Uwaga, coraz więcej zachorowań na boreliozę. Jak nie zostać ofiarą kleszcza?

piątek, 13 września 2019 r., 10:14
fot. internet/pixabay

Można je spotkać tak naprawdę wszędzie. Wystarczy ich jedno małe ukłucie, by zostać zarażonym niebezpieczną chorobą. Mowa o kleszczach, których aktywność stale wzrasta, czego dowodem są dane przedstawiające liczbę zachorowań na boreliozę w powiecie kościerskim. Ponad 50 osób zachorowało w tym roku, a ta liczba może jeszcze ulec zmianie.

Wbrew pozorom jesienna aura sprzyja występowaniu tych pasożytów. Nawet zimą można się obawiać, zwłaszcza, kiedy nie ma dużych mrozów. Lubią tereny trawiaste, lasy, pastwiska, ale można je spotkać nawet w pobliskich parkach czy trawnikach znajdujących się obok naszych domów.

Nie łatwo je rozpoznać. Wyglądem przypominają małego pająka. Dorosłe kleszcze mają długość od 2,5 do 4 milimetrów. Larwy i nimfy są mniejsze i wyglądają na skórze jak kropeczki. Istnieje 800 gatunków kleszczy, a tym, który najczęściej występuje w Polsce, jest kleszcz pospolity.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku podaje, że od 1 lipca do połowy sierpnia zgłoszono 299 zachorowań na boreliozę. Takich przypadków jest o 120 więcej niż w okresie analogicznym w ubiegłym roku. Kleszcze najczęściej atakowały w lasach.

Sytuacja w kościerskim

- Do początku września w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie zgłoszono 53 przypadki zachorowań na boreliozę - podaje Grażyna Greinke z PSSE w Kościerzynie.

W 2018 roku zgłoszeń były o trzy więcej, jednak do końca roku zostało jeszcze 3 miesiące i być może statystyki wzrosną. Można jednak zauważyć i tak duży spadek w stosunku do roku 2017, kiedy w całym powiecie 149 osób zachorowało na tę niebezpieczną chorobę. Warto też zaznaczyć, że jeszcze 9 lat temu statystyki wskazywały zaledwie 5 osób. Z roku na rok liczby zaczęły drastycznie wzrastać. Już w 2015 roku dane wskazywały, że ponad 50 osób cierpi na boreliozę.

Jak potraktować kleszcza?

Po odwiedzinach w miejscach, w których jest duże ryzyko występowania kleszcza, należy dokładnie obejrzeć ciało. Po odnalezieniu go na skórze należy jak najszybciej usunąć.

- Im dłuższy czas żerowania, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia patogenem - informuje Grażyna Greinke.

Najlepszym przyrządem do usunięcia tego pasożyta będzie pęseta. Przy jej pomocy, ruchem lekko obrotowym należy wykręcić kleszcza w lewo. Następnie miejsce ukłucia oczyścić i zdezynfekować. Powinno się też przez najbliższe dni obserwować ranę, a jeżeli pojawi się jakiś obrzęk, natychmiast udać się do lekarza.

Warto pamiętać też o tym, by nie wyciągać kleszcza bez pomocy żadnego przyrządu, po prostu przy pomocy palców. Należy unikać zgniatania, wyciskania czy przypalania pasożyta. Niebezpieczne może się okazać smarowanie kleszcza tłuszczem, np.: masłem. Takie substancje odcinają dopływ powietrza, co może spowodować wydalenia przez kleszcza do krwi osoby zainfekowanej krętków, zwanych borrelia burgdorferi, które powodują boreliozę.

Niebezpieczne skutki

Kleszcze mogą przenosić wiele wirusów i bakterii, jednak najpowszechniejszym schorzeniem jest borelioza. Choroba z Lyme, bo tak też się mówi o boreliozie, najczęściej objawia się poprzez występowanie zaczerwienienia wokół miejsca ukłucia. Aczkolwiek rumień nie zawsze się pojawia. Istnieją przypadki zachorowania na tę chorobę, pomimo braku rumienia na skórze.

- Mogą też się pojawić ogólne objawy, takie jak: zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się inne, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu, aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - dowiadujemy się od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościerzynie.

Borelioza nie jest jedynym zagrożeniem. Równie niebezpieczne okazuje się KZM, czyli kleszczowe zapalenie mózgu. Wirus przeniesiony przez kleszcza, który znajduje się w jego ślinie, atakuje mózg i układ nerwowy człowieka. KZM jest nieuleczalne, jednak istnieją szczepionki chroniące przed tą chorobą.

KK

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.