VI Festiwal Żurawiny - smacznie i aktywnie w Dobrogoszczu

niedziela, 8 września 2019 r., 18:13
fot. AL

Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Kościerska Chata" już po raz szósty zaprosiło mieszkańców powiatu kościerskiego i turystów na święto kaszubskiego rubinu, czyli Festiwal Żurawiny. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, występy, rajd rowerowy i degustacja specjałów z bohaterką imprezy w roli głównej.

- W samej Dobrogoszczy Festiwal Żurawiny świętujemy po raz czwarty, natomiast jest to już szósta edycja imprezy, która promuje nasz powiat poprzez kaszubski rubin, którym jest żurawinka. Frekwencja dopisała. Nasi kucharze przez cały dzień gotowali przeróżne specjały z żurawiną. Żurawina jest nie tylko zdrowa, ale też pyszna. Jest znakomitym dodatkiem dla wielu potraw - opowiadała Halina Rogińska, organizator festiwalu.

- Myślę, że ten owoc, który rośnie na naszych terenach, przyczynił się do tego, że można w fantastyczny sposób się bawić - zaznaczyła organizatorka.

Na uczestników dwudniowego święta żurawiny czekały nie lada atrakcje. Festiwal tradycyjnie zainaugurował Rajd Żurawinowy z darmowym zwiedzaniem najpiękniejszych zakątków powiatu kościerskiego. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy: rodzinną i zaawansowaną. Po rajdzie cykliści udali się piknik i festyn rodzinny, zwieńczony ogniskiem.

Festiwalowi towarzyszył też konkurs na potrawę, produkt z żurawiny. Ponadto w bogatym programie imprezy znalazły się warsztaty kulinarne dla dzieci, gotowanie zupy żurawinowej dla wszystkich uczestników festiwalu, występ Zespołu Folklorystycznego, rapera "Henio", występ kabaretu KGW "Sąsiadki Aparatki z żurawiną na co dzień" i Aleksandry Wegner z Kociewia oraz live cooking w wykonaniu znanych kucharzy. Na zakończenie zagrał zespół Cristo Dance.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.