Udowadniają to zbiory mieszkańców Kaszub, którymi chwalą się w internecie. Jednak zanim wybierzemy się do lasu, warto pamiętać, by w trakcie grzybobrania zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Najwięcej grzybów w lasach można odnaleźć w okresie od późnego lata do jesieni. Nie lubią suszy, więc obecna aura sprzyja ich występowaniu. Mieszkańcy Kaszub korzystają z tego. Skoro jest dużo grzybów, nie brakuje też zainteresowanych grzybobraniem. Na portalach społecznościowych ludzie coraz częściej chwalą się tym, co udało im się nazbierać. Na fotografiach można zauważyć po kilkadziesiąt grzybów.

Mieszkanka gminy Sulęczyno wysłała nam zdjęcie przedstawiające 4-letniego Mikołaja, który znalazł ogromnego prawdziwka. Zdobycz waży 900 g i ma średnicę 21 cm. Równie dużego prawdziwka udało się znaleźć Sławomirowi Misiorowi z Banina.

Warto pamiętać o środkach bezpieczeństwa

Wybierając się do lasu na grzyby, warto potrafić rozróżnić, który jest jadalny, a którego lepiej ominąć. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach alarmuje, że jest to jedna z głównych przyczyn zatrucia grzybami. Ich niewłaściwe przechowywanie i przygotowanie również może nieść negatywne skutki dla naszego zdrowia. Do najczęstszych objawów zatrucia grzybami należą: nudności, wymioty, bóle głowy i brzucha oraz gorączka.

Warto również dobrze przygotować się przed wyprawą na grzybobranie i odpowiednio się ubrać. Lasy należą do ulubionych miejsc kleszczy. Ukłucie tego pasożyta może skutkować boreliozą. Wskazane jest zakrycie takich części ciała jak ręce, nogi, głowa i szyja. Warto też ubrać coś przeciwdeszczowego i kalosze - obecnie jest duże prawdopodobieństwo występowania opadów deszczu.

Dobrym pomysłem będzie też wzięcie ze sobą wiklinowego koszyka, by zebrane grzyby nie zaczęły parować oraz nożyka, który pomoże w ich oczyszczeniu. W lasach jest bardzo dużo grzybów, wystarczy ich dla każdego. Odpowiednio przygotowanym można wybrać się na grzybobranie.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.