Władze Gdańska popierają inicjatywę przywrócenia bezpośredniego drogowego połączenia Kaszub z lotniskiem

czwartek, 5 września 2019 r., 12:47
fot. internet/facebook.com/Andrzej Bystron

Modernizacja i rozbudowa lotniska w Rębiechowie przed ponad dziesięcioma laty pozbawiła mieszkańców Kaszub bezpośredniego połączenia drogowego z gdańskim portem lotniczym. Z inicjatywy radnego powiatu kartuskiego Andrzeja Bystrona powstała petycja w sprawie połączenia drogi powiatowej z ulicą Słowackiego, co spowodowałoby znaczące usprawnienie ruchu i ułatwiłoby dostęp do lotniska. Podpisało się już pod nią ponad 1560 osób. Pozytywnie o inicjatywie wypowiadają się też adresaci petycji. Można ją podpisać jeszcze przez kilka dni.

Przypomnijmy, że radny powiatu kartuskiego Andrzej Bystron podjął inicjatywę przywrócenia bezpośredniego połączenia drogowego Kaszub z lotniskiem, czego mieszkańcy tej części Pomorza zostali pozbawieni w skutek rozbudowy Portu Lotniczego w Gdańsku w 2008 roku.

W tym celu powstała petycja do władz województwa pomorskiego, miasta Gdańska, powiatu kartuskiego, burmistrza Żukowa oraz powiatów kościerskiego, bytowskiego i chojnickiego celem podjęcia wspólnej inicjatywy uchwałodawczej mającej na celu doprowadzenie do przebudowy ulicy Lotniczej w Rębiechowie poprzez połączenie jej z siecią dróg w Gdańsku.

Przez dwa miesiące pod petycją podpisało się ponad 1560 osób, które jednoznacznie opowiadają się za przywróceniem bezpośredniego połączenia drogowego Kaszub z lotniskiem.

- Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa, ponieważ przechodząc pieszo każdego dnia odcinek Rębiechowo - Lotnisko widzę, że są możliwości, aby ponownie znajdowała się tam droga, która nie wymaga od mieszkańców powiatu kartuskiego, a w szczególności gminy Żukowo, jazdy niemalże na okrętkę. Popieram w stu procentach i podpisuję się obiema rękami - podkreśla jeden z internautów.

- Stoję w korku dojeżdżając do pracy i z pracy. Ruch na tej trasie przez ostatnie lata bardzo się zwiększył, jeszcze 3/4 lata temu dojeżdżałam do ronda turbinowego bez korku teraz jest to niemożliwe, korek jest codziennie rano w tym kierunku. Otwarcie starej Słowackiego na pewno przyczyniłoby się do poprawy płynności w ruchu drogowym - dodaje inny.

- Uważam petycję za zasada. Jestem od 20 lat mieszkańcem Banina i utrudnienia spowodowane skomasowaniem dwóch dróg dojazdowych z Kaszub do Gdańska w jedną Nowatorów, która posiada bardzo wąskie gardło w postaci ulicy budowlanych powoduje realne utrudnienia, spadek komfortu życia, a nawet zagrożenie życia, gdy w godzinach szczytu, gdzie korek rozciąga się na całą drogę od Kokoszek do Banina i dalej, utrudnienia w dojeździe mają służby mundurowe lub ratunkowe. Wiąże się to również ze wzrostem przestępczości w Baninie, gdyż dojazd na miejsce przestępstwa jest wydłużony lub niemożliwy. Gorąco apeluje o przychylnie się do tejże petycji - podkreśla z kolei pan Paweł.

Stworzenie petycji to jednak nie jedyne działania, jakie podjął w tym zakresie radny Andrzej Bystron. Spotkał się także z adresatami petycji. Niedawno odbył rozmowę z zastępcą prezydenta Gdańska ds. inwestycji - Alanem Aleksandrowiczem, z Karoliną Rospęk-Aszyk - kierownikiem zespołu transportu oraz Marcinem Dawidowskim - dyrektorem wydziału programów rozwojowych w urzędzie miasta Gdańsk.

- Władze Gdańska widzą problem, przede wszystkim w braku połączenia, o które zabiegam. Główne pytanie brzmi w jakiej lokalizacji. Wiceprezydent Gdańska nie ma w najmniejszym stopniu wątpliwości i uwag, że inwestycja jest potrzebna dla poprawy skomunikowania Trójmiasta z Kaszubami - przyznaje Andrzej Bystron.

- Spotkanie było bardzo owocne. W planach mamy już kolejne z osobami zajmującymi się inwestycjami w urzędzie marszałkowskim - dodaje.

Petycję ws. przywrócenia bezpośredniego połączenia drogowego Kaszub z lotniskiem można podpisywać jeszcze przez kilka dni.

Do tematu będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.