Mieszkańcy gminy Kościerzyna dziękowali za plony i dary ziemi w Loryńcu

sobota, 7 września 2019 r., 18:37
fot. AL

Msza święta dziękczynna, dzielenie się chlebem, konkurs na najpiękniejszą koronę żniwną, czy występy artystyczne - tak w wielkim skrócie przebiegało święto plonów gminy Kościerzyna, którego gospodarzem było sołectwo Loryniec. Główną rolę w tym dniu odgrywali rolnicy, do których powędrowały podziękowania za ich ciężką, całoroczną pracę.

W tym roku to Loryniec był gospodarzem gminnych dożynek. To właśnie mszą świętą dziękczynną polową na placu przy tamtejszej świetlicy wiejskiej zainaugurowano święto plonów. Po niej odbyło się powitanie biesiadników, przekazanie bochna chleba przez starostów dożynek gospodarzom gminy - wójtowi Grzegorzowi Piechowskiemu oraz wiceprzewodniczącemu Rady Gminy Kościerzyna Krzysztofowi Bławatowi.

- Przekazujemy ten chleb jako owoc ciężkiej pracy rolników gminy Kościerzyna. Proszę przyjąć go z szacunkiem i godnością oraz dzielić sprawiedliwie tak, aby dla wszystkich na cały rok wystarczyło - mówiła starościna dożynek, Janina Walińska.

- Aby ten chleb, który jest dziełem nas rolników i wszystkich mieszkańców naszej gminy był dzielony równo i sprawiedliwie, aby nasza gmina się rozwijała, bogaciła i piękniała dla dobra nas wszystkich. My zaś ze swej strony chcemy pana wójta wspierać pana wójta w działaniach na rzecz rozwoju naszej gminy - dodawał starosta dożynek, Adam Kleinszmidt.

- Spotykamy się po raz kolejny po to, aby po pierwsze dziękować Bogu za te bochny chleba, które przez kolejne tygodnie, miesiące, lata będą towarzyszyły wszystkim mieszkańcom naszej gminy. Dziś jest też czas, by podziękować wszystkim tym, którzy ten bochen chleba tu przynieśli, naszym rolnikom. W imieniu samorządu gminnego chciałbym wam bardzo podziękować za tę całoroczną pracę. (…) Dzisiaj żyjemy w czasach, w których oczekujemy wielkich rzeczy. Warto jednak czasami zejść na ziemię i popatrzeć na naszą codzienność, cieszyć się małymi rzeczami, wspólnotą, w której funkcjonujemy i działamy na rzecz naszego sołectwa, gminy, kraju. Powinniśmy dziękować za te możliwości, które daje nam każdy nowy dzień - podkreślał wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

- Pamiętajmy, że każdy z nas jest ważny, w miejscu, w którym przyszło mu żyć, zawodzie, w którym pracuje i się realizuje. Te wszystkie połączone ze sobą elementy stanowią o wartości wspólnoty, jaką jesteśmy - kontynuował.

Po oficjalnym otwarciu nadszedł czas na wspólną zabawę. Na wszystkich zebranych czekało sporo atrakcji. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Seven.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.