W Kościerzynie będzie szkoliło się 700 żołnierzy WOT

poniedziałek, 23 września 2019 r., 15:16

Rozpoczynają się prace nad stworzeniem w Kościerzynie siedziby wojsk obrony terytorialnej. Najpierw musi powstać odpowiedni plan prac remontowych, które mają ruszyć z początkiem 2021 roku. W tym też roku planowane jest również rozpoczęcie formowania 72. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Kościerzynie. Docelowo w Sercu Kaszub ma stacjonować 700 żołnierzy.

Trwa dopinanie ostatnich szczegółów współpracy Wojsk Obrony Terytorialnej w Kościerzynie. Przed miesiącem podpisano akt notarialny i oficjalne przekazano Ministerstwu Obrony Narodowej terenu po dawnym internacie i warsztatach szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie.

- Jednocześnie zostały przekazane środki finansowe na koto powiatu w kwocie 1.840.000 zł, gdzie 340.000 zł przekazujemy tytułem na rzecz Skarbu Państwa do Urzędu Skarbowego, a kwota 1.500.000 zł została spożytkowana na wkład własny realizowanych przez powiat inwestycji drogowych - przyznaje starosta kościerski Alicja Żurawska.

Zanim jednak pierwszy batalion WOT zacznie funkcjonować w Kościerzynie musi powstać plan prac remontowych.

- 72. batalion lekkiej piechoty, który ma mieć miejsce dyslokacji w Kościerzynie, rozpocznie swoje formowanie wraz z planami ministerialnymi, czyli w 2021 roku rozpoczynamy nabór do tego batalionu. Proces inwestycyjny jest procesem długotrwałym. W związku z tym już w tym roku rozpoczynają się wszystkie prace. W moim obowiązku pozostaje przygotowanie minimalnych wojskowych wymagań organizacyjno-użytkowych, które są dokumentem, który zapoczątkuje cały proces inwestycyjny. Ten dokument to nic innego jak plan tego, jak będzie ten teren wyglądał. Taki dokument musi powstać, bo jako użytkownik terenu muszę określić jakie mam potrzeby w tym zakresie. Opracowany dokument musi przejść cały proces legislacyjny. Jak będzie już zatwierdzony, odpowiednie komórki w Ministerstwie Obrony Narodowej będą występowały do centralnych planów inwestycyjnych, aby wpisać tę inwestycję do przedmiotowych planów - wyjaśnia komandor Tomasz Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak dodaje, fizyczne rozpoczęcie prac, a więc tzw. wkopanie pierwszej łopaty ma nastąpić na początku 2021 roku.

- Cały teren musi zostać dostosowany do potrzeb wojska, spełniać wymogi dotyczące ochrony obiektów wojskowych, jak również posiadać odpowiednią sieć instalacji teleinformatycznych. Będzie to obiekt koszarowy, w którym będą znajdowały się sale żołnierskie, pomieszczenia logistyczne umożliwiające normalne funkcjonowanie jednostki wojskowej - podkreśla kmdr Tomasz Laskowski.

Docelowo w Kościerzynie miałoby stacjonować około 700 żołnierzy.

- Istotne jest przy tym, że około 50-60 będą to żołnierze zawodowi, a więc ci, którzy na co dzień, od poniedziałku do piątku, będą tu pracować, a pozostali będą to żołnierze obrony terytorialnej, których szkolenia będą odbywały się w weekendy - uzupełnia dowódca 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Proces formowania 72. batalionu w Kościerzynie najpewniej będzie podążał równocześnie z pracami remontowymi.

- Do czasu zakończenia procesu remontowego szkolenie może się opierać o obiekty powiatowe, m.in. znajdujące się w Garczynie. Nie wykluczam jednak takiego rozwiązania, że proces formowania batalionu może rozpocząć się w innej lokalizacji, do czasu zakończenia inwestycji - tłumaczy kmdr Tomasz Laskowski.

- Posiadamy w swoim zasobach Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie. W ramach zakładanych szkoleń w 2020/2021 roku powiat jest skłonny wypożyczyć część obiektów na cel szkoleniowy w postaci terenów podległych Garczynowi. Jest wola, aby takie działania miały miejsce - dodaje starosta Alicja Żurawska.

W Kościerzynie żołnierze mają szkolić się dwutorowo. Będą realizować zadania związane z czasem wojny oraz te związane z okresem pokoju i kryzysu. Tym samym powiat będzie mógł liczyć na pomoc żołnierzy na przykład przy usuwania skutków klęsk żywiołowych.

- Istotne jest tutaj wsparcie w usuwaniu klęsk żywiołowych. W tym też celu sukcesywnie podpisuję porozumienia i uzgodnienia z przedstawicielami powiatów z terenu naszego województwa po to, aby skrócić czas niezbędny do ewentualnego podjęcia decyzji o wsparciu powiatów w przypadku zdarzenia losowego, np. nawałnicy, ulew, czy zaniku energii elektrycznej - podkreśla komandor Tomasz Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Radości ze sfinalizowania sprzedaży terenu po dawnym internacie i warsztatach szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół Nr 3 w Kościerzynie, a tym samym z powstania siedziby Wojsk Obrony Terytorialnej w Kościerzynie nie kryje starosta kościerski.

- Przede wszystkim jest to szansa dla młodych osób, które chcą uszczknąć rąbka tajemnicy wojsk obrony terytorialnej, chociażby pod względem podniesienia swoich umiejętności fizycznych oraz wiedzy z zakresu wojskowości. Cieszę się, że Powiatowe Centrum Młodzieży jest również brane pod uwagę pod względem szkoleniowym. Planujemy przebudować strzelnicę w Garczynie, aby ona również mogła służyć w ramach szkoleń wojsk obrony terytorialnej - stwierdza starosta Alicja Żurawska.

- Ogromnie się cieszę, że wojska obrony terytorialnej na swoją siedzibę wybrały miasto Kościerzynę i majątek powiatu kościerskiego. Widzę w tym ogromną szansę rozwoju gospodarczego. Z tego powodu bardzo się cieszę i jestem dumna - podsumowuje.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.