Święto plonów gminy Karsin w Wielu

niedziela, 8 września 2019 r., 17:56
fot. AL

Uroczysta msza święta, dożynkowy korowód, przekazanie bochna chleba prze starostów dożynek na ręce gospodarzy gminy, uhonorowanie właścicieli najpiękniejszych zagród, a także liczne występy artystyczne i kabaretu Koń Polski - tak mieszkańcy gminy Karsin świętowali doroczne święto plonów, które w tym roku odbyło się w Wielu.

Tegoroczne Dożynki Gminne w gminie Karsin odbyły się w niedzielę w Wielu. Uroczystość rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna za plony oraz w intencji rolników odprawiona w miejscowym kościele, którą sprawował proboszcz parafii ks. Jan Flisikowski. W okolicznościowej homilii kapłan podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy oraz udzielił błogosławieństwa na kolejny rok. Podczas mszy świętej poświęcono także dożynkowy bochen chleba oraz kunsztowne, utkane z kłosów zboża i kwiatów polnych wieńce dożynkowe, które przygotowały poszczególne sołectwa z terenu gminy.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez orkiestrę OSP Osowo na plac przy scenie nad Jeziorem Wielewskim, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Część oficjalna dożynek rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego po czym gospodarz gminy Karsin - wójt Roman Brunke przywitał zgromadzonych gości, rolników oraz wszystkich przybyłych mieszkańców gminy.

Dożynkowy bochen chleba na ręce wójta oraz wiceprzewodniczącego Rady Gminy przekazali tegoroczni starostowie dożynek państwo Barbara i Jan Lipscy z Górek. Sekretarz gminy - Tomasz Urbański dokonał prezentacji tegorocznych starostów, po czym nadszedł czas na wystąpienia wójta i gości.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszy dni dla każdego rolnika. To odpoczynek i radość po ciężkiej pracy. Mają one długą tradycję na ziemiach polskich. Dożynkowe wieńce uosabiają zebrane plony i urodzaj. Niesiono je do kościoła do poświęcenia. Pieśni śpiewane przy tej okazji mówiły o plonach o trudzie żniwiarzy, wyrażały też troskę o przyszłe urodzaje. Praca rolnika była, jest i zawsze będzie podstawą egzystencji ludzkiej. Św. Jan Paweł II tak mówił o rolnikach: "Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, tym rękom, które z trudnej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić" - podkreślał wójt gminy Karsin Roman Brunke.

- Przed chwilą z rąk starostów dożynek otrzymaliśmy pachnący bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, które wyrastały i dojrzewały na tej ziemi. Dziękujemy za ten wymowny dar. Za nami bardzo trudne żniwa, które są najważniejszym etapem w rolniczym kalendarzu. Z uwagi na długotrwałe susze, plony zbóż, zwłaszcza jarych, są w tym roku u nas niższe średnio od 30 do 40 proc. Duże szkody wyrządził także deszcz nawalny w pierwszej połowie czerwca br. Dużo niższe od ubiegłego roku będą zbiory podstawowej paszy, jaką jest kukurydza. To znacznie obniży zyski gospodarstw zajmujących się chowem bydła na mięso oraz krów na mleko. Te czynniki sprawiły, że gmina Karsin wystąpiła do wojewody o powołanie komisji ds. szacowania strat. Do końca najbliższego tygodnia będą gotowe wszystkie wnioski do podpisów przez rolników, którzy zgłosili swoje straty. Ogółem w gminie Karsin zgłoszono około 220 wniosków - dodawał.

Podczas dożynek odbyło się także podsumowanie XXV edycji Gminnego Konkursu "Piękna Wieś". W części artystycznej zaprezentowały się zespoły "Kaszuby" z Karsina i Wiela oraz kabaret Koń Polski. Po koncercie organizatorzy dożynek zaprosili gości na poczęstunek, a na zakończenie odbyła się zabawa ludowa.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.