Narodowe Czytanie polskich nowel w Wielkim Klinczu

poniedziałek, 9 września 2019 r., 12:23
fot. nadesłane

W sobotę, 7 września odbyła się ósma edycja akcji "Narodowe Czytanie" pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. W ogólnopolskie czytanie włączyła się Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna w Wielkim Klinczu. Organizatorami tej akcji były Renata Abramowska i Jolanta Jereczek. Tegoroczne "Narodowe Czytanie" pod hasłem: "Osiem polskich nowel na 8. edycję Narodowego Czytania" zostało ogłoszone i podane do publicznej wiadomości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przywitanie uczestników i przybyłych gości nastąpiło o godzinie 10. w bibliotece. Następnie przybliżono biografię autorów i genezę czytanych nowel. Organizatorzy wybrali dwie polskie nowele "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego oraz "Katarynkę" Bolesława Prusa. W tym roku zaproszono do udziału w tej akcji jako lektorów przedstawicieli lokalnej społeczności - Koło Gospodyń Wiejskich "Sąsiadki Aparatki" - sołtys Bernadetę Hamerską, Alicję Heksel - Bielińską, Agnieszkę Polak, Dorotę Podolską i Ewę Okoniewską.

W związku z "Narodowym Czytaniem" wolontariusze biblioteki przygotowali wystawę prac plastycznych pod hasłem: "Osiem polskich nowel na 8. edycję Narodowego Czytania", która dodatkowo uświetniła tę uroczystość i stanowiła część dekoracji. Organizatorzy zadbali o wystrój i muzykę nawiązującą do tematyki utworów.

Posiadacze własnych egzemplarzy książki mogli je również ozdobić okolicznościową pieczęcią, którą otrzymali organizatorzy niniejszej imprezy z Kancelarii Prezydenta RP.

Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Wielkiego Klincza i okolic. Dodatkowo uroczystość uświetnili swą obecnością: wójt gminy Kościerzyna - Grzegorz Piechowski, dyrektor szkoły w Wielkim Klinczu - Wojciech Drzewiński, wicedyrektor szkoły Iwona Kuśmierczuk, prezes KPZERiI Elżbieta Brzezińska oraz sekretarz KPZERiI - Zdzisław Brzeziński.

Na zakończenie uroczystości nastąpiły podziękowania oraz swobodne rozmowy na temat akcji "Narodowego Czytania" oraz czytanych utworów.

"Narodowe Czytanie" to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków. Organizatorzy serdecznie dziękują zaproszonym gościom i uczestnikom za przybycie.

nadesłane/Renata Abramowska i Jolanta Jereczek

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.