Weekend z giełdą mam, akcją krwiodawstwa, wojewódzkim świętem plonów i Bajkowym Festynem Rodzinnym

czwartek, 19 września 2019 r., 09:41

Przed nami kolejny wrześniowy weekend, a wraz z nim kilka wydarzeń kulturalno-sportowych. Sobota upłynie pod znakiem Jesiennej Giełdy Mam, Soboty Mundurowych Krwiodawców oraz wykopków we wdzydzkim skansenie. W niedzielę z kolei w Kartuzach odbędą się wojewódzkie dożynki, w Kościerzynie Bajkowy Festyn Rodzinny, a w Łubianie baśkarze zmierzą się o "O niedźwiedzią Łapę".

Piątek

Pokaz animacji poklatkowej "Przygody Remusa" w Wielu
Dom Kultury w Wielu serdecznie zaprasza na spotkanie z bohaterem powieści Aleksandra Majkowskiego "Żëcé i przigòdë Remùsa" w animacji poklatkowej pt. "Przygody Remusa". Wydarzeniem towarzyszącym projekcji będzie koncert akordeonowy Pawła Nowaka. Pokaz odbędzie się w piątek, 20 września o godzinie 18 w Domu Kultury w Wielu. Bilety w cenie 7 zł (ulgowe) i 10 zł (normalne) do nabycia w DK w Wielu (także bezpośrednio przed koncertem i projekcją).

Pożegnanie lata w Tawernie Żeglarskiej we Wdzydzach
Stanica Wodna PTTK we Wdzydzach zaprasza na kolejny muzyczny weekend. W piątek na estradzie zaprezentuje się duet SZANTOMAS czyli Tomek Kuręda & Michał Cieśluk. Tomek zaprezentuje nam szerokie spektrum od poezji śpiewanej przez szanty, również wdzydzkie po rock i blues.Michał Cieśluk i jego pasjonująca gra na skrzypcach. W sobotę koncertuje zespół BANAU, bydgosko - toruńska grupa grająca rock and rolla, ballady, oprócz własnych utworów w repertuarze znajdują się także znane polskie i zagraniczne covery. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 21.00. Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Sobota

XI Akcja Honorowych Dawców Krwi w Kościerzynie
Z uwagi na to, że nie wszyscy krwiodawcy mogą pozwolić sobie na oddawanie krwi w dni powszednie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wyszło z inicjatywą sobotnich akcji oddawania krwi, które zapoczątkowane w 2017 roku. Spotkały się one ze sporym zainteresowaniem honorowych dawców krwi, co poskutkowało też ich kontynuacją. Inicjatywę tę podchwyciły przede wszystkim mundurowe kluby HDK, organizując Soboty Mundurowych Krwiodawców. Trzecia tegoroczna, a w sumie już jedenasta okazja do podzielenia się płynem ratującym życie w tamach tejże akcji nadarzy się już w sobotę, 21 września. Dodatkowo w tym okresie będzie przeprowadzana Ogólnopolska Akcja Honorowego Oddawania Krwi służb mundurowych ,,Nasza Krew - Nasza Ojczyzna" oraz XIII edycji ,,Ognisty Ratownik - Gorąca Krew".

Jesienna Giełda Mam w Kościerzynie
W sobotę, 21 września odbędzie się kolejna edycja Kościerskiej Giełdy Mam. Na Targowisku Miejskim w Kościerzynie będzie można kupić sprzedać nowe lub używane ubrania dziecięce, wózki, foteliki, różne zabawki, gry i książki. Wstęp bezpłatny. Giełda wystartuje o godzinie 9., a zakończy się o 12.. Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc na numer telefonu 511 212 048 lub pod adresem [email protected]

"Z motyką na bulwy" w Kaszubskim Parku Etnograficznym
W trzeci weekend września w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach odbędą się tradycyjne wykopki i wszelkie związane z ziemniakiem tradycje. W programie: prezentacja roślin bulwiastych, wykopki, orka i bronowanie zagonów, potrawy z ziemniaków i topinambura, gry, zabawy i konkursy przy ognisku, występ Teatru Dziecięcego Jantark - sobota, godz.12:30, warsztaty tańca regionalnego, dawne rzemiosła i zajęcia gospodarskie, kiermasz sztuki ludowej i produktów pochodzenia naturalnego.

Niedziela

IX Turniej Kaszubskiej Baśki w Łubianie
W niedzielę, 22 września w Łubiane baśkarze powalczą "O niedźwiedzią Łapę" oraz o puchar starosty kościerskiego i Wójta Gminy Kościerzyna. Udział w turnieju jest bezpłatny. W programie: atrakcyjne nagrody, kawa i herbata dla uczestników, losowanie nagrody specjalnej dla uczestnika, rozgrywki systemem 3x45. Zapisy od godziny 13. Turniej rozpocznie się od godziny 14.00. Wręczenie nagród około godziny 17.

Dożynki Wojewódzkie w Kartuzach
W tym roku gospodarzem Dożynek Województwa Pomorskiego będą Kartuzy. Wojewódzkie święto plonów odbędzie się w niedzielę, 22 września w Parku Solidarności. W programie: uroczysta Msza Święta w intencji rolników w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kartuzach, korowód dożynkowy, ceremoniał dożynkowy w Parku Solidarności w Kartuzach, ponadto: Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy, Biesiada Dożynkowa (degustacja lokalnych potraw), lokalni wystawcy i rękodzielnicy, występy artystyczne.

Bajkowy Festyn Rodzinny w Kościerzynie
Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Burmistrz Miasta Kościerzyna zapraszają na "Bajkowy Festyn Rodzinny", który odbędzie się w niedzielę 22 września na kościerskim rynku. W programie liczne gry, konkursy z nagrodami i warsztaty regionalne. Będzie można nauczyć się tańca nowoczesnego Zumba, zarówno przy najnowszych hitach jak i kaszubskiej muzyce. Na scenie wystąpią m.in: Zespół Mała Kościerzyna, Zespół Pieśni i Tańca Młoda Kościerzyna, Zespół Łubiańsczé Gzubë z Łubiany. Starsi, jak i młodsi będą próbowali zaskoczyć dzieci bajkami, wierszykami opowiadanymi ze sceny po kaszubsku! Jak co roku nie zabraknie możliwości do nabycia kaszubskich pamiątek od twórców ludowych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.